Zespół Szkół Mechanicznych
 
jesteś tu: strona główna
szukaj:
Powiadom znajomego
Jeżeli znasz kogoś, kogo może zainteresować ta strona, powiadom go o niej.

Twoje imię/nazwisko/pseudonimAdres e-mail znajomego 
 

Zbiórka na schronisko

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Zbiórka na schronisko</font></h3>
      W dniach 11, 12 czerwca 2015 r. nasza szkoła zorganizowała II edycję akcji pt. "1 złoty na psy i koty" i po raz kolejny okazało się, że zarówno na nauczycieli, jak i uczniów można liczyć.
Uczennica klasy IK - Wiktoria Rojewska wraz z uczniem klasy IIIT Wojtkiem Piętą uzbierali do puszki 186 zł. Nauczycielka języka angielskiego Dorota Potaman - Turczyńska zakupiła za te pieniądze trzy palety karmy w puszce oraz karmę suchą. Dary zostały przekazane do schroniska "Azorki", a pieski podziękowały enztuzjastycznym machaniem ogonków i oczywiście proszą o więcej:)
 
      
 
Tekst i foto: Dorota Potaman-Turczyńska

Kciuki w górę za certyfikat instaling!

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Kciuki w górę za certyfikat instaling!</font></h3>
      Kciuki w górę dla wszystkich solidnych użytkowników platformy instaling – ten dyplom jest dla Was! Wypracowaliście go przez systematyczne powtórki, samodzielną pracę i  dodatkowe poświęcenie czasu. 
Podziękowania również dla twórców platformy, którzy udostępniają ją nieodpłatnie na potrzeby uczniów i nauczycieli.
 
Tekst: Tomasz Walorski
 

Koniec Roku Szkolnego 2014-2015. Początek wakacji:)

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Koniec Roku Szkolnego 2014-2015. Początek wakacji:)</font></h3>

Zobacz zdjęcia w galerii

Koniec Roku Szkolnego 2014-2015. Początek wakacji:)

Wyniki Gorzowskiej Spartakiady Młodzieży

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Wyniki Gorzowskiej Spartakiady Młodzieży</font></h3>
  Wyniki Gorzowskiej Spartakiady Młodzieży - Szkoły Ponadgimnazjalne - Rok szkolny 2014/2015 .
18 czerwca w Zespole Szkól Budowlanych przy  ul.Okrzei odbyła się konferencja na której podsumowano rok sportowy w Gorzowie Wielkopolskim.
W  KATEGORII CHŁOPCÓW  IV MIEJSCE W GORZOWSKIEJ SPARTAKIADZIE MŁODZIEŻY DLA MECHANIKA!!!!!!!!!!
Startowaliśmy w 11 dyscyplinach.
     

WIZYTA W STAROSTWIE POWIATOWYM

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">WIZYTA W STAROSTWIE POWIATOWYM</font></h3>
      W dniu 19.06.2015r. klasa III T zwiedziła Starostwo Powiatowe w Gorzowie Wlkp. Uczniowie mogli poznać m.in. podstawowe informacje o powiecie, strukturę organizacyjną czy wydziały Urzędu. Młodzież również zapoznała się z podstawowymi funkcjami i zadaniami pracowników biurowych. Uczniów oprowadzała p. Janina Machała Naczelnik Wydziału Budownictwa i Środowiska.
 
Tekst i foto: Wioleta Wangryn-Borucka

Europejska Gra Miejska

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Europejska Gra Miejska</font></h3>
      W czwartek, 18 czerwca zespół z naszej szkoły w składzie Wojciech Leszka (1K), Paweł Sokolnicki (3A) i Tomasz Podolski wzięła udział w Europejskiej Grze Miejskiej organizowanej przez Regionalny Ośrodek Dialogu Międzynarodowego, pod patronatem Wojewody Lubuskiego i Marszałka Województwa Lubuskiego. Drużyna musiała się zmierzyć z zadaniami dotyczącymi uczestnictwa Polski w organizacjach międzynarodowych. Na 6 punktach rozsianych w różnych punktach miasta musieliśmy przeprowadzić sondę uliczną, napisać wiersz, rozegrać pojedynek w statki i rozwiązać testy dotyczące znajomości ONZ i UE. Zabawa była przednia, a humory, mimo kiepskiej pogody dopisywały.
 
Tekst i foto: Tomek Podolski

Wycieczka do Planetarium oraz Muzeum Techniki i Komunikacji

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Wycieczka do Planetarium oraz Muzeum Techniki i Komunikacji</font></h3>
      Dnia 09.06.2015r. odbył się wyjazd edukacyjny do Szczecina, w którym młodzież miła szansę dowiedzieć się wielu ciekawych informacji w dziedzinie fizyki i astronomii. Pod okiem p. mgr Anety Trusz zwiedzaliśmy Planetarium, Muzeum Techniki i Komunikacji oraz interaktywną wystawę fizyczną - Eureka. Pogoda dopisała a zainteresowanie nauką wzrosło. 
 
Tekst i foto: Aneta Trusz

Zobacz zdjęcia w galerii

Wycieczka do Planetarium oraz Muzeum Techniki i Komunikacji

Stypendia naukowe i artystyczne Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego już rozdane

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Stypendia naukowe i artystyczne Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego już rozdane</font></h3>
       16 czerwca w Filharmonii Gorzowskiej odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów naukowych i artystycznych prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp.
Zgromadzonych w sali koncertowej powitał Tomasz Pluta, dyrektor II LO w Gorzowie. 
      Nieprzeciętnie uzdolnionym uczniom, ich rodzicom oraz nauczycielom podziękował prezydent Jacek Wójcicki cytując A. Lincolna „To piękne, gdy człowiek może być dumny ze swojego miasta, lecz jeszcze piękniejsze, gdy miasto może być z niego dumne”.
 Prezydent wyraził dumę oraz nadzieję, że stypendyści będą ambasadorami miasta. Podczas uroczystości prezydent podał przepis na stypendium. Wystarczy zapytać siebie co sprawia, że czuję się dobrze. A jak się już tę wiedzę posiądzie to należy robić tego więcej. Z tego rodzi się pasja. Na zakończenie prezydent dodał, że zwycięzcy nigdy nie rezygnują, co widać na przykładzie zgromadzonych w filharmonii.

Liga Ochrony Przyrody w Mechaniku

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Liga Ochrony Przyrody w Mechaniku</font></h3>
      9 czerwca 2015 roku o godzinie 12:00 w Zespole Szkół Mechanicznych odbyło się spotkanie młodych działaczy LOP na temat „Rola owadów zapylających w środowisku naturalnym”.
      W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas szóstych ze Szkoły Podstawowej nr 8 i nr 10 wraz z opiekunami. Zgromadzonych gości przywitał p.o. dyrektor Piotr Kruk, a LOP reprezentowała pani E. Kapłon. Uczniowie obejrzeli bardzo ciekawą prezentacje multimedialną przygotowana przez panią Helenę Niczyj z której dowiedzieli się o roli pszczoły miodnej jako zapylaczki roślin dziko rosnących i uprawnych. Poznali również inne ciekawe informacje a mianowicie, że  rodziny pszczele złożone są z kilkudziesięciu tysięcy osobników. Zimą żywią się zapasami zgromadzonymi latem. Zmagazynowanie odpowiedniej ilości miodu wymaga odwiedzin milionów kwiatów i – przy okazji – ich zapyleniu. To jak wielką rolę spełniają pszczoły przy zapylaniu roślin może świadczyć fakt, że na zebranie 1 kg miodu odwiedzają one prawie 8 500 000 kwiatów akacji, 4 200 000 kwiatów eksparcety lub 20 milionów kwiatów koniczyny. Rodzina pszczela zużywa wyłącznie na swoje potrzeby bytowe około 90 kg miodu rocznie. Nie wliczając w to miodu, który odbiera pszczelarz. Na zakończenie uczniowie degustowali świeży miód akacjowy. Spotkanie uświetnili śpiewem uczniowie Mechanika.
 
Tekst: Helena Niczyj
Foto: Tomasz Walorski

Będę absolwentem technikum… I co dalej?

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Będę absolwentem technikum… I co dalej?</font></h3>
      1-2.06.2015r. w szkole odbyły się zajęcia z zakresu zawodoznawstwa dla klas III technikum. Zajęcia odbyły się w formie 3 godzinnych warsztatów, które poprowadziła p. Maria Szczepaniak z Zespołu Poradni Psychologiczno Pedagogicznych w Gorzowie Wlkp. Koordynatorem działań była pedagog Aneta Krzemińska-Przystajko.
 
Tekst: Aneta Krzemińska-Przystajko

SPEKTAKL - KTO NASTĘPNY DO TEGO PIEKŁA?

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">SPEKTAKL - KTO NASTĘPNY DO TEGO PIEKŁA?</font></h3>
      10.06.2015 r. młodzież naszej szkoły wzięła udział w spotkaniach z zakresu edukacji zdrowotnej na temat umiejętności rozpoznawania szkód zdrowotnych wywoływanych spożywaniem alkoholu oraz umiejętności dokonywania właściwych wyborów sprzyjających prozdrowotnemu stylowi życia, w kontekście zagrożeń powodowanych spożywaniem alkoholu w okresie tzw. wczesnej dorosłości (17-19 lat). Spotkanie składało się ze spektaklu teatralnego-monodramatu pt. „KTO NASTĘPNY DO TEGO PIEKŁA?” oraz debatą po spektaklu. Spotkania poprowadził p. Ryszard Faron z Fundacji Kultury Teatr Autentyczny, a koordynatorem działań była pedagog-Aneta Krzemińska-Przystajko.
 
Tekst i foto: Aneta Krzemińska-Przystajko

Stypendia naukowe i artystyczne Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Stypendia naukowe i artystyczne Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego</font></h3>
      Z przyjemnością informujemy, że Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego przyznał 88 stypendiów naukowych i artystycznych Miasta Gorzowa Wielkopolskiego na rok 2014/2015.
 
Wśród stypendystów znaleźli się uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych, którzy otrzymali stypendium naukowe I stopnia:
- Dominika Pęczkowska
- Marcin Szałachowski
- Mateusz Basta
 
      Stypendia naukowe i artystyczne otrzymują uczniowie, którzy osiągnęli szczególne, wysokie wyniki w olimpiadach przedmiotowych, w zawodach, konkursach o charakterze naukowym bądź artystycznym. Swoim zasięgiem stypendia obejmują uczniów począwszy od szkoły podstawowej, poprzez gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne, jak również szkoły artystyczne.
      Żeby otrzymać stypendium I stopnia, trzeba być laureatem olimpiady ogólnopolskiej, II stopnia otrzymują laureaci bądź finaliści okręgowej olimpiady lub konkursu przedmiotowego, a III stopnia laureaci wojewódzkich konkursów przedmiotowych.
      Serdecznie gratuluję wszystkim naszym stypendystom, ponieważ jest to dodatkowy wysiłek zarówno ucznia, jak i nauczyciela przy ogromnym wsparciu rodziców.
 
      Wręczenie stypendiów odbędzie się w Filharmonii Gorzowskiej, 16 czerwca 2015r. o godzinie 12:00.
 
Tekst: Piotr Kruk

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI „HOLDING – ZREMB”

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI „HOLDING – ZREMB”</font></h3>
      W poniedziałek  8 czerwca w naszej szkole odbyły się spotkania uczniów klas uczących się w zawodach mechanicznych z przedstawicielami „HOLDING- ZREMB Gorzów” S.A.
Panowie Bogusław Adamski – dyrektor oddziału „Rembud-ZREMB” oraz zastępca dyrektora pan Dawid Möglin, podczas spotkań w klasach przedstawili specyfikę zakładu, z którym Zespół Szkół od wielu lat współpracuje.  Opowiadali o stosowanych w nich technologiach, maszynach na których pracują pracownicy, systemowych rozwiązaniach z zakresu planowania zasobami przedsiębiorstwa. Uczniowie zostali zapoznani z możliwością odbywania w Zakładzie praktyk uczniowskich. Praktyki te stwarzają możliwość uzyskania w przyszłości stabilnego miejsca pracy dla uczniów, którzy zostaną pozytywnie ocenieni podczas ich odbywania. W trakcie rozmów padało wiele pytań dotyczących warunków pracy, sposobu wynagradzania oraz możliwości dalszego rozwoju. Goście odpowiadali na wszystkie pytania budzące wśród młodzieży wiele wątpliwości.
 
Tekst: Piotr Kruk
Foto: Tomasz Walorski

Szkolny Konkurs Ortograficzny

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Szkolny Konkurs Ortograficzny</font></h3>
      O tym, że język polski do najłatwiejszych nie należy mogli się przekonać uczestnicy Szkolnego Konkursu Ortograficznego pt. „I Ty możesz zostać mistrzem ortografii”, który odbył się 09 czerwca 2015.
W konkursie wzięło udział 20 uczniów z klas I, II, III technikum i zasadniczej szkoły zawodowej. Uczestnicy napisali dyktando, które  zawierało kilka pułapek ortograficznych. Piszący mieli ogromne problemy z poprawnym napisaniem min. takich słów jak: poniewczasie, co niemiara, spostrzegłszy, półżartując, można by, choć, na co dzień, czarnowidztwa itp.
 
