Zespół Szkół Mechanicznych
 
jesteś tu: strona główna
szukaj:
Powiadom znajomego
Jeżeli znasz kogoś, kogo może zainteresować ta strona, powiadom go o niej.

Twoje imię/nazwisko/pseudonimAdres e-mail znajomego 
 

Mechanik na Dniach Gorzowa 2016: Kosmiczna parada przeszła przez miasto

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Mechanik na Dniach Gorzowa 2016: Kosmiczna parada przeszła przez miasto</font></h3>
      Szykujcie spodki i inne pojazdy kosmiczne w kwietniu zaproponowały nam organizatorki Parady Kosmicznej. Od początku maja chętni uczniowie z entuzjazmem zabrali się za realizację projektu.
Wzrost temperatury i zapach kwitnących bzów zmieszany z aromatem smarów warsztatowych przypomniał wakacje na campingu. Podczas burzy mózgów wybraliśmy projekt wschodzącej gwiazdy konstruktorskiej – inż. Krystiana. Zbudujemy KOSMICZNY CAMPING. Dzięki sympatycznym geniuszom z mechanika powstał międzygalaktyczny camping zasilany siłą wyobraźni i nadzieją, że ruszy. Pojazd zbudowany został z kosmicznych materiałów najnowszej generacji.
 
 

Koniec Roku Szkolnego 2015-2016. Początek wakacji:)

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Koniec Roku Szkolnego 2015-2016. Początek wakacji:)</font></h3>
   Dziś zabrzmiał ostatni dzwonek roku szkolnego 2015/2016. Na tę chwilę długo czekała młodzież. Po uroczystościach związanych z zakończeniem roku w obecności kadry pedagogicznej wręczono świadectwa z biało-czerwonym paskiem za bardzo dobre wyniki w nauce.
Gratulujemy wszystkim wysokich wyników i życzymy dalszych sukcesów w nauce.
Następnie uczniowie udali się do swoich klas po odbiór świadectw. Od dziś uczniowie mają dwa miesiące wakacji.
Z tej okazji życzymy Wam samych słonecznych dni.
 
 
Nowy rok szkolny 2016/2017 rozpocznie się w czwartek, 1 września 2016 r.

Zobacz zdjęcia w galerii

Zakończenie Roku 2015/2016

Zajęcia w Leśnej Stacji Dydaktycznej w Lipach

       15 czerwca 2016r. młodzież naszej szkoły brała udział w zajęciach polegających na czytaniu  mapy i orientacji w terenie. Uczniowie klasy II K poznawali krajobraz najbliższej okolicy, wyznaczali kierunki świata przy pomocy kompasa, azymut w terenie, ćwiczyli czytanie mapy topograficznej, GPS. Uczyli się opisywać elementy ukształtowania powierzchni, roślinności oraz obiektów hydrologicznych.
Leśną Stację Dydaktyczną otaczają jeziora, lasy, łąki oraz torfowiska Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego. Na terenie stacji znajduje się obszerna, zadaszona wiata z paleniskiem do smażenia kiełbasek, w której także można zobaczyć stałą ekspozycję nielegalnych narzędzi kłusowniczych. 
 
Opiekę nad młodzieżą sprawowała pani Anita Dobkowicz oraz pani Aneta Krzemińska-Przystajko.

Gorzowski „Mechanik” wyróżniony

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Gorzowski „Mechanik” wyróżniony</font></h3>
     Zespół Szkól Mechanicznych im. Zesłańców Sybiru otrzymał tytuł w kategorii „Szkoła zawodowa najwyższej jakości 2016”, jest to efekt projektu klasy patronackiej jaki Mechanik wraz z firmą Audit prowadzi od dwóch lat.
Na konferencji zorganizowanej w murach "mechanika" Dyrektor Janina Grzecznowska podkreśliła, że dzięki wyróżnieniu szkoła będzie stawiana jako wzór w Europie we współpracy placówki z pracodawcami.
 
Więcej >>>TUTAJ<<<

Stypendia naukowe i artystyczne Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Stypendia naukowe i artystyczne Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego</font></h3>
       Dziś (13 czerwca) o godz. 12.00 w Filharmonii prezydent Jacek Wójcicki wręczył stypendia naukowe i artystyczne Miasta Gorzowa Wielkopolskiego za osiągnięcia uczniów gorzowskich szkół w roku szkolnym 2015/2016. Ogólny koszt stypendiów naukowych i artystycznych Miasta Gorzowa w tym roku wyniósł 71 700 zł.
Po wnikliwej analizie do otrzymania stypendiów wytypowano 96 wybitnie uzdolnionych uczniów gorzowskich szkół. Wśród stypendystów znalazł się absolwent Zespołu Szkół Mechanicznych Mateusz Basta

Spotkanie z przedstawicielami Holding ZREMB Gorzów S.A.

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Spotkanie z przedstawicielami Holding ZREMB Gorzów S.A.</font></h3>
 Uczniowie klas  trzecich Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim spotkali się w poniedziałek 13 czerwca 2016r.  w auli szkolnej z przedstawicielami Holding ZREMB Gorzów S.A., panem Bogusławem Adamskim – dyrektorem oddziału ZREMB oraz z panem Dawidem  Mögliniem zastępcą dyrektora. W czasie spotkania przedstawiciele  ZREMB-u w formie prezentacji multimedialnej, przybliżyli uczniom działalność swojej firmy, charakterystykę produkcji i wykonywanych napraw i remontów oraz możliwości  zatrudnienia dla absolwentów ZSZ. 

Szkolny Konkurs Ortograficzny

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Szkolny Konkurs Ortograficzny</font></h3>
 Tradycją szkoły stał się Szkolny Konkurs Ortograficzny pt. I Ty możesz zostać mistrzem ortografii, który odbywa się na przełomie maja i czerwca. Również  w tym roku znaleźli się śmiałkowie, którzy postanowili zmierzyć się z jakże trudną polską ortografią.
O tym, że język polski do najłatwiejszych nie należy mogli się przekonać uczestnicy tegorocznej edycji, która  miała miejsce 06 czerwca 2016.

Dzień Otwarty w firmie Audit Doradztwo Personalne

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Dzień Otwarty w firmie Audit Doradztwo Personalne</font></h3>
      Dnia  7 czerwca 2016 (wtorek) uczniowie  z klas III technikum wzięli udział w Dniu Otwartym w firmie Audit Doradztwo Personalne.  Podczas dnia otwartego każdy z uczniów miał możliwość przeprowadzenia rozmowy z pracownikiem firmy Audit, zapoznania  się z ofertami pracy  oraz  możliwość  złożenia  swojego  CV  w celu poszukiwania pracy na wakacje.  Spotkanie  okazało się owocne, gdyż  większość uczniów otrzymała ciekawe  i dobrze płatne propozycje pracy.
      Film z  Dnia Otwartego w Audit wyemitowany zostanie  dnia  17.06.2016r.  w  telewizji regionalnej „Przegląd Regionalny”.
 
Tekst:  Ewa Golińczak-Bogdan

MECHANIK SZKOŁĄ ZAWODOWĄ NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI

  3 czerwca 2016r., w siedzibie Związku Nauczycielstwa Polskiego w Warszawie odbyła się konferencja kończąca projekt "Europejskie rozwiązania w zapewnianiu jakości - ESQA" realizowanego przez Fundację Fundusz Współpracy w ramach programu Erasmus Plus. Konferencja zgromadziła ok. 130 reprezentantów szkół zawodowych, kuratoriów oświaty, organów prowadzących, partnerów społecznych oraz instytucji zaangażowanych w zapewnianie jakości np. Ministerstwo  Edukacji Narodowej, Koweziu, ORE itp.
 
      Konferencja składała się z dwóch części. W pierwszej, merytorycznej  uczestnicy mogli zapoznać się z rezultatami projektu, a także z przemyśleniami realizatorów na temat  jakości w kształceniu i tego, czym jest dobra praktyka. W drugiej części odbyła się gala wręczenia nagród w I edycji konkursu Fundacji Fundusz Współpracy oraz Kuratorium Oświaty w Warszawie pt. „Szkoła zawodowa najwyższej jakości". Konkurs miał na celu promowanie
działań - dobrych praktyk - podejmowanych dla zapewnienia wysokiej jakości kształcenia przez szkoły zawodowe. Podczas gali konkursowej ponad 50 szkół zawodowych z całej Polski otrzymało z rąk Agnieszki Luck, szefowej projektu „Europejskie rozwiązania w zapewnianiu jakości", oraz Mazowieckiej Kurator Oświaty Aurelii Michałowskiej dyplomy z tytułem „Szkoły zawodowej najwyższej jakości".
 
      Zespół Szkól Mechanicznych im. Zesłańców Sybiru otrzymał dyplom w kategorii „Szkoła zawodowa najwyższej jakości 2016”, który osobiście w Warszawie odebrała dyrektor Janina Grzecznowska.
 
W mediach>>>TUTAJ<<<

 

BUDŻET OBYWATELSKI

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">BUDŻET OBYWATELSKI</font></h3>
 Uczniowie gorzowskiego "Mechanika" 7 czerwca oddali swoje głosy na projekty w ramach budżetu obywatelskiego. Wszystko dzięki projektowi "Obywatelscy siłacze".
 
Więcej >>>TUTAJ<<<

Zobacz zdjęcia w galerii

BUDŻET OBYWATELSKI

Konferencja dotycząca zmian w Systemie Doskonalenia Zawodowego

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Konferencja dotycząca zmian w Systemie Doskonalenia Zawodowego</font></h3>
      Dnia 6 czerwca 2016r. dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych Janina Grzecznowska wzięła udział w konferencji dotyczącej zmian w Systemie Doskonalenia Zawodowego, przeprowadzonej w Sejmie RP. Spotkanie zorganizowane było z inicjatywy Posłanek na Sejm Iwony Michałek i Krystyny Wróblewskiej. Po wystąpieniu Anny Zalewskiej Ministra Edukacji Narodowej, rozmawiano m.in. o obecnych trendach i modelach doskonalenia zawodowego w Europie. Dyskutowano również o doradztwie metodycznym i jego organizacji. Udział w debacie wzięła Marzena Machałek Poseł na Sejm RP oraz Maciej Kopeć Podsekretarz Stanu w MEN, który omówił system doskonalenia nauczycieli w polskim systemie oświaty. Obecni byli także nauczyciele, dyrektorzy, kuratorzy oświaty i samorządowcy.

Zobacz zdjęcia w galerii

Konferencja dotycząca zmian w Systemie Doskonalenia Zawodowego

KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO</font></h3>
     Dnia 01.06.2016r. odbył się w naszej szkole Międzyszkolny Konkurs z Języka Niemieckiego. Uczniowie wraz z uczniami z Zespołu Szkół Gastronomicznych walczyli o pierwsze, drugie i trzecie miejsce wykazując się znajomością geografii, kultury oraz historii Niemiec.
Uczestnicy mieli przedstawić prezentacje na temat podanego Landu, scharakteryzować flagę oraz strój danego Landu a także rozwiązać quiz dotyczący Niemiec. Konkurs przebiegał w miłej i sympatycznej atmosferze, wszyscy uczestnicy otrzymali upominki i dyplomy, a wygrani słuchawki, pen drajwy, albumy, kubeczki z cukierkami oraz dyplomy.
Konkurs miał na celu promowanie języka niemieckiego wśród młodzieży oraz dobrą zabawę dydaktyczną z okazji Dnia Dziecka.
 
Tekst: Małgorzata Miśkiewicz
 
 

DZIEŃ DZIECKA - KONKURS PRZECIĄGANIA LINY

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">DZIEŃ DZIECKA - KONKURS PRZECIĄGANIA LINY</font></h3>
 

Zobacz zdjęcia w galerii

DZIEŃ DZIECKA - KONKURS PRZECIĄGANIA LINY

SPOTKANIE PRZEDSTAWICIELI SZKÓŁ WSPÓŁPRACUJĄCYCH ZE ZWIĄZKIEM SYBIRAKÓW

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">SPOTKANIE PRZEDSTAWICIELI SZKÓŁ WSPÓŁPRACUJĄCYCH ZE ZWIĄZKIEM SYBIRAKÓW</font></h3>
 25 maja bieżącego roku w Zespole Szkół Mechanicznych odbyło się spotkanie przedstawicieli szkół współpracujących ze Związkiem Sybiraków w Gorzowie Wlkp. Spotkaniu przewodniczyła Lubuska Kurator Oświaty Pani Ewa Rawa, która wspólnie z Prezesem Koła Panią Marią Dratwińską zainicjowały tę współpracę. Gości przywitał Wicedyrektor ZSM Pan Piotr Kruk, po czym uczniowie naszej szkoły przedstawili montaż słowno-muzyczny przybliżający ciężkie losy Polaków na Syberii.
 

Konkurs językowy "Zawodowcy mogą więcej!"

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Konkurs językowy "Zawodowcy mogą więcej!"</font></h3>
      25 maja 2016 nasi uczniowie - Weronika Łapisz, Sebastian Brzozowski i Krzysztof Dobrzelecki wraz z opiekunem, Łukaszem Aniśkiewiczem wybrali się do Zespołu Szkół Budowlanych i Samochodowych aby wziąć udział w konkursie językowym "Zawodowcy mogą więcej!" z języka angielskiego i niemieckiego w zakresie zawodowym.
 