 

I Filmowa Gra Miejska

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">I Filmowa Gra Miejska</font></h3>
      1 czerwca czterech uczniów naszej szkoły - Marcin Burwan i Paweł Sokolnicki z klasy 3A oraz Wojciech Leszka i Maciej Puchalski z klasy 1K wraz z opiekunem p. Tomaszem Podolskim uczestniczyło w I Filmowej Grze Miejskiej zorganizowanej przez ZSO nr 3. Gra polegała na przejściu trasy składającej się z 8 punktów rozsianych po całym centrum Gorzowa. W każdym punkcie czekało na uczestników zadanie (trzeba było m. in. przebrać się do sesji zdjęciowej, zebrać przechodniów, aby wysłuchali wiersza, czy wypocić się nieco na ringu bokserskim. Na zakończenie każda z uczestniczących drużyn otrzymała nagrodę, którą sobie wylosowała. Wszyscy bawili się doskonale!
 
Więcej na: www.gorzow.pl
                      http://radiogorzow.fm/
 
Tekst i foto: Tomasz Podolski

ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue"> ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU</font></h3>
31 – go maja corocznie obchodzony jest Światowy Dzień Bez Tytoniu. Dzień ten służy uwrażliwieniu społeczeństwa na kwestię zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych konsekwencji tego zjawiska, które stanowi zagrożenie dla podstawowego celu Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu, jakim jest zmniejszenie konsumpcji wyrobów tytoniowych.
      Tegoroczny Światowy Dzień Bez Tytoniu kładzie nacisk szczególnie na nielegalny obrót czyli wszelkie praktyki lub postępowanie zabronione przepisami prawa, związane z produkcją, przewozem, odbiorem, posiadaniem, dystrybucją, sprzedażą lub kupnem. Nielegalny handel wyrobami tytoniowymi jest problemem gospodarczym, stanowi zagrożenie dla zdrowia obywateli (palenie tytoniu należy do największych czynników zwiększających ryzyko nowotworów oraz chorób układu krążenia i układu oddechowego), jest również zagrożeniem dla prawa i porządku publicznego.
      W naszej szkole z tej okazji podjęte zostały działania edukacyjne dotyczące obchodów Światowego Dnia Bez Tytoniu w postaci oplakatowania szkoły oraz pogadanek przeprowadzonych podczas lekcji wychowawczych.
Akcje zorganizowała pielęgniarka szkolna pani Mirosława Piwońska oraz pani Ewa Pasierbowicz.
 
Tekst: Ewa Pasierbowicz

Ogólnopolski finał Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Ogólnopolski finał Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości</font></h3>
       Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości ma charakter naukowo-techniczny i ma na celu zainteresowanie młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych tematyką
 innowacyjności, nabyciem praktycznych umiejętności związanych z dokonywaniem i zgłaszaniem projektów wynalazczych oraz aktywizacją twórczego myślenia. Olimpiada rozwija pasję i kształtuje umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy, podnosząc aktywność poznawczą młodzieży.
 

WYSTAWA - POLACY NA SYBERII

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">WYSTAWA - POLACY NA SYBERII</font></h3>
      W czwartek 28 maja w szkolnej auli została otwarta wystawa poświęcona Polakom na Syberii. Uroczystego otwarcia wystawy dokonała p. Maria Dratwińska – prezes Koła Związku Sybiraków w Gorzowie Wielkopolskim. Następnie zebrani wysłuchali  wykładu p. Jarosława Palickiego z Instytutu Pamięci Narodowej, który przybliżył historię zesłań Polaków na Syberię.

Lekcje z ZUS

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Lekcje z ZUS</font></h3>
       Klasa IIT wzięła udział w kolejnym ogólnopolskim  projekcie edukacyjnym „Lekcje z ZUS", który skierowany jest do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorem projektu jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych przy współpracy i wsparciu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Celem projektu  jest kształtowanie postawy świadomego i odpowiedzialnego obywatela, dla którego wiedza z zakresu ubezpieczeń społecznych jest niezbędna do dokonywania określonych wyborów życiowych. Projekt  „Lekcje z ZUS" dotyczył następujących zagadnień:

Handel ludźmi

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Handel ludźmi</font></h3>
      19.05.2015r. w szkole odbyły się zajęcia profilaktyczne na temat „Handlu ludźmi”, w których uczestniczyły klasy III technikum oraz zasadniczej szkoły zawodowej. W trakcie zajęć poruszone zostały następujące problemy: skala i zasięg zjawiska, przepisy prawne, mechanizmy działania sprawców, interwencja i pomoc ofiarom handlu, prewencja. Zajęcia prowadziła funkcjonariuszka Miejskiej Komendy Policji w Gorzowie p. Agata Kądziołka. Koordynatorem działań był pedagog szkolny - Aneta Krzemińska-Przystajko.
 
Tekst: Aneta Krzemińska-Przystajko

„Romeo i Julia” Williama Shakespeare'a

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">„Romeo i Julia” Williama Shakespeare'a</font></h3>
      Po raz kolejny w tym roku uczniowie klas I technikum mogli zobaczyć spektakl  w gorzowskim teatrze. Tym razem był to najbardziej znany dramat Williama Shakespeare′a pt. „Romeo i Julia”. 
Przedstawienie wyreżyserowane przez Cezarego Domagałę to wspaniały spektakl muzyczny, który od początku do końca trzymał wszystkich w napięciu. Młody widz w teatrze jest niezwykle krytycznym odbiorcą i trudno  go czymś zaskoczyć i zainteresować, w tym przypadku autorom przedstawienia to się udało.
 

Konferencja Regionalna pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp. Praktyki Pracy Nauczycieli – OK Obserwacja w SP15

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Konferencja Regionalna pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp. Praktyki Pracy Nauczycieli – OK Obserwacja w SP15</font></h3>
      W piątek, 22 maja dwoje nauczycieli z naszej szkoły brało czynny udział w konferencji zorganizowanej w SP 15 dotyczącej OK obserwacji koleżeńskiej. Po otwarciu konferencji przez p. Dyrektor SP 15 wysłuchaliśmy wykładów dr Jacka Strzemiecznego - dyrektora CEO o roli informacji zwrotnej w procesie nauczania i Danuty Sterny o strategiach pracy z Ocenianiem Kształtującym. Po wykładach uczestniczyliśmy w warsztatach poświęconych OK obserwacji i obserwowaliśmy lekcje nauczycieli z SP 15. Nasza szkoła miała też swój czynny udział w tej konferencji - grupa laboratoryjna przygotowała materiały związane z naszą pracą, które zostały przedstawione wszystkim uczestnikom.
 
Tekst: Tomasz Podolski
Foto: SP 15

"Być przedsiębiorczym"

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">"Być przedsiębiorczym"</font></h3>
      Młodzieżowe Centrum Kariery w Gorzowie Wlkp. w dniu 22.05.2015 roku zorganizowało spotkanie pt.: "Być przedsiębiorczym". Na spotkanie przybyła liczna grupa osób z gorzowskich szkół pnadgimnazjalnych chcąca w przyszłości tworzyć własny biznes. Gościem i wykładowcą był Pan Łukasz Puchalski, manager Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości z Poznania.
 

Zajęcia z fizyki w ramach projektu "Rozbudowa Klubu Młodego Wynalazcy"

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Zajęcia z fizyki w ramach projektu "Rozbudowa Klubu Młodego Wynalazcy"</font></h3>
      W Zespole Szkół Mechanicznych w Gorzowie Wielkopolskim odbyły się zajęcia z fizyki w ramach projektu "Rozbudowa Klubu Młodego Wynalazcy" przygotowanego przez Gorzowski Ośrodek Technologiczny Park Naukowo-Przemysłowy Sp. z o. o. W ramach zajęć 50 uczniów naszej szkoły podzielonych na grupy pod opieką p. Mariusza Gruszy wzięło udział w laboratoriach dotyczących maszyn prostych: bloczków, wielokrążków, dźwigni jednostronnej i dwustronnej, równi pochyłej, sił tarcia oraz cieczy, gazów, warunków pływania ciał.
Zajęcia prowadził dr Wojciech A. Sysło pracownik naukowy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim.
 
Tekst i foto: Mariusz Grusza
 

Zobacz zdjęcia w galerii

Zajęcia z fizyki w ramach projektu "Rozbudowa Klubu Młodego Wynalazcy"

MIASTO DOCENIA

        
      14 maja 2015 r. w sali sesyjnej Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. odbyło się podsumowanie konkursów ekologicznych, które odbyły się w ubiegłym roku. Z rąk wiceprezydenta miasta, pana Jacka Szymankiewicza uczennice naszej szkoły Lena Skowera i Sandra Nowak z klasy IT, odebrały nagrodę za zajęcie II miejsca w konkursie „Zbieramy makulaturę” oraz nagrodę za wyjątkowe zaangażowanie w akcji „Sprzątanie świata”. Jesteśmy jedyną szkołą ponadgimnazjalną, która została wyróżniona zaproszeniem do pizzerii oraz nagrodą finansową na pokrycie kosztów wycieczki do miejsca przyrodniczo cennego.
 
Tekst: Helena Niczyj

WYCIECZKA EDUKACYJNA DO FABRYKI VOLKSWAGEN

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">WYCIECZKA EDUKACYJNA DO FABRYKI VOLKSWAGEN</font></h3>
     W dniu 12.05.2015r. odbyła się wycieczka edukacyjna do Poznania i Swarzędza do Fabryki samochodów użytkowych VOLKSWAGEN POZNAŃ.
W wycieczce uczestniczyli uczniowie klas drugich i trzecich o kierunku TECHNIK SPEDYTOR, TECHNIK LOGISTYK i MECHANIK POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH.
Celem wycieczki było pokazanie uczniom nowoczesnej fabryki o najwyższej technologii.
Zwiedzaliśmy dział budowy karoserii oraz dział montażu. Uczniowie zapoznali sie z montażem  i procesem technologicznym oraz z bardzo skomplikowaną logistyką fabryki. Ponad 7500 osób pracuje każdego dnia w Volkswagen Poznań. Ponad 7500 drobnych indywidualnych talentów, które dzień po dniu składają się na sukces fabryki.
 
Opiekunami wycieczki byli nauczyciele: p.Stanisław Skrycki, p.Jan Rusin i p.Wojciech Stapf.
 
Tkest: Wojciech Stapf
Foto: Jan Rusin

WYCIECZKA EDUKACYJNA DO WSL I DPD W POZNANIU

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">WYCIECZKA EDUKACYJNA DO WSL I DPD W POZNANIU</font></h3>
      8 maja 2015 roku klasa 3K specjalność technik logistyk wzięła udział w wycieczce edukacyjnej do Wyższej Szkoły Logistycznej w Poznaniu i do firmy kurierskiej DPD Polska w Komornikach pod Poznaniem. W Wyższej Szkole Logistycznej uczniowie wcielając się w rolę pracowników hurtowni, mieli okazję przypomnieć sobie zasady formowania ładunków, rozwiązując zadanie praktyczne z tego zakresu. Natomiast w firmie DPD group, drugiej pod względem wielkości międzynarodowej sieci kurierskiej w Europie, trzecioklasiści mogli zaobserwować jak przesyłki są przyjmowanie i rozdzielane. Zapoznali się również z historią, organizacją i zarządzaniem firmy.
 
Tekst i foto: Wioleta Wangryn-Borucka
 

Matura 2015! Na pierwszy ogień język polski

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Matura 2015! Na pierwszy ogień język polski</font></h3>
     W poniedziałek 4 maja punktualnie o godzinie 9:00 maturzyści Zespołu Szkół Mechanicznych rozpoczęli pierwszy z trzech pisemnych egzaminów.
Z czym zmierzyli się tegoroczni maturzyści?
Temat pierwszy: Jak można wykorzystać władzę absolutną? Interpretując fragmenty noweli Bolesława Prusa Z legend dawnego Egiptu, porównaj Ramzesa jako władcę z jego następcą – Horusem. Uwzględnij wartości ważne dla bohaterów oraz przesłanie utworu.
Temat drugi: Analizując fragmenty Dziadów części III Adama Mickiewicza oraz Ziela na kraterze Melchiora Wańkowicza, porównaj ukazane w nich sytuacje i postawy matek. W interpretacji wykorzystaj znajomość dramatu Adama Mickiewicza.

ŻYCZENIA DLA MATURZYSTÓW

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">ŻYCZENIA DLA MATURZYSTÓW</font></h3>
  
Drodzy Maturzyśći! 
 
Wszystkim absolwentom Zespołu Szkół  Mechanicznych
życzymy dużo szczęścia i pomyślności
w realizowaniu swoich marzeń i pragnień
a przede wszystkim:

KLASA PATRONACKA

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">KLASA PATRONACKA</font></h3>
      Dnia 24 kwietnia 2015r. w Zespole Szkół Mechanicznych odbyło się spotkanie uczniów klasy IA – technik mechanik z przedstawicielami firmy AUDIT Doradztwo Personalne: Panią Violettą Panasiuk-Strzyżewską Prezesem Zarządu firmy, Panią Urszulą Śliwińską oraz Panią Emilią Kamińską. 
      Spotkanie miało na celu podsumowanie dotychczasowych działań oraz przekazanie uczniom planów związanych z kolejnymi zadaniami: dodatkowe zajęcia, praktyki i staże. 
Każdy uczeń otrzymał informację zwrotną po indywidualnych spotkaniach z psychologiem doradcą zawodowym oraz wyniki testów diagnozujących ich logiczne myślenie, sprawdzających wiedzę matematyczną oraz umiejętność komunikacji w języku obcym.

DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI W MECHANIKU

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI W MECHANIKU</font></h3>
  25 kwietnia 2015 roku otworzyliśmy drzwi naszej szkoły dla GIMNAZJALISTÓW!
 
W tym dniu naszą szkołę odwiedzili licznie przybyli uczniowie gimnazjów wraz z rodzicami. Gimnazjaliści mogli w tym dniu przekonać się jak wygląda i co oferuje szkoła, w której od września chcieliby kontynuować naukę. Dokładnie o 10:30 wszyscy zebrali się w auli szkoły gdzie, p.o. dyrektor szkoły Piotr Kruk wraz z kierownikiem kształcenia zawodowego - p. Stanisławem Skryckim przedstawili ofertę edukacyjną Zespopłu Szkół Mechanicznych. Omówili jak będzie przebiegać zdobywanie kwalifikacji na poszczególnych kierunkach oraz jak wyglądają praktyki zawodowe. 

KLASA 1T Z WIZYTĄ W KLUBIE MŁODEGO WYNALAZCY W STANOWICACH

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">KLASA 1T Z WIZYTĄ W KLUBIE MŁODEGO WYNALAZCY W STANOWICACH</font></h3>
      24 kwietnia 2015r. uczniowie klasy IT w stanowickim laboratorium  prowadzili doswiadczenia z chemii w dwuosobowych zespołach, pod czujnym okiem tamtejszych naukowców.
Po zapoznaniu z regulaminem bhp, prowadzili reakcję estryfikacji, wykrywali skrobię, białko i lipidy w materiale roślinnym przy użyciu mikroskopów. Odróżniali kwas oleinowy od palmitynowego i stearynowego przy pomocy wody bromowej i nadmanganianu potasu. Sprawdzali też zabarwienie oranżu metylowego, fenoloftaleiny i lakmusu w środowisku kwaśnym, zasadowym i obojętnym.
     Na naszą prośbę zorganizowano pokaz destylacji wina. Cieszył się on dużym zainteresowaniem, jak wszystkie niekonwencjonalne doświadczenia.
 
Tekst: Helena Niczyj
Foto: Edyta Kamińska

UROCZYSTE POŻEGNANIE KLAS MATURALNYCH

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">UROCZYSTE POŻEGNANIE KLAS MATURALNYCH</font></h3>
       Po czterech latach ciężkiej i mozolnej pracy dla abiturientów naszej szkoły nareszcie nadszedł upragniony dzień – 24 kwietnia odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego klas czwartych technikum.
Uczniowie po raz ostatni wysłuchali słów p.o. dyrektora Piotra Kruka oraz zaproszonych gości: pana Jan Kaczanowskiego wiceprzewodniczącego Rady Miasta Gorzowa Wlkp., pana Andrzeja Graczykowskiego prezesa Zakładu Maszyn do Drewna GOMAD, i prezesa Lubuskiego Klastra Metalowego. Uroczystość uświetnił również przedstawiciel Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich pan dr Wojciech A. Sysło, pani Urszula Śliwińska z firmy Doradztwo Personalne - AUDIT. Tradycyjnie podczas uroczystości nagrodzono wyróżniających się uczniów, gratulując im wyników w nauce i sporcie oraz dziękując za działalność na rzecz szkoły.

ROZDANIE NAGRÓD W XVI KONKURSIE EKOLOGICZNYM "PSZCZELARSTWO W POLSCE" POD PATRONATEM MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">ROZDANIE NAGRÓD W XVI KONKURSIE EKOLOGICZNYM "PSZCZELARSTWO W POLSCE" POD PATRONATEM MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO</font></h3>
       Do udziału w konkursie zapraszamy szkoły z województwa lubuskiego – podstawowe, gimnazja i ponadgimnazjalne. Konkurs przebiega w dwóch etapach. Eliminacje szkolne zainteresowane szkoły przeprowadziły u siebie (test wyboru zawierający 30 pytań). Etap wojewódzki odbył się w Zespole Szkół Mechanicznych w Gorzowie Wlkp. 16 kwietnia 2015r. o godz. 13.00. Uczestnicy zmagali się z testem otwartym zawierającym 20 pytań. Autorem pytań jest pan Krzysztof Łukasiewicz - absolwent Wydziału Pszczelnictwa Akademii Rolniczej w Szczecinie.

VI Konferencja - Edukacja Techniczna dla Rynku Pracy

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">VI Konferencja - Edukacja Techniczna dla Rynku Pracy</font></h3>
       W dniu 17 kwietnia 2015 roku  uczniowie klasy III A wraz z opiekunem p.Mariuszem Gruszą uczestniczyli w szóstej edycji konferencji Edukacja Techniczna dla Rynku Pracy na PWSZ w Gorzowie Wlkp. Konferencja pod patronatem JM Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jakuba z Paradyża prof. dr hab. Elżbiety Skorupskiej - Raczyńskiej została zorganizowana przez Wydział Techniczny Uczelni przy współudziale Lubuskiego Klastra Metalowego. Kierownikiem naukowym konferencji był prof.dr hab. inż. Wojciech Kacalak. Konferencję otworzył Prorektor ds. Organizacji i Rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim dr Arkadiusz Wołoszyn.

75 Rocznica Mordu Katyńskiego - uroczystość na cmentarzu komunalnym

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">75 Rocznica Mordu Katyńskiego - uroczystość na cmentarzu komunalnym</font></h3>
       Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 mszą świętą w Katedrze Gorzowskiej, którą celebrował ksiądz biskup Stefan Regmunt. Na uroczystościach obecne były poczty sztandarowe szkół gorzowskich, Urzędu Miasta, Policji, Straży Pożarnej, organizacji społecznych i kombatanckich. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele Wojewody, Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp., posłów, senatorów, a także Komendant Wojewódzki Policji, Straży Pożarnej oraz wyżsi oficerowie Wojska Polskiego, a także młodzież i mieszkańcy Gorzowa Wlkp.

KWESTA NA RZECZ HOSPICJUM ŚW. KAMILA

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">KWESTA NA RZECZ HOSPICJUM ŚW. KAMILA</font></h3>
      16 kwietnia w godzinach od  08.00 do 19.00 odbyła się kolejna zbiórka publiczna na Hospicjum im. św. Kamila w Gorzowie Wlkp.
      Ponad tysiąc wolontariuszy z oznakowanymi puszkami zachęcało mieszkańców do pomocy finansowej osobom dotkniętym chorobami nowotworowymi, którzy pozostają pod fachową opieką hospicyjną.  Wśród kwestujących było również 21 uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych (z klasy 1K i 1e), którzy prosili o wsparcie działalności placówki w dwóch centralnych punktach Gorzowa. W całym Gorzowie zebrano prawie 88 tys. zł., to jest  5 i pół tys. zł. więcej niż w roku ubiegłym.

Wycieczka zawodoznawcza do siedziby firmy Raben w Gądkach

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Wycieczka zawodoznawcza do siedziby firmy Raben w Gądkach</font></h3>
     Dzień przedsiębiorczości jest projektem sprzyjającym podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.
W związku z organizowanym w naszej szkole Dniem Przedsiębiorczości dnia 16.04.2015r. klasa 2K wzięła udział w warsztatach organizowanych przez firmę Raben Polska Spółka z o.o. w Gądkach. Poprzez udział w programie uczniowie mieli możliwość:
 • zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie,
 • pozyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu,
 • doświadczenia związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową,
 • zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą oraz obejrzenia nowoczesnych hal magazynowych.
Tekst: Ewa Golińczak-Bogdan
Foto: Tomasz Walorski
 

Etap okręgowy XLI Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Etap okręgowy XLI Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości</font></h3>
      W dniu 27.03.2-15r.  w Zespole Szkół Elektrycznych w Gorzowie Wlkp. odbyły się eliminacje okręgowe XLI Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości Blok B – Wynalazczość.  Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie:
 
- Dominika Pęczkowska – kl. IV K
- Jakub Ryglewicz – kl. IV K
- Maciej Szałachowski – kl. IV T
 
Zajęliśmy I miejsce drużynowo, Dominika i Maciej będą reprezentować szkołę w finale ogólnopolskim, który odbędzie się w dniach 27-29 maja w Świdnicy. Jakub Ryglewicz uzyskał tytuł: Finalista okręgowy OITiW.
 
Całej drużynie gratulujemy sukcesu i trzymamy kciuki za kolejny etap.
 
Tekst i foto: Danuta Kołodzińska

VII Olimpiada Logistyczna - wręczenie nagród

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">VII Olimpiada Logistyczna - wręczenie nagród</font></h3>
      Śpieszymy z informacją, że Mateusz Basta uczeń klasy IIIK o profilu technik logistyk zajął 7 miejsce w VII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Logistycznej organizowanej przez Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu prześcigając tym samym prawie 7,5 tysiąca uczestników szkół ponadgimnazjalnych. To wielki sukces Mateusza i nauczycielki Pani Wiolety Wangryn-Boruckiej, która przygotowywała naszego uczestnika. Wyniki znane były już wcześniej, jednak pierwsza dwudziestka była trzymana w ścisłej tajemnicy aż do oficjalnej gali, która odbyła się 17 kwietnia w siedzibie WSL w Poznaniu.

Gala plebiscytu Menadżer Roku 2014


Gala plebiscytu Menadżer Roku 2014
 
      
Więcej o plebiscycie na stronie gazety lubuskiej >>>TUTAJ<<<
Fotorelacja z plebiscytu >>>TUTAJ<<<

Cyberprzemoc i „tradycyjna przemoc rówieśnicza”

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Cyberprzemoc i „tradycyjna przemoc rówieśnicza”</font></h3>
     10 kwietnia w Zespole Szkół Mechanicznych odbyły się zajęcia profilaktyczne z zakresu cyberprzemocy i przemocy rówieśniczej. Na zajęciach omówione zostały również sytuacje związane z przemocą rówieśniczą: jak ją rozpoznawać, jak na nią reagować, gdzie szukać pomocy.
 

Wycieczka edukacyjna - MOTOR SHOW

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Wycieczka edukacyjna - MOTOR SHOW</font></h3>
      W dniach 10 – 12 kwietnia 2015r. w Poznaniu odbyły się  największe targi motoryzacyjne w Polsce. Wycieczkę edukacyjną na Motor Show zorganizował nauczyciel przedmiotów zawodowych  p. Stanisław Skrycki.
Uczestniczyli w niej uczniowie klas   Ie, IIe, IIIe, IIT, IIIT, IIIA.  Czekały na nich najnowsze premiery, najciekawsze i najpiękniejsze modele samochodów, wiele atrakcji i jeszcze większe emocje. Uczniowie zobaczyli nie tylko samochody i motocykle ale też rowery, campery, olbrzymie samochody ciężarowe. Bez wątpienia każdy uczeń na Motor Show znalazł coś dla siebie.
 
Tekst i foto: Krystyna Płaczek, Stanisław Skrycki

Świąteczna zbiórka żywności

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Świąteczna zbiórka żywności</font></h3>
        Już po raz siódmy uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Gorzowie Wlkp. przeprowadzili przedświąteczną zbiórkę produktów żywnościowych dla osób najbardziej potrzebujących. Przekazanie żywności Stowarzyszeniu im. Brata Krystyna odbyło się 01 kwietnia 2015r.
 
 
Tekst: Renata Kaput

GORZOWSKA SPARTAKIADA MŁODZIEŻY LICEALIADA W UNIHOKEJU CHŁOPCÓW

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">GORZOWSKA SPARTAKIADA MŁODZIEŻY LICEALIADA W UNIHOKEJU CHŁOPCÓW</font></h3>
       W dniach 11. 03. 2015-25. 03. 2015 r. na Hali Sportowej przy ul.Puszkina w I LO odbył sie turniej Unihokeja chłopców szkół ponadgimnazjalnych Gorzowskiej Spartakiady Młodzieży.