Lekcja z ZUS

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Lekcja z ZUS</font></h3>
      Już po raz trzeci klasa IIT wzięła udział w ogólnopolskim  projekcie edukacyjnym „Lekcje z ZUS", który skierowany jest do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorem projektu jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych przy współpracy i wsparciu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.

PRZERWA NA CZYTANIE

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">PRZERWA NA CZYTANIE</font></h3>
       Biblioteka Pedagogiczna WOM w Gorzowie Wlkp. zorganizowała  w ramach XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek miejską akcję bicia rekordu w ilości czytających osób na szkolnej przerwie pt. „Przerwa na czytanie”. Akcja miała na celu promowanie czytelnictwa i zwrócenie uwagi na wartość czytania.

Lekcja logistyki z MZK

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Lekcja logistyki z MZK</font></h3>
      Uczniowie gorzowskiego Mechanika wraz z wicedyrektorem p. Piotrem Krukiem, nauczycielami p. Anitą Dobkowicz oraz p. Krzysztofem Dąbrowskim mogli jako jedni z pierwszych obejrzeć nowe autobusy Solaris Urbino 12, które przyjechały do Gorzowa we wtorek 17 maja 2016 roku. Pierwszy autobus prowadził osobiście Pan Jacek Wójcicki – Prezydent Miasta. Była to niecodzienna lekcja logistyki miejskiej w praktyce, na którą  zostaliśmy zaproszeni przez Urząd Miasta. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali nowe autobusy, zasiedli w ich przestronnych i czystych wnętrzach oraz zadawali wiele pytań dotyczących nowego sprzętu o jaki wzbogacił się  Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim.
 
Tekst: Piotr Kruk
Zdjęcia: gorzow.pl

OK - obserwacja w sp nr 15

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">OK - obserwacja w sp nr 15</font></h3>
      Dnia 13 maja 2016r. nauczyciele naszej szkoły Pani M.Miśkiewicz oraz Pani A. Skiba wzięły udział w konferencji pod tytułem " Ocenianie Kształtujące - Obserwacja", która odbyła się w Szkole Podstawowej nr 15 w Gorzowie Wlkp.  Konferencja miała charakter warsztatów celem tego doskonalenia było poznanie zasad OK-obserwacji i przekazywania informacji zwrotnej opartej na faktach. Po warsztatach uczestnicy Konferencji obejrzeli pięć lekcji. W klasach edukacji wczesnoszkolnej obserwowali umiejętność pracy w grupie, a w starszych - formułowanie przez uczniów celów lekcjii kryteriów sukcesu do lekcji/zadania oraz udzielanie efektywnej informacji zwrotnej w relacji uczeń-uczeń.
 
Tekst i foro: Agata Skiba

Projekcja filmu o działalności wojennej i powojennej jednego z Żołnierzy Wyklętych

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Projekcja filmu o działalności wojennej i powojennej jednego z Żołnierzy Wyklętych</font></h3>
     Dnia 12 kwietnia 2016 r. grupa uczniów klasy IVA wzięła udział w projekcji filmów zorganizowanej przez oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Pokaz został zorganizowany w związku z dwoma wydarzeniami - przypadającym na 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy wyklętych oraz obchodzonej 10 kwietnia 76 rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Podczas projekcji zaprezentowano nam sylwetki znanych i mniej znanych ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz film o życiu i działalności wojennej i powojennej jednego z Żołnierzy Wyklętych - Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora".
 
 
Tekst i foto: Tomasz Podolski

OD RYSUNKU DO BRUKSELI

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">OD RYSUNKU DO BRUKSELI</font></h3>
      10 maja 2016r. minęło 12 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji eurodeputowany do Parlamentu Europejskiego prof. Dariusz Rosati ogłosił konkurs plastyczny. Uczniowie biorący udział w konkursie mieli w swych pracach oddać przemiany, jakie zaszły w naszym kraju przez ostatnie 12 lat. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół z woj. lubuskiego i zachodniopomorskiego.
      Z naszej szkoły udział wzięło 7 osób (A. Janikowski - IIIA,  J. Dera, J. Filary,  K. Pieprzka, M. Pędziwiatr – I T, G. Krycki – I K).
Nasza uczennica KLAUDIA KUBIAK z kl. I K zajęła I MIEJSCE. Jej pracę wybrano spośród 500 rysunków.
17.05.2016r. W Zielonej Górze Klaudia odebrała nagrodę z rąk eurodeputowanego Dariusza Rosatiego, a jest nią WYJAZD DO BRUKSELI do Europarlamentu, na który uda się wraz z opiekunem panią Krystyną Płaczek.

Targi pracy dla młodych w Gorzowie

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Targi pracy dla młodych w Gorzowie</font></h3>
      Dnia 10.05.2016 młodzież  z naszej szkoły  wzięła udział w Targach Ofert Pracy zorganizowanych przez Ochotniczy Hufiec  Pracy przy ulicy Targowej  w Gorzowie Wlkp. Przedstawiciele kilku firm prowadzących nabór przedstawiali swoje oferty zatrudnienia młodym ludziom. 
 
Wszystkie informacje wraz z wywiadami na http://radiogorzow.pl
 

Zakończenie Roku 2015/2016 przez Maturzystów

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Zakończenie Roku 2015/2016 przez Maturzystów</font></h3>
       Dnia 29.04.2016r. o godzinie 9:00 w auli szkolnej odbyło się uroczyste pożegnanie uczniów  klas czwartych Technikum. Klasy żegnał dyrektor szkoły Piotr Kruk wraz z wychowawcami: p. Ewą Jankowską, p. Renatą Rzemieniecką – Pióro i p. Mariuszem Kaputem oraz przewodniczącą Rady Rodziców – p. Ewą Wróbel. Podczas uroczystości tradycyjnie nagrodzono najlepszych uczniów, którzy wykazali się zaangażowaniem w nauce, sporcie oraz aktywną działalnością na rzecz szkoły. Wszystkim absolwentom dziękujemy za wspólne cztery lata pracy, gratulujemy wyników i życzymy powodzenia w dalszym życiu.
 
Tekst: Renata Rzemieniecka-Pióro 

Zobacz zdjęcia w galerii

Zakończenie Roku 2015/2016 przez Maturzystów

DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI „W RABENIE"

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI „W RABENIE"</font></h3>
      Dnia 28 kwietnia 2016r. klasa 1T w ramach Dnia Przedsiębiorczości  odwiedziła firmę logistyczną  Group Raben  Polska  w Gądkach pod Poznaniem.
Dzień przedsiębiorczości sprzyja podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.
Poprzez udział w programie/wycieczce nasi uczniowie mają możliwość:
  • odbycia jednodniowej wizyty w wybranym miejscu pracy weryfikującej plany edukacyjne,
  • zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie,
  • pozyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu,
  • doświadczenia związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową,
  • zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą.
 
Tekst i foto: Ewa Golińczak-Bogdan

JANCZEWO 2016

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">JANCZEWO 2016</font></h3>
      23 kwietnia 2016 roku po „Dniu Otwartych Drzwi” w ZSM udaliśmy się do Janczewa, gdzie odbyła się kolejna edycja imprezy offroadowej. Głównym jej celem było promowanie sportowego trybu życia wśród młodzieży i dorosłych, jak i całych rodzin, oraz nauczanie i wspólne poznawanie zasad zdrowej rywalizacji. Startowało w niej kilka profesjonalnych ekip, reprezentujących regionalne kluby offroadowe i motocyklowe. Impreza miała charakter otwarty i przyciągnęła wielu miłośników motoryzacji. Maniacy kurzu i błota mogli startować w trzech kategoriach: samochody terenowe, quady i motocykle. Jak co roku impreza trwała do późnego wieczora.
 
Tekst i zdjęcia: Mariusz Kaput
Zdjęcia edy portal www.http://gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl/

DZIEŃ ZIEMI 2016

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">DZIEŃ ZIEMI 2016</font></h3>
      22 kwietnia 2016r. w Urzędzie Miasta Gorzowa Wlkp. w sali sesyjnej podsumowano działalność ekologiczną wszystkich placówek oświatowych. Ogłoszono wyniki konkursów. Nagrody z rąk pani Edyty Wyborskiej- przedstawicielki Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska odebrała Julia Dera z kl. IT.
W zbiórce makulatury zajęliśmy II miejsce. Najlepsi byliśmy w zbiórce śmieci w czasie akcji „Sprzątanie Świata”. W tym roku zebraliśmy 5 ton 370 kg odpadów. Nagrodzono nas zaproszeniem do pizzerii oraz nagrodą finansową - 500 zł, na sfinansowanie transportu na wycieczkę.
Wiele pochwał pod adresem społeczności Mechanika, podło za konkurs pszczelarski i zbiórkę zużytych telefonów komórkowych.
Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w działalność ekologiczną naszej szkoły.
 

Tekst i foro: Helene Niczyj

DRZWI OTWARTE W MECHANIKU

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">DRZWI OTWARTE W MECHANIKU</font></h3>
      W sobotę 23 kwietnia 2016 roku w od godziny 10:00 w Zespole Szkół Mechanicznych im. Zesłańców Sybiru gościliśmy gimnazjalistów wraz z  ich rodzicami oraz absolwentów Zespołu Szkół Mechanicznych. Gabinety i sale lekcyjne w tym dniu w pełnej krasie witały gimnazjalistów i absolwentów naszej Szkoły. O godzinie 11:00 w auli szkoły wicedyrektor Piotr Kruk oraz kierownik szkolenia praktycznego Stanisław Skrycki przedstawili ofertę edukacyjną Mechanika, z którą można zapoznać się w dalszej części artykułu. Po prezentacji Szkoły gimnazjaliści zwiedzali szkolne pracownie gromadząc punkty na kartach konkursowych w Mechanicznym Labiryncie. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpiło o godzinie 12:00 w szkolnej auli. 

Z wizytą w Fabryce Volkswagena

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Z wizytą w Fabryce Volkswagena</font></h3>
      20 kwietnia 2016r. klasa II K- technik logistyk wraz z opiekunami Stanisławem Skryckim, Anetą Krzemińską- Przystajko, Krystyną Płaczek pojechała na wycieczkę edukacyjną do Poznania. Uczniowie zwiedzili Fabrykę Volkswagena, która jest producentem samochodów użytkowych i komponentów. Celem wycieczki było poznanie nowoczesnej, zautomatyzowanej fabryki. Uczniowie zwiedzili dział budowy karoserii oraz dział montażu. Zapoznali się też ze skomplikowanymi procesami logistycznymi. Po zwiedzaniu uczniowie udali się na Stare Miasto podziwiać poznańskie koziołki. Wycieczka była bardzo udana, uczniowie byli bardzo zainteresowani nowoczesnymi procesami produkcji samochodu.
 
Tekst: Krystyna Płaczek

ZBIÓRKA NA HOSPICJUM

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">ZBIÓRKA NA HOSPICJUM</font></h3>
       7 kwietnia w godzinach 8.00 – 19.00 odbyła się  coroczna kwesta na pomoc dla gorzowskiego Hospicjum. Na ulicach Gorzowa pojawiło się 1215 wolontariuszy, którzy do puszek zebrali 92.028 zł. Obie te liczby są rekordami w historii zbiórek publicznych na rzecz Hospicjum Św. Kamila. W zbiórce uczestniczyło też 20 uczniów Mechanika z klasy II K, którzy zaopatrzeni w identyfikatory, puszki i naklejki zachęcali przechodniów do wsparcia placówki. Gorzowianie nie szczędzili grosza w tak ważnym przedsięwzięciu i z roku na rok daje się zauważyć coraz większe solidaryzowanie się  z ludźmi chorymi, a zwłaszcza cierpiącymi na nieuleczalne choroby nowotworowe. Mamy świadomość, że dotknąć one mogą każdego z nas. Dlatego pomoc ludziom w przeżywaniu ich cierpienia, to jedna z oznak człowieczeństwa ludzi w każdym wieku i pod każdą szerokością geograficzną.
Akcję koordynowała Pani Aneta Krzemińska – Przystajko i Pani Ewa Pasierbowicz.
 
Tekst: Ewa Pasierbowicz

Gorzowianin Mateusz Basta wyróżniony w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Logistycznej

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Gorzowianin Mateusz Basta wyróżniony w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Logistycznej</font></h3>
      Mateusz Basta z Zespołu Szkół Mechanicznych otrzymał wyróżnienie w ósmej edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej. 15 kwietnia w Wyższej Szkole Logistyki podczas uroczystej gali olimpijczycy świętowali swój sukces wraz z nauczycielami, dyrektorami szkół oraz szerokim gronem kilkudziesięciu przedstawicieli przedsiębiorstw logistycznych.
 