ZAJELIŚMY  I MIEJSCE w GSM
 
PIERWSZE MIEJSCE dla ,,MECHANIKA"
Zakwalifikowaliśmy się do półfinału wojewódzkiego!!!!!

REPREZENTACJA UNIHOKEJA  ZESPOŁU  SZKÓŁ MECHANICZNYCH:
Piotr Gawlik, Marcin Świtalski, Krystian Malinowski,Eryk Roszak, Gracjan Różański ,Artur Fabianowicz,Wojciech Czubaszek,Kuba Skrzypek,Paweł Wesołowski,Patryk Magrowski,Wojciech Pięta,Jakub Kałuski.

Gorzowska Spartakiada Młodzieży w piłce ręcznej chłopców - LICEALIADA

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Gorzowska Spartakiada Młodzieży w piłce ręcznej chłopców - LICEALIADA</font></h3>
       W dniach 09.- 03. 2015 r-24.- 03. 2015 r. w hali sportowej przy ul. Czereśniowej odbył się turniej piłki ręcznej szkół ponadgimnazjalnych.

Wyniki Zespołu Szkół Mechanicznych:
II LO-ZS Mechanicznych           13:17
ZS Mechanicznych-Z S T i O      15:26
III LO -ZS  Mechanicznych        10:27
I LO - ZS Mechanicznych           23:17
ZS Mechanicznych-Z S Elektrycznych  22:24

Zajęcia w Leśnej Stacji Dydaktycznej w Lipach

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Zajęcia w Leśnej Stacji Dydaktycznej w Lipach</font></h3>
       Niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego, w  miejscowości Lipy nad jeziorem Lubie, znajduje się Leśna Stacja Dydaktyczna, w której znajduje się biuro terenowe Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego oraz Parku Krajobrazowego „Ujście Warty”. Biuro pełni funkcję ośrodka edukacyjnego, przygotowanego do prowadzenia zajęć w zakresie nauk przyrodniczych.
Leśną Stację Dydaktyczną otaczają jeziora, lasy, łąki oraz torfowiska Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego. Na terenie stacji znajduje się obszerna, zadaszona wiata z paleniskiem do smażenia kiełbasek, w której także można zobaczyć stałą ekspozycję nielegalnych narzędzi kłusowniczych.

Wycieczka naukowa do Stanowic

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Wycieczka naukowa do Stanowic</font></h3>
      Dnia 27.03.2015r. klasa 1A technik mechanik udała się na całodniowe zajęcia z chemii w Centrum Badawczo – Wdrożeniowym w Stanowicach. W nowoczesnym laboratorium chemicznym uczniowie pracując w parach wykonywali różne doświadczenia chemiczne – odróżniali alkohole monohydroksylowe od polihydroksylowych. Wykrywali glukozę za pomocą próby Tollensa i Tromera.

Korowód pionierów

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Korowód pionierów</font></h3>
     W piątek 27 marca Gorzów świętował 70 rocznicę ustanowienia polskiej administracji w tym mieście. Z tej okazji do miasta przyjechał Prezydent RP  Bronisław Komorowski, odbyły się też liczne uroczystości, które powiązano z Dniem Pioniera, czyli świętem ludzi, którzy jako pierwsi przybyli na teren Gorzowa oraz ziemie zachodnie.
Gorzowska młodzież, wśród której nie mogło również zabraknąć uczniów z Mechanika, stworzyła korowód mający przypominać pierwszych gorzowskich osadników z 1945 roku. Uczniowie gorzowskich szkół wspaniale wczuli się w realia tamtych dni, co wywołało ogromne zainteresowanie zebranych na placu Grunwaldzkim gorzowian.
 
Tekst i foto: Edyta Łuszczewska

VII Konferencja logistyczna - "Logistyka w służbie zdrowia"

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">VII Konferencja logistyczna - "Logistyka w służbie zdrowia"</font></h3>
        LOGISTYKA  W SŁUŻBIE ZDROWIA – pod takim hasłem odbyła się w  piątek 27 marca 2015r. w Zespole Szkół Mechanicznych, VII Konferencja branży logistycznej. 
Konferencję patronatem honorowym objął Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego Pan Jacek Wójcicki.
Zebranych gości przywitał Piotr Kruk – pełniący obowiązki Dyrektora Zespołu Szkół Mechanicznych, przypomniał, że w szkole takie konferencje odbywają się cyklicznie, dotychczas odbyło się osiem konferencji branży metalowej i sześć konferencji branży logistycznej.
Uroczystego otwarcia konferencji w imieniu Prezydenta Miasta dokonała Pani Renata Pliżga – zastępca Dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miasta.

Rozgrywki Gorzowskiej Spartakiady Młodzieży

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Rozgrywki Gorzowskiej Spartakiady Młodzieży</font></h3>
      Na piątym miejscu zakończyły rozgrywki Gorzowskiej Spartakiady Młodzieży NASZE
 KOSZYKARKI. Oto skład  reprezentacji  Mechanika:
Patrycja Kondras 1T, Sandra Nowak 1T, Patrycja Andrzejewska 4K, Anna Kościów 4K, Kamila Ptaszkiewicz 4K, Ewelina Piątek 4K, Dominika Pęczkowska 4K, Aleksandra Melerowicz 4K,  Justyna Kędzior 2T, Weronika Galiak 2K,  Barbara Felix 2K, Dominika Pastusiak 2K.

Gratulujemy!
 
Wyniki GSM:
 • I miejsce - I LO
 • II miejsce - I SLO
 • III miejsce - II LO
 • IV miejsce - ZSTiO
 • V miejsce - ZS Mechanicznych
 • VI miejsce – ZS Ekonomicznych
 • VII/VIII miejsce – ZS Gastronomicznych / IV LO
Tekst i foto: Magda Brussy
 

Młody Inżynier w Mechaniku

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Młody Inżynier w Mechaniku</font></h3>
      23, 25 i 30 marca w Zespole Szkół Mechanicznych odbyła się kolejna już tura zajęć w ramach projektu MŁODY INŻYNIER.  
W pierwszych zajęciach brały udział dzieci z Przedszkola nr 15, nstępne zajęcia zorganizowano dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1, a dziś 30 marca gościliśmy młodzież ze Zespołu Szkoł nr 21 w Gorzowie Wlkp.  Podczas zajęć uczniowie wykonywali pod kierunkiem nauczycieli i uczniów ZSM doświadczenia z zakresu chemii, matematyki, fizyki mechaniki i robotyki.

Dzień Wiosny w ZSM

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Dzień Wiosny w ZSM</font></h3>
Dnia 21 marca 2015 roku w naszej szkole przywitaliśmy WIOSNĘ. Zebraliśmy się w holu głównym, by bawiąc się stworzyć sposobność do integracji społeczności szkolnej. Przyszli wszyscy, którzy mają dystans do siebie, potrafią się bawić rywalizując. Organizatorzy przygotowali różne konkursy, gry i zabawy, które pozwoliły ujawnić nasze talenty. Te nasze walory, których na zajęciach lekcyjnych nie możemy zaprezentować. Uczestnicy wykazali się poczuciem humoru, logicznym myśleniem, talentem muzycznym i plastycznym. A poniżej  prezentujemy trójkę najlepszych:

I miejsce zajęła klasa II K
II miejsce zajęła klasa III T
III miejsce zajęła klasa I T

Uczniowie klasy IA z wychowawcą Iwoną Żuk dziękują za współną zabawę. 
 
Tekst i foto: Iwona Żuk
 

V edycja konkursu „Przedsiębiorczość”

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">V edycja konkursu „Przedsiębiorczość”</font></h3>
W dniu 05.03.2015 w naszej szkole odbył się I Etap V edycji konkursu  "Przedsiębiorczość" zorganizowany przez PWSZ im Jakuba z Paradyża. W konkursie wzięli udział uczniowie:
 
 
Klasa II K:
 • Liwak Nikola
 • Drabina Justyna
 • Wawryniuk Martyna
 • Feliks Barbara
 • Lechocki Grzegorz
 • Pastusiak Dominika
 • Jujeczka Remigiusz
 • Koźlarek Maciej

X edycja Olimpiady Przedsiębiorczości pod hasłem "Zarządzanie zmianą"

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">X edycja Olimpiady Przedsiębiorczości pod hasłem "Zarządzanie zmianą"</font></h3>
      Olimpiada Przedsiębiorczości to nowoczesny projekt o społecznym i pro przedsiębiorczym charakterze. 
Dnia 6 marca  na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu odbyły się zawody okręgowe  Olimpiady Przedsiębiorczości. Naszą szkołę reprezentował Maciej Szałachowski z klasy 4T.
Serdecznie gratulujemy udziału w zawodach.
 
Tekst i foto: Ewa Golińczak-Bogdan

VII edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej w Poznaniu

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">VII edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej w Poznaniu</font></h3>
      Trzeci etap VII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej odbył się 6 marca 2015 r. w siedzibie Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu.
W Olimpiadzie Logistycznej w trzecim etapie udział wzięło  71 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.
Znamy już wstępne wyniki konkursu. Nasz finalista Mateusz Basta z klasy III K znalazł się w dwudziestce najlepszych młodych logistyków w Polsce. Oficjalna gala ogłoszenia wyników i wręczenie nagród odbędzie się 17 kwietnia o godzinie 11:00 w siedzibie WSL w Poznaniu.
 
Tekst i foto: Wioleta Wangryn-Borucka

JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIĄ SZKOŁĘ? XIII TARGI EDUKACYJNE ABSOLWENT 2015.

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIĄ SZKOŁĘ? XIII TARGI EDUKACYJNE ABSOLWENT 2015.</font></h3>
      W Gorzowie odbyła się XIII edycja Targów Edukacyjnych „Absolwent”. Akcja ma pomóc młodym ludziom w podjęciu decyzji o wyborze ścieżki edukacyjnej czy zawodowej. Tak jak w latach poprzednich i w tym roku nie mogło zabraknąć na niej Zespołu Szkół Mechanicznych, czyli Mechanika. W dniach 3-4 marca (wtorek,  środa)  na terenie hali sportowej przy ulicy Słowiańskiej w Gorzowie można było uzyskać niezbędne informacje o zasadach rekrutacji w bieżącym roku szkolnym oraz zaopatrzyć się w materiały promocyjne. Nauczyciele i uczniowie ZSM nie szczędzili wysiłku by wyjaśnić i przybliżyć gimnazjalistom czego mogą się spodziewać po kierunku jaki sobie wybiorą oraz jak funkcjonuje szkoła.

Próbny egzamin zawodowy w spedytorze

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Próbny egzamin zawodowy w spedytorze</font></h3>
      Dnia  11 lutego br. odbył się próbny egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe klasy 3T. Uczniowie w tym roku szkolnym zdawać będą egzamin z kwalifikacji A.28 Organizacja i nadzorowanie transportu. Uczniowie, w ciągu 120 minut, musieli rozwiązać zadania z części praktycznej egzaminu. Wyniki poznamy wkrótce.
 
Tekst i foto: Mariusz Kaput

V miejsce Mechanika w koszykówce chłopców

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">V miejsce Mechanika w koszykówce chłopców</font></h3>
Zespół mechanika w składzie:
Konrad Jelski, Sebastian Lichert, Marcin Świtalski, Konrad Sadowski, Piotr Migdal, Adrian Skibiński, Mateusz Jasiński, Paweł Sokolnicki, Jakub, Kałuski, Mateusz Szymański wywalczył piąte miejsce w Gorzowskiej Spartakiadzie Młodzieży w koszykówce chłopców. Gratulacje.
Wyniki GSM:
1  ZS Budowlanych
2  I LO
3  ZSTiO
4  II LO
5  ZS Mechanicznych i IV LO
7  ZS Elektrycznych i ZS Gastronomicznych

Spotkanie z położną

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Spotkanie z położną</font></h3>
      Dnia 10 lutego 2015 roku odbyło się spotkanie uczennic „Mechanika” z położną panią Anną Janicką, pracującą na co dzień w gorzowskim szpitalu. Tematyką spotkania była profilaktyka raka szyjki macicy i raka piersi. Dziewczęta chętnie wysłuchały informacji dotyczących regularności badań przysługujących bezpłatnie każdej kobiecie oraz wszystkich porad związanych z „odczytywaniem” pierwszych niepokojących objawów, które daje nam organizm. Położna wspomniała również o badaniach profilaktycznych dla mężczyzn. Spotkanie miało na celu zwrócić uwagę na problem związany z unikaniem wykonywania badań profilaktycznych, które mogą ratować życie.
 