Rozpoczęcie sezonu motocyklowego 2016

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Rozpoczęcie sezonu motocyklowego 2016</font></h3>
     W sobotę 16.04.2016r. odbyło się długo wyczekiwane rozpoczęcie sezonu motocyklowego. Miłośnicy motocykli (m.in. KMM) spotkali się o godzinie 12.00 na terenie stacji paliw przy ul. Walczaka. Na miejscu mogliśmy wspólnie porozmawiać o nadchodzącym sezonie. Trzy kwadranse później udaliśmy się na Bulwar by zebrać się przed oficjalną „Paradą”. Nie przejmując się deszczową pogodą, chwilę po godzinie 13:30 wszyscy ruszyliśmy w paradzie motocyklowej ulicami Gorzowa Wlkp. kierując się na Błonie Nad Wartą przy ul. Wał Okrężny, gdzie odbyła się oficjalna część imprezy.

Tekst i zdjęcia: Mariusz Kaput

„ZIELONY MARKETING” W PWSZ

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">„ZIELONY MARKETING” W PWSZ</font></h3>
      13 kwietnia 2016r. uczniowie klasy Ie odwiedzili Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Gorzowie Wlkp. i uczestniczyli w wykładzie pt.” Zielony marketing” prowadzonym przez panią dr Agnieszkę Wala. Wykład dotyczył firm, które swoimi wyrobami promują ekologię. Wrażenie na uczestnikach zrobiła firma Nike Timberland produkująca podeszwy butów wykonane w 50% z surowców pochodzących z recyklingu. W tym przypadku były to butelki plastikowe po napojach i stare buty. Po wykładzie prelegentka opowiedziała o uczelni i kierunkach studiów na PWSZ. Wycieczka zrobiła duże wrażenie na uczestnikach.
 
Tekst: Helena Niczyj
Foto: Jan Rusin

POCZET SZTANDAROWY NA OBCHODACH 6 ROCZNICY KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">POCZET SZTANDAROWY NA OBCHODACH 6 ROCZNICY KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ</font></h3>
      Poczet sztandarowy Zespołu Szkół Mechanicznych im. Zesłańców Sybiru brał udział w  niedzielę 10 kwietnia w obchodach 6 rocznicy katastrofy smoleńskiej. W  gorzowskiej katedrze  odbyła się uroczysta  msza świętą i odczytane zostały  nazwiska wszystkich 96 ofiar tej tragedii.  Nabożeństwo w intencji ofiar  koncelebrował biskup Tadeusz Lityński. O obowiązku pamięci i modlitwy ponad podziałami mówił w kazaniu podczas mszy świętej w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem Ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Spektakl „Stilon – najlepszy ze światów”

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Spektakl „Stilon – najlepszy ze światów”</font></h3>
      W piątek 8 kwietnia 2016 r. klasa III K  oraz uczniowie klas pierwszych technikum pod opieką swoich wychowawców mogli zobaczyć kolejny spektakl zrealizowany przez Teatr im. J. Osterwy pt. „Stilon – najlepszy ze światów”. Tym razem przedstawienie odbyło się w nieco innym miejscu, bo nie na scenie w teatrze, lecz w Miejskim Centrum Kultury przy ul. Drzymały.

Jak zostać studentem

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Jak zostać studentem</font></h3>
     W piątek 8 kwietnia 2016 roku uczniowie klas IVA, IVK oraz IVT  wzięli udział w spotkaniu pt. „Jak zostać studentem”, zorganizowanym przez pana Mariusza Kaput w porozumieniu z Rektorem Wyższej Szkoły Biznesu – Panią Anną Czekirdą.
Spotkanie miało na celu przekazanie przyszłym studentom niezbędnych informacji dotyczących otrzymania wymarzonego indeksu.
Pani Rektor WSB krok po kroku omówiła drogę absolwenta ZSM do uzyskania tytułu studenta oraz zapoznała uczniów z kierunkami oferowanymi przez Wyższą Szkołę Biznesu w Gorzowie Wlkp.
 
Tekst i foto: Mariusz Kaput

Wyniki konkursu Informatyczno-Technicznego „Na inżyniera czeka kariera”

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Wyniki konkursu Informatyczno-Technicznego „Na inżyniera czeka kariera”</font></h3>
      Zakończył się IV Konkurs Informatyczno–Techniczny „Na inżyniera czeka kariera” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych organizowany przez pracowników Wydziału Technicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. W finale konkursu udział wzięło 3 uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych z klasy 4A Technik mechanik pod opieką p. Mariusza Gruszy. Do finału przystąpiło 51 uczniów z 22 szkół z Gorzowa Wielkopolskiego i okolic. Składał się on z dwóch części. W pierwszej części uczestnicy rozwiązywali test składający się z 9 zadań, a w części praktycznej zmierzyli się z zadaniami, które rozwiązywali przy komputerach. Maksymalnie można było uzyskać za wszystkie zadania 40 punktów.

MECHANICY NA TARGACH MOTORYZACYJNYCH

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">MECHANICY NA TARGACH MOTORYZACYJNYCH</font></h3>
     Dnia 1 kwietnia 2016r. uczniowie Mechanika wyjechali do Poznania na Targi Motoryzacyjne  Motor Show 2016.
Motor Show Poznań to największa impreza motoryzacyjna w tej części Europy.  Uczniowie podziwiali stanowiska pełne najpiękniejszych, najciekawszych, najnowszych modeli samochodów, motocykli oraz kamperów. Duże zainteresowanie wśród uczniów o kierunku mechanik pojazdów samochodowych wzbudziły bogato wyposażone stanowiska diagnostyczne samochodów.
Bez wątpienia był to bardzo udany wyjazd.
 
Tekst i foto: Krystyna Płaczek

XVII KONKURS EKOLOGICZNY "PSZCZELARSTWO W POLSCE" POD PATRONATEM MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO - rozdanie nagród

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">XVII KONKURS EKOLOGICZNY "PSZCZELARSTWO W POLSCE" POD PATRONATEM MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO - rozdanie nagród</font></h3>
 XVII  KONKURS EKOLOGICZNY „PSZCZELARSTWO W POLSCE”
 POD PATRONATEM MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO
 
     Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 1 kwietnia 2016r. w Zespole Szkół Mechanicznych im. Zesłańców Sybiru w Gorzowie Wlkp. Laureaci, zaproszeni goście, sponsorzy Dyrekcja ZSM, młodzież klasy IK, IT, Ie, IIIK  obejrzeli prezentację opowiadającą o stanie pogłowia pszczół na świecie i w Polsce oraz o tym, co dla ratowania owadów zapylających robi Greenpeace, Parlament Europejski, Polski Związek Pszczelarzy i Mechanik.

XVII KONKURS EKOLOGICZNY "PSZCZELARSTWO W POLSCE" POD PATRONATEM MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">XVII KONKURS EKOLOGICZNY "PSZCZELARSTWO W POLSCE" POD PATRONATEM MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO</font></h3>
      W siedzibie Zespołu Szkół Mechaniczhych 21 marca odbył się etap wojewódzki XVII KONKURSU EKOLOGICZNEGO "PSZCZELARSTWO W POLSCE" POD PATRONATEM MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO.  Konkursu przebiega w dwóch etapach. Eliminacje szkolne zainteresowane szkoły przeprowadziły u siebie (test wyboru zawierający 30 pytań). Etap wojewódzki odbył się w Mechaniku. Uczestnicy zmagali się z testem otwartym zawierającym 20 pytań. Autorem pytań jest pan Krzysztof Łukasiewicz - absolwent Wydziału Pszczelnictwa Akademii Rolniczej w Szczecinie. Pytania dotyczyły biologii owadów, chorób pszczół, sprzętu pszczelarskiego, produktów pszczelich, roślin miododajnych oraz hodowli pszczół. Wszystkim gratulujemy zakwalifikowania sie do etapu wojewódzkiego.
 
Tekst: Helena Niczyj
Foto: Tomasz Walorski

ALKOHOL CZY ZDROWIE – WYBÓR NALEŻY DO CIEBIE

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">ALKOHOL CZY ZDROWIE – WYBÓR NALEŻY DO CIEBIE</font></h3>
 30.03.2016 r. młodzież naszej szkoły wzięła udział w spotkaniach z zakresu edukacji zdrowotnej na temat umiejętności rozpoznawania szkód zdrowotnych wywoływanych spożywaniem alkoholu oraz umiejętności dokonywania właściwych wyborów sprzyjających prozdrowotnemu stylowi życia  w kontekście zagrożeń powodowanych spożywaniem alkoholu w okresie tzw. wczesnej dorosłości (17-19 lat). Spotkanie składało się ze spektaklu teatralnego-monodramu pt. „KTO NASTĘPNY DO TEGO PIEKŁA?” oraz debatą po spektaklu. Spotkania poprowadził p. Ryszard Faron z Fundacji Kultury Teatr Autentyczny, a koordynatorem działań była pedagog Aneta Krzemińska-Przystajko. W spotkaniach udział wzięły klasy: IA, IT, IK, Ia, Ie, IIK.
 
Tekst i foto: Anata Krzemińska Przystajko

Stres pod kontrolą

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Stres pod kontrolą</font></h3>
      Maturzyści Zespołu Szkół Mechanicznych im. Zesłańców Sybiru w Gorzowie Wlkp. aktywnie uczestniczyli w zajęciach psychoedukacyjnych  na temat stresu, które odbyły się 17.03.2016r.
      Uczniowie  poszerzyli swoją wiedzę dotyczącą objawów stresu, mobilizującej funkcji stresu, indywidualnych reakcji na stres oraz odkrywali swoje własne style radzenia sobie ze stresem. 
 
Tekst: Monika Wysocka

Szkoła dla rynku pracy czy rynek pracy dla szkoły?

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Szkoła dla rynku pracy czy rynek pracy dla szkoły?</font></h3>
      Zespół Szkół Mechanicznych im. Zesłańców Sybiru zaprezentował swoje sukcesy oraz podzielił się dobrymi praktykami, jakie od wielu lat realizowane są w naszej Szkole. 
 
 
Wszystko to miało miejsce na  konferencji  wojewódzkiejSzkoła dla rynku pracy czy rynek pracy dla szkoły?
 

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY</font></h3>
      W dniu 21 marca obchodziliśmy święto Pierwszego Dnia Wiosny. 
W szkołach różnie jest obchodzony ten dzień. W jednych zajęcia odbywają się normalnie, w innych są organizowane wyjazdy poza miasto w poszukiwaniu wiosny, są organizowane wyjścia do lasu, do ogrodu botanicznego, zoologicznego, tam gdzie każdy może zauważyć jak budzi się przyroda ze snu zimowego, są też szkoły gdzie Samorząd przejmuje władzę nauczycieli, następuje tam zamiana ról, nauczyciele mogą znów wczuć się w rolę ucznia, a uczniowie mogą spróbować swych sił jako nauczyciele.

Okręgowe eliminacje Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Okręgowe eliminacje Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości</font></h3>
    Dnia 18 marca w Zespole Szkół Budowlanych w Zielonej Górze odbyły się eliminacje okręgowe Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości.
Drużyna naszej szkoły zdobyła II miejsce drużynowo a indywidualnie następujące miejsca:
4 miejsce - Karol Szymkiewicz
5 miejsce - Patryk Żukowicz
6 miejsce - Patryk Znamirowski
Uczniowie Ci uzyskali tytuł finalisty eliminacji okręgowych.
 
   
 
Tekst i foto: Danuta Kołodzińska
 

IV edycja konkursu „Przedsiębiorczość” w gorzowskim PWSZ

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">IV edycja konkursu „Przedsiębiorczość” w gorzowskim PWSZ</font></h3>
    PWSZ w Gorzowie Wlkp. organizuje dorocznie cykliczny konkurs „Przedsiębiorczość”. 17 marca 2016 roku odbył się finał VI edycji na terenie uczelni. Jak co roku organizator ze sponsorami ufundowali cenne nagrody. W ramach konkursu uczestnicy mogli brać udział w dwóch konkurencjach: „Przedsiębiorczość” i dodatkowo „Rachunkowość”. ZSM reprezentowali Mateusz Basta, Adrian Skibiński – uczniowie klasy IV oraz Patrycja Kondras uczennica klasy II. Pudło zwycięzców zostało zagarnięte przez uczniów „Ekonomika” z Zielonej Góry w kategorii „Przedsiębiorczość”, w dodatkowym konkursie z rachunkowości wygrał uczeń z Rzepina.
 
Tekst i foto: Tomasz Kogucki

PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ - "DOPALAM SIĘ SOBĄ"

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ - "DOPALAM SIĘ SOBĄ"</font></h3>
      Dnia 10.03.2016 r. w Zespole Szkół Mechanicznych policjanci Wydziału Prewencji KMP w Gorzowie Wlkp. w ramach programu prewencyjnego „Dopalam się sobą” przeprowadzili zajęcia profilaktyczne wśród uczniów klas: Ie oraz IK . 
Uczniowie mieli szansę uzyskać wyczerpującą wiedzę na temat szkodliwości zażywania dopalaczy. Przygotowana w tym celu i wykorzystana w trakcie zajęć prezentacja oraz film
w obrazowy sposób przedstawiły problem. Program „Dopalam się sobą” powstał i realizowany jest z inicjatywy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp.
 