Tekst i foto: Renata Kaput

Podpisanie porozumienia pomiędzy ZSM a Związkiem Sybiraków

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Podpisanie porozumienia pomiędzy ZSM a Związkiem Sybiraków</font></h3>
      28 stycznia 2015 r. zawarte zostało Porozumienie o współpracy Koła Związku Sybiraków w Gorzowie Wlkp. i Zespołu Szkół Mechanicznych w Gorzowie Wlkp. Ze strony Związku Sybiraków Porozumienie podpisała Prezes Koła Maria Dratwińska, ze strony Szkoły - Dyrektor Janina Grzecznowska. Porozumienie zawarte zostało w obecności Ewy Rawy - Wiceprezes gorzowskiego Koła Związku Sybiraków.

Etap regionalny konkursu "Poznaj swoje prawa w pracy" rozstrzygnięty!

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Etap regionalny konkursu "Poznaj swoje prawa w pracy" rozstrzygnięty!</font></h3>
      21 stycznia 2015 r. w ZSG w Gorzowie Wlkp. rozstrzygnięto etap regionalny konkursu PIP „Poznaj swoje prawa w pracy”. Konkurs przebiega w trzech etapach: szkolnym, regionalnym i centralnym. Jego celem jest popularyzacja wiedzy dotyczącej przepisów prawa pracy wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

„Jak zwiększyć szansę znalezienia pracy”

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">„Jak zwiększyć szansę znalezienia pracy”</font></h3>
      Dnia 20 stycznia 2015r.  odbyły się dla klas trzecich zasadniczych oraz czwartych technikum zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego.  Zajęcia na temat  „Jak zwiększyć szansę znalezienia pracy „ przeprowadził pan Leszek Idziaszek  z  Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży - OHP.
 
Tekst i foto: Ewa Golińczak-Bogdan

Studniówka Mechanika - 2015

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Studniówka Mechanika - 2015</font></h3>
      16 stycznia 2015 r. tradycyjne w Hotelu Mieszko odbyła się studniówka maturzystów Zespołu Szkół Mechanicznych.
Na balu studniówkowym bawili się uczniowie z  klas: IV A technik mechanik - wychowawca Mariusz Grusza, IV K technik logistyk - wychowawca Małgorzata Kaczałko i IV T technik spedytor - wychowawca Ewa Golińczak-Bogdan.
 
 

Seminarium "Inteligentny rozwój" na PWSZ

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Seminarium "Inteligentny rozwój" na PWSZ</font></h3>
      W dniu 16 stycznia 2015 roku na Wydziale Technicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się seminarium "Inteligentny rozwój". Wszystkich powitał i rozpoczął spotkanie Prorektor ds. studenckich dr Przemysław Słowiński.

Próbny egzamin zawodowy w logistyku

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Próbny egzamin zawodowy w logistyku</font></h3>
      W dniach 12 i 16 stycznia 2015 odbył się próbny egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe dla tegorocznej klasy 2K. Uczniowie w tym roku szkolnym zdawać będą egzamin z kwalifikacji A.30 Organizacja i monitorowanie przepływu zasobów i informacji w procesach produkcji, dystrybucji i magazynowania. Wyniki egzaminu pokazały, że uczniowie mają dużą wiedzę z zakresu pierwszej kwalifikacji, ale również rzeczy, które należy powtórzyć i utrwalić. Na szczęście do egzaminu pozostało jeszcze kilka miesięcy.
 
Tekst i foto: Renata Kaput
 

Mateusz Basta otrzymał Stypendium Prezesa Rady Ministrów

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Mateusz Basta otrzymał Stypendium Prezesa Rady Ministrów</font></h3>
      Stypendium z rąk Wojewody Lubuskiego Pana Jerzego Ostroucha i Lubuskiego Kuratora Oświaty Pani Bogny Ferensztajn odebrał uczeń Zespołu Szkół Mechanicznych w Gorzowie Wielkopolskim – MATEUSZ BASTA z   klasy III K – technik logistyk. 
12 grudnia 2014 r. w auli Wojewódzkiej i Miejskiej  Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. wręczano  stypendia Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2014/2015.  110 uczniów z lubuskich szkół otrzymało stypendia Prezesa Rady Ministrów.

Wyniki VII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Wyniki VII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej</font></h3>
       Znamy już wyniki etapu okręgowego VII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej. Do finału zakwalifikowało się 71 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.
 
Wśród finalistów znalazł się uczeń Zespołu Szkół Mechanicznych MATEUSZ BASTA z klasy III K.
 
Ostatni etap, w którym młodzi logistycy powalczą o cenne nagrody, odbędzie się 6 marca w  Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu.
 
 

Wigilia w Domu Pomocy Społecznej

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Wigilia w Domu Pomocy Społecznej</font></h3>
      Tradycyjnie już od ponad 30 lat Mikołaj z Zespołu Szkół Mechanicznych odwiedza Dom Pomocy Społecznej w Gorzowie, który mieści się przy ulicy Podmiejskiej Bocznej. Tym razem spotkanie odbyło się 22 grudnia. Już od godzin porannych w pięknie udekorowanych korytarzach rozbrzmiewały dźwięki kolęd, które w tym roku wspólnymi siłami wykonywali uczniowie Mechanika z klas IV K, III K i I T oraz  uczniowie z Gimnazjum i Zespołu Szkół z Witnicy pod opieką naszego absolwenta, jak zawsze niezawodnego Wojciecha Maka.

ŻYCZENIA NOWOROCZNE

 

Życzenia Świąteczne

 

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego
 Narodzenia pragniemy przesłać Wam Kochani
najserdeczniejsze życzenia. Niech
 nadchodzące Święta będą dla każdego z Was
niezapomnianym czasem spędzonym
bez pośpiechu, trosk i zmartwień.
 Życzymy Wam, aby odbyły się w spokoju,
radości wśród Rodziny, Przyjaciół
oraz wszystkich Bliskich dla Was osób.
A wraz z nadchodzącym Nowym Rokiem
 życzymy Każdemu z Was również dużo zdrowia i
szczęścia. Niech nie opuszcza Was
pomyślność i spełnią się te
najskrytsze marzenia.


Dyrektor i Pracownicy ZSM

Spotkanie wigilijne 2014

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Spotkanie wigilijne 2014</font></h3>
       Tradycyjnie już ostatniego dnia przed przerwą świąteczną w szkole organizowane są spotkania wigilijne.
Dzień rozpoczęliśmy jak zwykle zajęciami, by następnie uczniowie wraz z wychowawcą mogli spotkać się w "swoich" klasach, połamać opłatkiem, złożyć sobie życzenia i we wspólnocie klasowej spędzić razem kilka chwil. Punktualnie o godzinie 14:00 wszyscy nauczyciele spotkali się w dużej, pięknie przystrojonej sali na uroczystości wigilijnej.

FINAŁ ZBIÓRKI ŻYWNOŚCI

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">FINAŁ ZBIÓRKI ŻYWNOŚCI</font></h3>
      Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia Samorząd Uczniowski ZSM jak co roku zorganizował zbiórkę żywności dla rodzin potrzebujących, których opieką objęło Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna w Gorzowie Wlkp.. Akcja ponownie zakończyła się ogromnym sukcesem, ponieważ młodzież Zespołu Szkół Mechanicznych chętnie odpowiedzieli na apel, podobnie jak w zeszłym roku zebrano 145 kg produktów dla potrzebujących. Przekazanie żywności przedstawicielom Stowarzyszenia odbyło się 17 grudnia 2014 roku.
 
Tekst i foto:  Renata Kaput

KIERUJĘ. NIE PIJĘ

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">KIERUJĘ. NIE PIJĘ</font></h3>
     8 i 9 grudnia 2014r. w naszej szkole odbyły się spotkania młodzieży wszystkich klas III z funkcjonariuszami Policji. Zajęcia profilaktyczne „Kieruję. Nie piję” dotyczyły odpowiedzialnego zachowania kierowców. Młodzież dowiedziała się jakie konsekwencje wynikają z jazdy pod wpływem alkoholu i innych substancji odurzających. Funkcjonariusze przedstawili jakie straty zdrowotne, a także moralne można ponieść za swoją nieodpowiedzialność. Uczniowie otrzymali materiały edukacyjne. W zajęciach wzięli udział również nauczyciele. Spotkania prowadzili Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. - Wydział Prewencji. Zajęcia zorganizował pedagog szkolny-Aneta Krzemińska-Przystajko.
 
Więcej >>>TUTAJ<<<
 
Tekst i foto: Aneta Krzemińska-Przystajko

Wycieczka do Berlina

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Wycieczka do Berlina</font></h3>
      Dnia 05.12. 2014 z okazji Mikołajek odbyła się wycieczka do Berlina. Wycieczka zorganizowana została przez nauczycielkę języka niemieckiego Małgorzatę Miśkiewicz dla wszystkich chętnych uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych. Program wycieczki był bardzo interesujący. W ramach rozrywki uczniowie zwiedzili berlińskie oceanarium, natomiast w ramach wzbogacenia wiedzy z zakresu historii oraz sztuki uczestnicy zwiedzili Muzeum Pergamon. Po zwiedzeniu wyżej wymienionych obiektów odbył się spacer główną ulicą Berlina oraz zwiedzanie zabytków takich jak Reichstag oraz Brama Brandenburska. Wycieczkę zakończył pobyt na Jarmarku Bożonarodzeniowym oraz zakupy w galerii. Wycieczka przebiegała w miłej i wesołej atmosferze i około 21.30 wróciliśmy do Gorzowa.
 
Tekst: Małgorzata Miśkiewicz
Foto: Mariusz Grusza

VII Okręgowy etap - Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">VII Okręgowy etap - Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej</font></h3>
       W piątek 5 grudnia 2014 roku w Szczecinie odbył się etap okręgowy VII Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej pod patronatem Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu.  Wzięła w nim udział dziesięcioosobowa grupa uczniów z naszej Szkoły pod opieką p. Piotra Kruka. Do etapu okręgowego dostali się uczniowie, którzy uzyskali powyżej 30 punktów z etapu szkolnego przeprowadzonego w naszej szkole w październiku.

OLIMPIADA WIEDZY O PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">OLIMPIADA WIEDZY O PRZEDSIĘBIORCZOŚCI</font></h3>
      Dnia 4 grudnia o godz.9.00 odbyła się X edycja Olimpiady przedsiębiorczości - etap szkolny. Uczestnikom dziękujemy za próbę zmierzania się z trudnymi pojęciami ekonomicznymi i życzymy dalszych sukcesów na kolejnych etapach Olimpiady.
 
Tekst i foto: Ewa Golińczak Bogdan

LEKCJA OBYWATELSKA W LUBUSKIM URZĘDZIE WOJEWÓDZKIM

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">LEKCJA OBYWATELSKA W LUBUSKIM URZĘDZIE WOJEWÓDZKIM</font></h3>
      Dnia 2 grudnia 2014r uczniowie klasy IIK wzięli udział w "Lekcji Obywatelskiej" w LUW. Uczniowie spotkali się z Wojewodą  Lubuskim Jerzym Ostrouchem, oraz dyrektorami Waldemar Kaak - dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, dyrektor Paweł Klimczak- dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich oraz Agnieszka Świątek - dyrektor Wydziału Programów Europejskich i Rządowych. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze, każdy z uczniów miał szansę i możliwość zadawania pytań na które otrzymywał wyczerpującą odpowiedź. 
 
Tekst i foto: Ewa Golińczak-Bogdan

Świąteczna kartka

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Świąteczna kartka</font></h3>
      W ten przedświąteczny czas nie można zapomnieć o osobach, które przed laty tworzyły naszą Szkołę. Dlatego też klasy 1K, 2K oraz 3K wraz z p. Renatą Kaput postanowiły przynieść i wysłać kartki świąteczne z życzeniami do emerytowanych pracowników Mechanika. Akcja cieszyła się zainteresowaniem, a kartki jeszcze przed świętami trafią do adresatów.
 
Tekst i foto: Renata Kaput

PRÓBNA MATURA Z OPERONEM

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">PRÓBNA MATURA Z OPERONEM</font></h3>
      Począwszy od 25 listopada przez kolejne trzy dni w całej Polsce uczniowie ze szkół, które zgłosiły swój akces, pisać będą próbne egzaminy maturalne z wydawnictwem Operon. Jak co roku uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych uczestniczą w tych zmaganiach. 
Nadchodząca próbna matura jest świetnym sprawdzianem przed prawdziwym egzaminem dojrzałości, który odbędzie się w przyszłym roku w maju. To właśnie w ciągu najbliższych czterech dni młodzi ludzie mogą sprawdzić jak radzą sobie ze stresem. Mają też okazję do przetrenowania wszystkich procedur, które obowiązują w czasie prawdziwej matury. Próbne testy sprawdzają wiedzę uczniów i potrwają do piątku.

Zajęcia w Leśnej Stacji Dydaktycznej w Lipach

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Zajęcia w Leśnej Stacji Dydaktycznej w Lipach</font></h3>
      Niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego, w  miejscowości Lipy nad jeziorem Lubie, znajduje się Leśna Stacja Dydaktyczna, w której znajduje się biuro terenowe Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego oraz Parku Krajobrazowego „Ujście Warty”. Biuro pełni funkcję ośrodka edukacyjnego, przygotowanego do prowadzenia zajęć w zakresie nauk przyrodniczych.
 
 

JABŁKO ZAMIAST PAPIEROSA

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">JABŁKO ZAMIAST PAPIEROSA</font></h3>
      W bieżącym roku Światowy dzień rzucania palenia tytoniu przypadł  20 listopada, czyli tradycyjnie w trzeci czwartek tego miesiąca. Po raz drugi w naszej szkole zachęcaliśmy do zaprzestania palenia  w formie akcji „Jabłko zamiast papierosa”. Na długiej przerwie przy dźwiękach muzyki uczniowie z klasy I K rozdawali ulotki oraz częstowali jabłkami przekonując do zamiany „nikotynki na witaminki”. Akcję poprzedziły lekcje, na których podczas prezentacji multimedialnej przedstawione zostały najważniejsze informacje na temat szkodliwości palenia oraz możliwości wyjścia z nałogu. Akcja została przygotowana przez panią Ewę Pasierbowicz oraz pielęgniarkę szkolną.
 
Tekst i foto: Ewa Pasierbowicz

Próbny egzamin zawodowy

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Próbny egzamin zawodowy</font></h3>
      W dniach 19-20 listopada 2014 roku odbyły się próbne egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe dla klas IV w zawodzie technik logistyk i technik spedytor. Uczniowie od września ćwiczą tworzenie projektów realizacji prac logistycznych lub spedycyjnych a teraz mogli skonfrontować swoją wiedzę z praktyką. Egzaminy te miały pokazać czy uczniowie mają do uzupełnienia jakieś zaległości w nauce i nad czym muszą popracować. Do prawdziwego egzaminu jeszcze dużo czasu więc będziemy się starali wyeliminować wszelkie braki w ich wiedzy.
 
Tekst i foto: Renata i Mariusz Kaput

WYCIECZKA ZAWODOZNAWCZA DO SZCZECINA

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">WYCIECZKA ZAWODOZNAWCZA DO SZCZECINA</font></h3>
      14 listopada 2014 roku uczniowie klas IK i IT wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Szczecina do DB Portu oraz Planetarium znajdującego się w Akademii Morskiej. W planetarium uczniowie mogli zobaczyć prezentację obejmującą obraz nieba na różnych szerokościach geograficznych, dobowy ruch ciał niebieskich i zjawiska im towarzyszące oraz podstawowe gwiazdozbiory. Natomiast w DB Porcie uczniowie uczestniczyli w prktycznej lekcji logistyki i spedycji. Pierwszoklasiści mogli zaobserwować jak przebiega przeładunek towarów, jak obsługuje się jednostki kontenerowe oraz ładunki ponadgabarytowe.
 
Tekst i foto: Wioleta Wangryn-Borucka

Konkurs - „Poznaj swoje prawa w pracy”

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Konkurs - „Poznaj swoje prawa w pracy”</font></h3>
     Państwowa Inspekcja Pracy jest organizatorem konkursu  „Poznaj swoje prawa  w pracy”.
18 listopada w ZSM w szkolnym etapie konkursu najwięcej punktów zdobyli  Angelika Tomczyk  z klasay IIIT oraz Mateusz Basta z klasa IIIK. Gratulujemy zwycięzcom.
 
Tekst: Ewa Golińczak-Bogdan

Konkurs "Lekcje z ZUS"

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Konkurs "Lekcje z ZUS"</font></h3>
      W poniedziałek 17 listopada w szkołach ponadgimnazjalnych  po zakończeniu pilotażu „Lekcji z ZUS”  został przeprowadzony ogólnopolski konkurs wiedzy o ubezpieczeniach społecznych pn. „ Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Konkurs odbył się po raz pierwszy  w naszej szkole. Konkurs  miał charakter pisemny i składał się z dwóch elementów:
- dziewiętnastu pytań testowych wielokrotnego wyboru
- pytania opisowego
 
 

Tenis Stołowy --- II MIEJSCE w Gorzowskiej Spartakiadzie Młodzieży

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Tenis Stołowy --- II MIEJSCE w Gorzowskiej Spartakiadzie Młodzieży</font></h3>
      27.10.2014 w sali sportowej GKS "GORZOVIA" przy ul. Jagiełły 11 odbyły się zawody w tenisie stołowym w ramach Gorzowskiej Spartakiady Młodzieży.
Zespół Szkól Mechanicznych reprezentowali:
- Kacper Malewicz kl. I e,
- Emil Śmigielski kl. III K,
- Mateusz Jasiński kl. III K,
- GrzegorDąbrowski I a,

96 ROCZNICA DNIA NIEPODLEGŁOŚCI

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">96 ROCZNICA DNIA NIEPODLEGŁOŚCI</font></h3>
      W bieżącym roku przypada 96 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji klasa III T pod opieką pani Ewy Jankowskiej i przy wsparciu wychowawcy pana Mariusza Kaputa przygotowała uroczysty apel, w którym uczestniczyła pani dyrektor Janina Grzecznowska, pan wicedyrektor Piotr Kruk oraz uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły.

OLIMPIADA WIEDZY EKONOMICZNEJ

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">OLIMPIADA WIEDZY EKONOMICZNEJ</font></h3>
 „POLSKA DROGA DO WOLNOŚCI GOSPODARCZEJ”
 
W środę, 5 listopada 2014 r. o godzinie 9:00 w szkołach ponadgimnazjalnych w całej Polsce odbyły się zawody I stopnia (szkolne) XXVIII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej.
Zawody  odbyły się po raz pierwszy  w naszej szkole. Zawody  szkolne miały charakter pisemny i składały się z trzech elementów:
- trzydziestu pytań testowych jednokrotnego wyboru,
- zadania z podstaw ekonomii,
- pytania o charakterze ogólnym nawiązującym do myśli przewodniej XXVIII OWE. 
 
Uczestnikom życzymy powodzenia i dziękujemy za udział.
 
Tekst i foto: Ewa Golińczak-Bogdan

W MECHANIKU dyskutowano o przyszłości technik wytwarzania

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">W MECHANIKU dyskutowano o przyszłości technik wytwarzania</font></h3>
       W czwartek 6 listopada 2014r. odbyła się w Zespole Szkół Mechanicznych w Gorzowie Wielkopolskim  VII Konferencja Branży Metalowej.  Honorowym patronatem objął Konferencję Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego  Tadeusz Jędrzejczak, który wraz ze swoimi zastępcami wiceprezydent Aliną Nowak oraz wiceprezydentem Stefanem Sejwą przybyli na spotkanie. 
      W konferencji  wzięli udział przedstawiciele Rady Miasta, władz i instytucji oświatowych, przedstawiciele klastrów, pracodawców z regionu lubuskiego, współpracujących z Zespołem Szkół Mechanicznych w Gorzowie Wlkp.
 
W mediach >>TUTAJ<<

Spotkanie z Panią Minister

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Spotkanie z Panią Minister</font></h3>
      Dnia 03.11.2014r.  Dyrektor Janina Grzecznowska uczestniczyła w spotkaniu z Panią Joanną Kluzik-Rostkowską ministrem edukacji narodowej. Pani Dyrektor w trakcie spotkania poruszyła kwestię związaną z kształceniem zawodowym, a w szczególności z doradztwem zawodowym. Pani minister ustosunkowała się pozytywnie do złożonego wniosku
 
 
 

„Miasto 44”

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">„Miasto 44”</font></h3>
       We wrześniu na ekrany kin wszedł film, który już przed  premierą budził wiele emocji – „Miasto 44” w reż.  Jana Komasy.  Uczniowie naszej szkoły mogli go zobaczyć 16 października 2014r.
Po projekcji filmu  opinie uczniów były skrajnie różne. Jedni wyszli z kina zachwyceni (jeśli tak to można nazwać), zobaczyli ogrom cierpienia, mogli choć przez chwilę poczuć  „ten mroczny czas”. Inni natomiast ocenili go bardzo krytycznie.   Film Jana Komasy  będzie budził wielką, namiętną dyskusję, a zdania będą podzielone, niewątpliwie jednak cel reżysera został osiągnięty – młodzi ludzie poznają kawałek naszej- przecież nie tak odległej-historii.

Recenzja spektaklu „Nieobecni”

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Recenzja spektaklu „Nieobecni”</font></h3>
  Recenzja spektaklu „Nieobecni”
  
      Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim już od XII sezonów przygotowuje spektakle dla młodzieży z gorzowskich szkół w ramach Miejskiej Kampanii Edukacyjno-Informacyjnej  „Obudź się”.
Również w tym roku 9 października 2014 uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych mogli zobaczyć spektakl poruszający aktualne i ważne problemy. Jak przedstawienie zostało odebrane przez młodzież naszej szkoły możemy się przekonać po przeczytaniu recenzji jednej z uczennic – Weroniki Łodygi z klasy I K.

JEDEN ZŁOTY NA PSY I KOTY

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">JEDEN ZŁOTY NA PSY I KOTY</font></h3>
      Zakończyliśmy akcję JEDEN ZŁOTY NA PSY I KOTY. Zbiórkę pieniędzy na rzecz zwierząt z gorzowskiego schroniska Azorki zorganizowaliśmy wspólnie z uczniami II LO w Gorzowie Wlkp.
Wybraliśmy miesiąc październik, ponieważ 4 października przypada Światowy Dzień Zwierząt, a 25 pażdziernika- Dzień Kundelka. Do specjalnie wykonanej na ten cel puszki (podziękowania dla ucznia klasy II A Eryka Polaszewskiego, który tę puszkę zaprojektował i wykonał) zbieraliśmy symboliczną złotówkę w dniach 20-23 października. 
 

III MIEJSCE „MECHANIKA” W PIŁCE NOŻNEJ

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">III MIEJSCE „MECHANIKA” W PIŁCE NOŻNEJ</font></h3>
     30.10.2014 odbył się mecz o III miejsce, pomiędzy Zespołem Szkół Mechanicznych, a II Liceum Ogólnokształcącym w ramach Gorzowskiej Spartakiady Młodzieży w „7” piłkarskich chłopców Szkół Ponadgimnazjalnych. Mecz rozpoczął się niezbyt udanie dla naszych piłkarzy, ponieważ po 30 sekundach przegrywaliśmy 1:0, a po czterech minutach było już 2:0 dla II LO. Na przerwę schodziliśmy przegrywając 5:3. Po przerwie oglądaliśmy już zupełnie inny obraz meczu.

Przegrywamy z „Budowlanką” w półfinale 4:2

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Przegrywamy z „Budowlanką” w półfinale 4:2</font></h3>
      28.10.2014 odbył się półfinałowy mecz, pomiędzy Zespołem Szkół Mechanicznych, a Zespołem Szkół Budowlanych w ramach Gorzowskiej Spartakiady Młodzieży w „7” piłkarskich chłopców Szkół Ponadgimnazjalnych. Początek meczu był bardzo wyrównany, w 8 minucie na prowadzenie wyszli zawodnicy „Budowlanki”. Minutę później naszym piłkarzom udało się wyrównać wynik. W 13 minucie został podyktowany rzut karny dla ZSB, po którym było 2:1. Kolejne bramki padały w 35 i 37 minucie meczu, a zdobywali je gracze „Budowlanki”. Wynik meczu ustalili piłkarze „Mechanika” w ostatniej minucie. Mecz o III miejsce obędzie się  w czwartek 30.10.2014. Bramki dla ,,Mechanika'' zdobyli :Krystian Malinowski-1 ,Eryk Roszak -1.

Zakończenie sezonu motocyklowego 2014

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Zakończenie sezonu motocyklowego 2014</font></h3>
      W sobotę 18.10.2014 roku odbyło się zakończenie sezonu motocyklowego. Miłośnicy motocykli (m.in. KMM) spotkali się o godz.13.00 na terenie targowiska przy ul. Targowej. Chwilę po godzinie 14:00 wszyscy ruszyli w paradzie motocyklowej ulicami Gorzowa Wlkp. kierując się do Santoka, by przy Przystani Rzecznej uczestniczyć w oficjalnym zakończeniu sezonu motocyklowego 2014. Na miejscu mogliśmy wspólnie podsumować szczęśliwy dla nas sezon i uczestniczyć w wielu atrakcjach m. in. w losowaniu nagród oraz licytacji kevlaru i kasku K. Kasprzaka. Do późnych godzin nocnych rozbrzmiewała muzyka m.in. zespołu Podbródka i RWA.
 
Tekst i foto: Mariusz Kaput

„Jak zaprzyjaźnić się z rynkiem pracy?"