Tekst: Monika Wysocka

III OGÓLNOPOLSKI KONKURS NA NIEMIECKOJĘZYCZNĄ PREZENTACJĘ

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">III OGÓLNOPOLSKI KONKURS NA NIEMIECKOJĘZYCZNĄ PREZENTACJĘ</font></h3>
      Dnia 09.03.2016 r. w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej we Włocławku odbyła się gala finałowa konkursu na Prezentacje Niemieckojęzyczną. Konkurs polegał na zrobieniu prezentacji na jeden z podanych tematów, napisanie do niej referatu oraz ustnym przedstawieniu jej na gali finałowej w III Liceum im. Marii Konopnickiej we Włocławku. Wyłoniono 3 finalistów z Polski i to nasza uczennica Monika Szpak z klasy II K pod opieką nauczycielki języka niemieckiego Małgorzaty Miśkiewicz dostała się do ścisłej czołówki finalistów tego konkursu. Dnia 09.03.2016 r. uczennica Monika Szpak pokonała 2 osoby z Gdańska i tym samym zdobyła I miejsce w Polsce.
 
Tekst: Małgorzata Miśkiewicz
 

IV Konkurs Informatyczno-Techniczny

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">IV Konkurs Informatyczno-Techniczny</font></h3>
      8 marca 2016r. odbył się szkolny etap IV Konkursu Informatyczno-Technicznego "Na inżyniera czeka kariera" organizowanego przez Wydział Techniczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. W konkursie wzięli udział uczniowie Mechanika z klas 3A i 4A pod opieką p. Mariusza Gruszy.
Komisja konkursowa do II etapu konkursu, który odbędzie się 5 kwietnia 2016r. w PWSZ przy ul. Chopina zakwalifikowała 3 uczniów z naszej szkoły.
 
 
Tekst i foto: Mariusz Grusza

Trzeci etap VIII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Trzeci etap VIII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej</font></h3>
      Trzeci ostatni etap VIII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej odbył się 4 marca 2016 r. w siedzibie Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu. 
W tym roku do finału ogólnopolskiego turnieju wiedzy logistycznej zakwalifikowało się 59 uczniów spośród niemal 7500 młodych logistyków z całej Polski. Wśród finalistów jest uczeń Zespołu Szkół Mechanicznych MATEUSZ BASTA z klasy IVK. 
Po finałowych zmaganiach olimpijczyków czeka jeszcze jedno ważne wydarzenie – uroczysta gala ogłoszenia wyników i wręczenia nagród, która odbędzie się 15 kwietnia 2016 w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu. Stawka finału to bezpłatne studia w Wyższej Szkole Logistyki, miejsca na praktykach i stażach w wiodących firmach logistycznych oraz nagrody rzeczowe, ufundowane przez sponsorów olimpiady.
Trzymamy kciuki za Mateusza!
 
Tekst i foto: Wioleta Wangryn-Borucka

Zobacz zdjęcia w galerii

Trzeci etap VIII edycji OOL

XIV TARGI EDUKACYJNE ABSOLWENT 2016

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">XIV TARGI EDUKACYJNE ABSOLWENT 2016</font></h3>
 Zespół Szkół Mechanicznych w Gorzowie Wielkopolskim uczestniczył w XIV Targach Edukacyjnych Absolwent 2016, które odbyły się w dniach 1-2 marca 2016 r. w hali sportowej AWF przy ul. Słowiańskiej w Gorzowie Wielkopolskim.
„Targi mają na celu zapoznanie młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej z ofertą edukacyjną wraz z możliwościami dalszego kształcenia, podjęcia pracy i rozwoju. Oferta targowa kierowana została do osób zainteresowanych kształceniem na różnych szczeblach nauczania oraz do osób chcących podjąć lub zmienić pracę”. 
 

ZAJĘCIA Z FIZYKI NA PWSZ

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">ZAJĘCIA Z FIZYKI NA PWSZ</font></h3>
       1 marca 2016r. uczniowie klasy 4A Zespołu Szkół Mechanicznych w Gorzowie Wielkopolskim pod opieką p. Mariusza Gruszy i p. Tomasza Podolskiego odwiedzili Wydział Techniczny PWSZ w Gorzowie Wlkp. Uczniowie wzięli udział w zajęciach z fizyki oraz technik 3D, które odbyły się w Laboratorium środowiskowym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, a prowadzili je pod opieką Pan dr Wojciech A. Sysło oraz Pan inż. Lech Balcewicz. Po zajęciach uczniowie zostali oprowadzeni po Laboratorium Środowiskowym, gdzie z dużym zainteresowaniem oglądali szerokie spektrum wyposażenia Wydziału Technicznego.
 
Tekst i foto: Mariusz Grusza

Spektakl ,,Bal w operze”

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Spektakl ,,Bal w operze” </font></h3>
      W dniu 26.02.2016r. społeczność uczniowska naszej szkoły udała się do Teatru im. J. Osterwy na spektakl ,,Bal w operze” Juliana Tuwima w reżyserii Lecha Raczaka i Darii Aufelli. To dzieło Juliana Tuwima ze względu na drapieżny i demaskatorski charakter ukazało się dopiero 46 lat od napisania. Autor w swoim poemacie przedstawił ostry sprzeciw wobec rodzącego się w latach dwudziestych XX wieku faszyzmu i pogoni władzy za ,,pieniądzem, seksem i obżarstwem” [Cz. Miłosz].
      Szczególnym walorem utworu jest warstwa językowa i kompozycyjna, gdzie obok fragmentów realistycznych występują fantastyczne i mistyczne.
      Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli dzieło J. Tuwima w wykonaniu gorzowskich aktorów. 
 
Tekst: Bożena Kaczmarek

KONFERENCJA Z OKAZJI JUBILEUSZU 70-LECIA SZKOŁY

 
 
 

Zobacz zdjęcia w galerii

7O LAT MECHANIKA - SZKOŁY KSZTAŁCĄCEJ LUDZI SUKCESU

II Gorzowskie Targi Edukacyjne Co dalej Gimnazjalisto..

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">II Gorzowskie Targi Edukacyjne Co dalej Gimnazjalisto..</font></h3>
      16 lutego 2016r. na sali sportowej PWSZ w Gorzowie wielkopolskim przy ul. Chopina odbyły się II Gorzowskie Targi Edukacyjne „Co dalej Gimnazjalisto…?, których odbiorcami byli gimnazjaliści Naszego miasta, a wystawcami szkoły średnie z Gorzowa Wielkopolskiego i okolic, przedstawiające swoją ofertę edukacyjną. 
Po raz kolejny gimnazjaliści nie zawiedli naszych oczekiwań i z dużym zainteresowaniem pytali o ofertę Zespołu Szkół Mechanicznych oraz warunki i zasady naboru do szkoły.
 