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">„Jak zaprzyjaźnić się z rynkiem pracy?"</font></h3>
 „Jak zaprzyjaźnić się z rynkiem pracy?” w Centrum informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim.
      Uczniowie klas IV technikum  wzięli również udział w OTK zorganizowany przez Centrum informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Gorzowie Wlkp. dnia 24.10.2014r. Głównym celem  spotkania było  wsparcie rozwoju zawodowego i zasobów osób wkraczających na rynek pracy. Wypromowanie i wykształcenie umiejętności samodzielnego zdobywania informacji wśród młodzieży i osób dorosłych poprzez udzielanie wiarygodnej, rzetelnej informacji zawodowej. Każde działanie zbliża  do zaprzyjaźnienia się z rynkiem pracy, przygotowując tym samym do podejmowania realistycznych i świadomych decyzji edukacyjnych i zawodowych.
 
Tekst: Ewa Golińczak-Bogdan

„Ogólnopolski Tydzień Kariery”

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">„Ogólnopolski Tydzień Kariery”</font></h3>
 "Planowanie i realizacja ścieżki kariery zawodowej"
 
      Uczniowie z klasy IA wzięli udział w debacie „Koła kreatywnych”, którą zorganizowano w ramach „Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery” przebiegającego w tym roku pod hasłem „Jak zaprzyjaźnić się z rynkiem pracy?”.
      Debatę przeprowadzono w Młodzieżowym Centrum Kariery w Gorzowie Wielkopolskim w dniu 23 października 2014r., a jej tematem było „Planowanie i realizacja ścieżki kariery zawodowej” -  pod przewodnictwem doradcy zawodowego MCK pana Lecha Idziaszeka. 

 
Tekst: Ewa Golińczak-Bogdan

PIŁKA NOŻNA - ROZGROMILIŚMY IV LO 11:1

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">PIŁKA NOŻNA - ROZGROMILIŚMY IV LO 11:1</font></h3>
      23.10.2014 odbył się  5 mecz w ramach Gorzowskiej Spartakiady Młodzieży w „7” piłkarskich chłopców Szkół Ponadgimnazjalnych pomiędzy Zespołem Szkół Mechanicznych, a IV Liceum Ogólnokształcącym. Mecz rozpoczął się dość niespodziewanie, ponieważ w 4 minucie przegrywaliśmy 1:0, po dwóch minutach prowadziliśmy już 2:1. W dalszej części meczu bramki strzelali już tylko nasi zawodnicy, do przerwy zdobyli ich 6 a w całym meczu aż 11.  Reprezentanci „mechanika” z 5 wygranymi meczami zajęli pierwsze miejsce w grupie, awansując do półfinału który odbędzie się w najbliższy wtorek 28.10.2014 na boisku I LO przy ul. Puszkina.  
Bramki dla ,,MECHANIKA'' zdobyli: Jakub Kałuski-3, Mateusz Jasiński-3, Marek Gręda-2, Gracjan Różański-1, Emil Śmigielski-1, Marcin Świtalski-1. 
Mecz półfinałowy Zespół Szkół Mechanicznych - Zespół Szkół Budowlanych 28 października 
(wtorek), początek spotkania godzina  14 :45.
 
Tekst: Wojciech Stapf

Dzień z językiem angielskim

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Dzień z językiem angielskim</font></h3>
      Dnia 24 października w naszej szkole odbył się konkurs Dnia Języka Angielskiego. Tematem przewodnim były "Symbole krajów anglojęzycznych" Celem imprezy było motywowanie uczniów do poszerzania wiedzy na temat innych krajów i kultur. Wszyscy uczniowie reprezentowali wylosowany kraj anglojęzyczny jak również przygotowywali reklamę wycieczki do wybranego kraju. Innymi konkurencjami były również dopasowywanie idiomów oraz odpowiedzi na zadane pytania.
 
Tekst i foto: Edyta Kamińska
 

Dzień z językiem niemieckim

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Dzień z językiem niemieckim</font></h3>
      Dnia 23 października 2014 w Zespole Szkół Mechanicznych odbyły się konkursy z okazji Dnia Języka Niemieckiego, zorganizowane przez nauczycielkę języka niemieckiego Małgorzatę Miśkiewicz. W imprezie brały udział po 2 osoby z klas I A, I K, I T, II A, II K, II, T oraz III A, III K, III T.  Uczniowie mieli za zadanie przedstawić ciekawostki z życia wybranych  celebrytów z krajów niemieckojęzycznych w formie prezentacji, wykonać komiks na wcześniej wylosowany temat oraz przedstawić reklamę wybranego produktu w języku niemieckim.

Licealiada dziewcząt w piłce nożnej

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Licealiada dziewcząt w piłce nożnej</font></h3>
        W dniach 15.10.2014 oraz 22.10.2014 odbyła się Gorzowska Spartakiada Młodzieży w "5" piłkarskich dziewcząt.
W zawodach wzięło udział 7 szkół: ZS Mechanicznych, ZSTiO, ZS Ekonomicznych, ZS Gastronomicznych, I LO, II LO i IV LO.
Pierwszy dzień rozgrywek nie był dla nas łatwy. Mimo starań dwa mecze zremisowałyśmy   (0-0) (0-0), a dwa kolejne przegrałyśmy (0-4) (0-3).

PROCEDURA UZYSKANIA DOSTĘPU DO MSDNAA firmy Microsoft

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">PROCEDURA UZYSKANIA DOSTĘPU DO MSDNAA firmy Microsoft</font></h3>
      Uczniowie zainteresowani dostępem do bazy MSDNAA oprogramowania firmy Microsoft do końca września 2015 roku proszeni są o:
1. Zarejestrowanie/zalogowanie do strefy użytkownika http://it-szkola.edu.pl a następnie w procesie rejestracji dokonanie „przypisania” do szkoły (Zespół Szkół Mechanicznych w Gorzowie Wielkopolskim) oraz nauczyciela (Mariusz Grusza, mariuszgrusza@o2.pl).
2. Realizację przez każdego ucznia, który chce uzyskać dostęp do zasobów MSDNAA, co najmniej trzech kursów (realizacja kursu oznacza wykonanie testu do kursu z wynikiem pozytywnym i uzyskanie prawa do wystawienia certyfikatu za kurs) w terminie do 5 listopada 2014 (indywidualny wykaz zrealizowanych kursów dostępny na stronie http://it-szkola.edu.pl/usr,zrealizowane).
3. W dniach 6-7 listopada według stanu na dzień 5 listopada 2014 r., zostaną sporządzone listy uczniów, którzy będą spełniali warunki 1 i 2 a tym samym uzyskają dostęp do biblioteki MSDNAA do końca września 2015.
 
Tekst: Mariusz Grusza

GORZOWSKA SPARTAKIADA MŁODZIEŻY W SZACHACH

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">GORZOWSKA SPARTAKIADA MŁODZIEŻY W SZACHACH</font></h3>
      Dnia 17.10.2014 w Klubie Szachowym „STILON” przy ulicy Chrobrego 28 odbył się turniej szachowy w ramach Gorzowskiej Spartakiady Młodzieży w Szachach. W zawodach wzięły udział szkoły ponadgimnazjalne w tym Zespół Szkół Mechanicznych. Drużyny uczestniczyły  w 4 osobowych zespołach 3 chłopców i 1 dziewczyna.   System rozgrywek ,,każdy z każdym′′ Tempo gry: po 15 minut na całkowite zakończenie partii.

CZWARTA WYGRANA „MECHANIKA” – TYM RAZEM Z ZSTiO 4:3

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">CZWARTA WYGRANA „MECHANIKA” – TYM RAZEM Z ZSTiO 4:3</font></h3>
      Dnia 20.10.2014r. odbył się kolejny mecz w ramach  Gorzowskiej Spartakiady Młodzieży w 7 piłkarskich chłopców Szkół Ponadgimnazjalnych w którym Zespół Szkół Mechanicznych zmierzył się z Zespołem Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. Mecz zaczął się niezbyt dobrze dla naszych zawodników, po około 10 sekundach meczu przegrywaliśmy 1:0. W 8 minucie po rzucie karnym naszej drużynie udało się doprowadzić do remisu, a 3 minuty później prowadziliśmy 2:1.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 2014 – UROCZYSTOŚĆ WOJEWÓDZKA

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 2014 – UROCZYSTOŚĆ WOJEWÓDZKA</font></h3>
 14 października o godz. 11.00 w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. odbyła się uroczystość związana z obchodami Dnia Edukacji Narodowej. Podczas uroczystości wręczono 259 odznaczeń i nagród zasłużonym pracownikom oświaty i osobom związanym z jej rozwojem. Odznaczenia w imieniu Prezydenta RP wręczał Wojewoda Lubuski Pan Jerzy Ostrouch oraz Lubuski Kurator Oświaty Pani Bogna Ferensztajn. 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W ZSM

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W ZSM</font></h3>
      Dzień Nauczyciela to potoczna nazwa święta, które oficjalnie nazywa się Dniem Edukacji Narodowej. Święto polskiej oświaty zostało ustanowione 27 kwietnia 1972 roku i określone specjalną ustawą. Samo święto upamiętnia powołanie do życia Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W naszej szkole uroczysta akademia miała miejsce 13 października.

GORZOWSKA SPARTAKIADA MŁODZIEŻY W PIŁCE NOŻNEJ CHŁOPCÓW. LICEALIADA

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">GORZOWSKA SPARTAKIADA MŁODZIEŻY W PIŁCE NOŻNEJ CHŁOPCÓW. LICEALIADA</font></h3>
 KOLEJNY SUKCES DRUŻYNY PIŁKARSKIEJ ZSM 
,,DERBY′′ ul .Dąbrowskiego na korzyść ,,MECHANIKA′′


      Dnia 13.10.2014 odbył się trzeci mecz w ramach  Gorzowskiej Spartakiady Młodzieży w 7 piłkarskich chłopców Szkół Ponadgimnazjalnych, pomiędzy Zespołem Szkół Mechanicznych, a Zespołem Szkół Elektrycznych. Pierwsza bramka padła w 2 minucie meczu po rzucie karnym, zdobył ją zawodnik "Elektryka". W 8 minucie meczu nasi reprezentanci zdołali wyrównać, ale po kilku sekundach ponownie przegrywaliśmy. Do przerwy wynik nie uległ już zmianie. W drugiej połowie bramki strzelali już tylko nasi zawodnicy. 
 

VII Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">VII Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna</font></h3>
     W piątek 10 października 2014 roku punktualnie o godzinie 11:00 w auli szkolnej, rozpoczął się szkolny etap VII Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej. Głównym organizatorem olimpiady jest Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu, z którą współpracujemy od 2007 roku.
Uczniowie mieli czas 40 minut na udzielenie 25 odpowiedzi na pytania.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji olimpiady były zapasy.
Do zmagań z pytaniami przystąpiło 27 uczniów z klas II, III i IV.
Który  z naszych uczniów zakwalifikował się do II etapu będzie wiadomo po ogłoszeniu wyników przez Wyższą Szkołę Logistyki w dniu 30 października 2014r.
 
Tekst: Piotr Kruk

OTRZĘSINY KLAS PIERWSZYCH

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">OTRZĘSINY KLAS PIERWSZYCH</font></h3>
      8 października 2014r. w środę odbyły się otrzęsiny klas pierwszych. Po raz kolejny na uroczystość zostali zaproszeni rodzice uczniów klas pierwszych, by bardziej zintegrować się z nauczycielami i innymi rodzicami.
Nad całością imprezy czuwał Samorząd Szkolny pod opieką p. Renaty Kaput oraz klasa IIK, która w ubiegłym roku zajęła I miejsce i w tym zajmowała się sprawnym przebiegiem poszczególnych konkurencji.
Już od progu szkoły zebranych witały uczennice, częstując przybyłych przepysznymi ciastami upieczonymi przez uczniów, koreczkami i kanapkami.

W CZWARTEK 09.10.2014 ROZGROMILIŚMY ZS GASTRONOMICZNYCH (17:1)

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">W CZWARTEK 09.10.2014 ROZGROMILIŚMY ZS GASTRONOMICZNYCH (17:1)</font></h3>
      Pierwsza bramka padła w 10-tej sekundzie meczu, zdobył ją Świtalski Marcin. 
W drugiej minucie meczu został podyktowany rzut karny po którym było już 2:0 dla „Mechanika”. Do przerwy nasi reprezentanci prowadzili już 11:0. W drugiej połowie meczu przy wyniku 13:0 padła jedyna bramka dla ZS Gastronomicznych po samobójczym trafieniu jednego z naszych graczy. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 17:1 dla ZSM. 
 
Tekst i foto: Wojciech Stapf

GORZOWSKA SPARTAKIADA MŁODZIEŻY W „7” PIŁKARSKICH CHŁOPCÓW

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">GORZOWSKA SPARTAKIADA MŁODZIEŻY W „7” PIŁKARSKICH CHŁOPCÓW</font></h3>
 GORZOWSKA SPARTAKIADA MŁODZIEŻY
W „7” PIŁKARSKICH CHŁOPCÓW SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH.
KADRA ZS MECHANICZNYCH:
1.      GAWLIK PIOTR IIT – BRAMKARZ
2.      JASIŃSKI MATEUSZ IIIK
3.      ŚWITALSKI MARCIN IVK
4.      KAŁUSKI JAKUB IVT
5.      ROSZAK ERYK IT
6.      FABIANOWICZ ARTUR IIa
7.      GRĘDA MAREK IIT
8.      RÓŻAŃSKI GRACJAN IIIT
9.      RADECKI KAMIL Ia
10. MALINOWSKI KRYSTIAN IT
11. ŚMIGIELSKI EMIL IIIK
12. CZUBASZEK WOJCIECH IK
 
Tekst: Wojciech Stapf 

SPORT W „MECHANIKU” 2014/2015

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">SPORT W „MECHANIKU” 2014/2015</font></h3>
INAŁGURACJA GORZOWSKIEJ SPARTAKIADY MŁODZIEŻY
 
24.09.2014 INDYWIDUALNE BIEGI PRZEŁAJOWE - V MIEJCE  „MECHANIKA”,
01.10.2014 SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE - III MIEJSCE
 
Powtórzyliśmy sukces z poprzedniego roku, ponownie jesteśmy na „pudle „ – brawo mechanik.
 
 
W biegach przełajowych szkołę reprezentowali:
 1. LECHOCKI GRZEGORZ IIK
 2. GAWLIK PIOTR IIT
 3. ŚWITALSKI MARCIN IVK
 4. ROSZAK ERYK IT
 5. NIESŁUCHOWSKI DAMIAN IIA
 6. BOCIANOWSKI ŁUKASZ IIIE
 7. KARSZ ADAM IIT
 8. MALINOWSKI KRYSTIAN IT
 9. PANAS RAFAŁ IIIK
 10. SUBOCZ JAKUB IVA
 
Tekst i foto: Wojciech Stapf

Wybory przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Wybory przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego</font></h3>
      Na początku września zostały ogłoszone wybory klasowe,  których celem było wybranie kandydata klasy na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Do opiekuna Samorządu Uczniowskiego pani Renaty Kaput wpłynęło 8 kandydatur. Wybrani kandydaci mieli przygotować program wyborczy, który został przedstawiony Samorządowi w dniu wyborów.

Spotkanie Samorządu Uczniowskiego

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Spotkanie Samorządu Uczniowskiego</font></h3>
       Dnia 30 września 2014r. odbyło się pierwsze zebranie Samorządu Uczniowskiego. Przedstawiciele wszystkich klas miały do zaopiniowania dni wolne w Roku Szkolnym 2014/2015. Samorząd Uczniowski jednogłośnie, pozytywnie zaopiniował zaproponowane dni wolne, również te do odpracowania.
 
 
Tekst i foto: Renata Kaput

Zobacz zdjęcia w galerii

Spotkanie Samorządu Uczniowskiego

WARSZTATY Z TOLERANCJI

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">WARSZTATY Z TOLERANCJI</font></h3>
     Na przełomie września i października 2014r. w naszej szkole odbyły się zajęcia warsztatowe na temat tolerancji. Zorganizowane były dla wszystkich uczniów klas II. Warsztaty poprowadzili pracownicy Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Gorzowie. We wszystkich spotkaniach uczestniczyli wychowawcy klas. Uczniowie na zajęciach uczyli się postaw świadomej zgody na wyznawanie i głoszenie przez innych ludzi poglądów, z którymi się nie zgadzają, oraz na wybór sposobu życia uważanego przez nich za właściwy, chociaż go nie aprobują.
 
Tekst:  Aneta Krzemińska-Przystajko

STYPENDIA MOTYWACYJNE DLA NAJZDOLNIEJSZYCH UCZNIÓW WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">STYPENDIA MOTYWACYJNE DLA NAJZDOLNIEJSZYCH UCZNIÓW WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO</font></h3>
      Maciej Szałachowski – uczeń kl. IV T został stypendystą w zakresie nauk matematyczno – przyrodniczych i technicznych na rok szkolny 2014/2015 w ramach projektu „Stypendia motywacyjne dla najzdolniejszych uczniów w Województwie Lubuskim”. Uroczystość wręczenie stypendiów odbyła się 29 września br. w Auli Uniwersytetu Zielonogórskiego.
 
 

I spotkanie integracyjne miłośników dwóch kółek

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">I spotkanie integracyjne miłośników dwóch kółek</font></h3>
      W piątek 03.10.2014 roku odbyło się pierwsze spotkanie integracyjne miłośników dwóch kółek zorganizowane przez opiekuna KMM – Pana Mariusza Kaput. Uczestniczyły w nim osoby, których pasją są motocykle, skutery i motorowery. Podczas spotkania mogliśmy zobaczyć trening Stuntu motocyklowego m.in. ucznia ZSM. Każdy z nas mógł się przypatrywać technikom jazdy na specjalnie do tego przygotowanym motocyklu. Wheelie, stoppie, bornout i drifting odpowiednio podnosiły temperaturę przy towarzyszącej nam wspaniałej pogodzie. Przy okazji mogliśmy popatrzeć z bliska na paralotnię, która wylądowała niedaleko placu wzbudzając duże zainteresowanie. 
Wiemy już na pewno, że na jednym zlocie się nie skończy.
 
Tekst i zdjęcia: Mariusz Kaput

Zobacz zdjęcia w galerii

I spotkanie integracyjne miłośników dwóch kółek

DZIEŃ SYBIRAKA

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">DZIEŃ SYBIRAKA</font></h3>
 17 września 2014r minęła 75 rocznica napaści sowieckiej na Polskę. Z tej okazji w sobotę 20 września br.gorzowscy Sybiracy spotkali się przy Pomniku Ofiar Stalinizmu na cmentarzu komunalnym przy ulicy Żwirowej. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej pod przewodnictwem księdza biskupa Adama Dyczkowskiego. W uroczystościach wzięli udział również: Wojewoda Lubuski Jerzy Ostrouch, Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Maciej Szykuła, przedstawiciele Sejmu i Senatu,  Wiceprezydent Miasta Alina Nowak, przedstawiciele Rady Miasta Gorzowa Wlkp.

SPRZĄTANIE ŚWIATA

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">SPRZĄTANIE ŚWIATA</font></h3>
      19 września 2014 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji ekologicznej „ Sprzątanie Świata”. Jak zwykle pracowaliśmy przy ulicy Dobrej. Zbieraliśmy śmieci wzdłuż ulicy i w przylegającym do niej  lesie. W tym roku Mechanik reprezentowały 4 klasy: 1a, 1e, 2A, 2T.  Kolejny raz pobiliśmy rekord. Zebraliśmy i posegregowaliśmy 4 tony 700kg odpadów.
To przykre, że mieszkańcy wciąż wyrzucają do lasu meble, opony, elektrośmieci i części samochodowe. Dziękujemy naszym uczniom za ciężką pracę i gratulujemy takiego wyniku.
 
Tekst: Helena Niczyj
Foto: Mariusz Grusza

LEKCJE Z ZUS

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">LEKCJE Z ZUS</font></h3>
Zapraszamy do udziału w Konkursie wiedzy "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych".
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych biorących udział w projekcie edukacyjnym "Lekcje z ZUS". Uczniowie zgłaszają się do Konkursu za pośrednictwem szkoły, w której się uczą.
 
Rejestracja uczestników u pani Małgorzaty Kaczałko
Zgłoszenia ze szkół będą przyjmowane do 31 października 2014r.  Konkurs przebiega w trzech etapach:
 
I etap (szkolny) odbędzie się 17 listopada 2014r.
II etap (wojewódzki) odbędzie się 16 marca 2015r.
III etap (centralny) odbędzie się 24 kwietnia 2015r.
Zachęcamy do udziału - czekają atrakcyjne nagrody
Regulamin konkursu >>tutaj<<

LUBUSKI LIDER BIZNESU

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">LUBUSKI LIDER BIZNESU</font></h3>
      Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa zaprosiła młodzież z naszej szkoły na VI Galę Finałową Lubuskiego Lidera Biznesu. Uroczystość  odbyła  się 15 września 2014r. o godzinie 13.00 w Centrum Edukacji Artystycznej - Filharmonia Gorzowska przy ul. Dziewięciu Muz 10 w Gorzowie Wielkopolskim.

WYCIECZKA DO PRZELEWIC

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">WYCIECZKA DO PRZELEWIC</font></h3>
      W ramach integracji klas pierwszych 15 września 2014 r. wybraliśmy się do ogrodu dendrologicznego w Przelewicach. Na wycieczkę pojechały klasy IT i IK pod opieką pań: Heleny Niczyj, Edyty Kamińskiej i Anety Krzemińskiej-Przystajko.
Podziwialiśmy jesienną szatę arboretum, pałac i przepiękne, gorące Oranżerium w którym dojrzewały ogromne cytryny. Przy ognisku piekliśmy kiełbaski i odpoczywaliśmy kibicując walkom sportowym. Piotr Bujarski i Eryk Roszak oraz para dziewcząt stoczyli walki bokserskie.

Narodowe Czytanie Sienkiewicza

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Narodowe Czytanie Sienkiewicza</font></h3>
 W piątek  5 września 2014 klasa IIIA Zespołu Szkół Mechanicznych pod opieką p. Edyty Łuszczewskiej wzięła udział w ogólnopolskiej akcji  „Narodowe Czytanie Sienkiewicza”, która odbyła się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Z.  Herberta w Gorzowie Wielkopolskim.
Głównym celem akcji „Narodowe Czytanie” jest propagowanie rodzimej literatury i wzmacnianie wspólnoty narodowej. „Narodowe Czytanie”: inspiruje, buduje międzypokoleniowe mosty, łączy ludzi ponad codziennymi podziałami, a co najważniejsze pokazuje piękno i wyjątkowość naszej literatury.

Kiermasz książki

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Kiermasz książki</font></h3>
      Jak co roku w pierwszym tygodniu szkoły 05.09.2014r. w świetlicy szkolnej odbyła się giełda podręczników używanych. Uczniowie starszych klas przynieśli podręczniki, z których już nie skorzystają. Ci ,którzy nie zdążyli zakupić potrzebnych im książki, mogli je nabyć od starszych kolegów.
 
Tekst: Krystyna Płaczek

Pokaz imitacji zorzy polarnej w 2LO

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Pokaz imitacji zorzy polarnej w 2LO</font></h3>
      W piątek 05 września 2014r. uczniowie klas pierwszych Technikum udali się wraz z opiekunami do II LO przy ulicy Przemysłowej na pokaz imitacji ZORZY POLARNEJ – The Big Project Let’s Aurora . Jest to projekt uczennic II LO – Adrianny Turskiej, Joanny Zaldivar Batisty i Natalii Król. Uczennice wymyśliły, jak zrobić sztuczną zorzę polarną i wygrały międzynarodowy konkurs Oxford Big Project, w którym wygrały pieniądze  na realizację pomysłu – dostały 30 tys. Euro.
 
Tekst:  Małgorzata Kaczałko
Foto: Patrycja Kondras

Zobacz zdjęcia w galerii

Pokaz imitacji zorzy polarnej w 2LO

MIEJSKA INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 Z AKCENTEM MECHANICZNYM

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">MIEJSKA INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 Z AKCENTEM MECHANICZNYM</font></h3>
     Miejska Inauguracja Roku Szkolnego 2014 – 2015, która odbyła się 01 września 2014r. w Filharmonii Gorzowskiej, miała także akcent „mechaniczny”. Na wniosek dyrektora Zespołu Szkół Mechanicznych w Gorzowie Wielkopolskim Pani Janiny Grzecznowskiej, władze miasta przyznały honorowy tytuł Przyjaciela Gorzowskiej Oświaty  Panu  STANISŁAWOWI  CHUDZIKOWI.
 

Inauguracja roku szkolnego 2014/2015

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Inauguracja roku szkolnego 2014/2015</font></h3>
   1 września jak to mamy w zwyczaju punktualnie o godzinie 8:00 w sali gimnastycznej  Zespołu Szkół Mechanicznych odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Dyrektor mgr Janina Grzecznowska powitała nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów, kierując szczególnie ciepłe słowa do pięciu nowych klas, które rozpoczynają naukę w naszej szkole.
 
Tekst: Tomasz Walorski

Zobacz zdjęcia w galerii

Inauguracja roku szkolnego 2014/2015

 
Ostatnio dodane zdjęciawięcej ...
Losowe zdjęcia z galeriiwięcej ...
V konferencja branży metalowej-Szkoła dla Rynku Pracy
WYCIECZKA DO PRZELEWIC
Koniec Roku Szkolnego 2011-2012
Pożegnanie klas maturalnych
Matura 2014
Kaufmännisches Berufskolleg Walther Rathenau