Tekst i foto: Mariusz Grusza

Konkurs "Poznaj swoje prawa pracy"

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Konkurs "Poznaj swoje prawa pracy"</font></h3>
      Państwowa Inspekcja Pracy w Zielonej Górze po raz trzeci zoorganizowała konkurs wiedzy o prawie pracy i bhp dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych  „Poznaj swoje prawa w pracy”.  Nasza szkoła po raz kolejny wzięła w nim udział, naszą szkołę reprezentowała Angelika Tomczyk z klasy 4T, która zdobyła V miejsce w finale wojewódzkim. Serdeczne gratulacje.
      Konkurs jest organizowany w szkołach uczestniczących w realizacji programu edukacyjnego „Kultura bezpieczeństwa”.
Celem konkursu jest promocja proaktywnych postaw i osiągnięć uczniów szkół ponadgimnazjalnych w zakresie wiedzy o bhp i prawie pracy a także upowszechnianie idei kultury bezpieczeństwa oraz wagi dbałości o jakość stanowisk pracy i bezpieczeństwa pracy.
 
Tekst i foto: Ewa Golińczak-Bogdan

SPOTKANIE Z ŻYWĄ LEGENDĄ - O LOSACH SYBIRAKÓW

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">SPOTKANIE Z ŻYWĄ LEGENDĄ - O LOSACH SYBIRAKÓW</font></h3>
W przeddzień obchodów 76. rocznicy deportacji Polaków na Syberię po raz kolejny gościliśmy w Zespole Szkół Mechanicznych członków Koła Związku Sybiraków w Gorzowie Wielkopolskim wraz z jego Prezesem Panią Marią Dratwińską. Spotkanie zostało zorganizowane  9  lutego 2016 roku w związku ze zbliżającą się uroczystością nadania Zespołowi Szkół Mechanicznych imienia Zesłańców Sybiru. W imieniu uczniów i nauczycieli gości powitała Pani Dyrektor Janina Grzecznowska. Spotkania odbyły się na trzech kolejnych godzinach lekcyjnych, tak, aby uczestniczyła w nich jak największa liczba uczniów. Goście dzielili się przede wszystkim bardzo osobistymi wspomnieniami z czasów zsyłki. Podczas rozmów z Sybirakami młodzież oglądała również wystawę „Polacy na Syberii”, która poświęcona była losom Sybiraków. Można było między innymi zobaczyć notatki, fotografie i oryginalne listy pisane do członków rodzin. Uczniowie w idealnym skupieniu słuchali i przeżywali losy Sybiraków. Była to żywa lekcja historii, która na długo zapadnie w pamięć. 
 
Tekst: Ewa Pasierbowicz
 

Szkolenie - Sprzęgła w pojazdach użytkowych na bazie wyrobów firmy KM Germany

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Szkolenie - Sprzęgła w pojazdach użytkowych na bazie wyrobów firmy KM Germany</font></h3>
      W środę 3 lutego 2016r. w auli szkoły odbyło się szkolenie z tematu: Sprzęgła w pojazdach użytkowych na bazie wyrobów firmy KM Germany. Szkolenie poprowadził pan Robert Mrozek z firmy FEBI Polska Sp. z o. o.
Podczas szkolenia przedstawione zostały rozwiązania firmy KM Germany w zakresie sprzęgieł do pojazdów osobowych jak i również dostawczych i ciężarowych. Uczniowie zostali zapoznani ze szczegółową budową sprzęgieł i usterkami pojawiającymi się podczas eksploatacji pojazdów.
W szkoleniu wzięli udział uczniowie klas I e i II e mechanik pojazdów samochodowych.
 
Tekst i foto: Mariusz Grusza

STUDNIÓWKA MECHANIKA 2016

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">STUDNIÓWKA MECHANIKA 2016</font></h3>
      W piątek 12 lutego 2016 r. w Hotelu Mieszko w Gorzowie Wielkopolskim odbył się bal studniówkowy maturzystów Zespołu Szkół Mechanicznych.
W zabawie uczestniczyli uczniowie klasy IV A technik mechanik – wychowawca Ewa Jankowska, klasy IV K technik logistyk  - wychowawca Renata Rzemieniecka – Pióro oraz klasy IV T technik spedytor – wychowawca Mariusz Kaput.
 

KONKURS "PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ"

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">KONKURS "PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ"</font></h3>
      Kolejny raz w naszej szkole odbył się I etap konkursu "Przedsiębiorczość"  zorganizowany przy współpracy koła CREATIV  z PWSZ w Gorzowie Wlkp.. Konkurs  odbył się dnia 12 stycznia 2016 roku, udział wzięli chętni  uczniowie z klas technikum.   Etap drugi konkursu odbędzie się w PWSZ w Gorzowie Wlkp., zakwalifikowani uczniowie do kolejnego etapu: Kondras Patrycja 2T, Skibiński Adrian 4T, Korzeniowski Grzegorz 4K, Basta Mateusz 4K, Jelski Konrad 4T. Serdeczne gratulacje oraz powodzenia w kolejnym etapie konkursu.
 
Tekst i foto: Ewa Golińczak-Bogdan

„ABC przyszłego kierowcy”

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">„ABC przyszłego kierowcy”</font></h3>
     W piątek 8 stycznia 2016 roku uczniowie klas IIA, IIK oraz IIT wzięli udział w spotkaniu pt. „ABC przyszłego kierowcy”, zorganizowanym przez pana Mariusza Kaput w porozumieniu z właścicielem Ośrodka Szkolenia Kierowców "Kierowca" – inż. Damianem Badurą.
Spotkanie miało na celu przekazanie przyszłym kierowcom niezbędnych informacji dotyczących otrzymania wymarzonego „prawka”.
 

SPOTKANIE WIGILIJNE W DPS 2015

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">SPOTKANIE WIGILIJNE W DPS 2015</font></h3>
      23 grudnia, w przedwigilijny poranek uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych w Gorzowie Wlkp. wraz z zaprzyjaźnionym Zespołem Szkół Samorządowych z Witnicy pod opieką absolwenta Mechanika Wojciecha Maka odwiedzili Dom Pomocy Społecznej w Gorzowie przy ulicy Podmiejskiej Bocznej. Coroczną tradycją stało się chodzenie z Mikołajem po korytarzach, wspólne kolędowanie, odwiedzanie mieszkańców w ich pokojach, składanie życzeń, łamanie się opłatkiem z mieszkańcami DPS, oraz wręczanie przez Mikołaja  upominków mieszkańcom domu.

ŻYCZENIA

 

SPOTKANIE WIGILIJNE 2015

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">SPOTKANIE WIGILIJNE 2015</font></h3>

Zobacz zdjęcia w galerii

SPOTKANIE WIGILIJNE 2015

OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA LOGISTYCZNA

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA LOGISTYCZNA</font></h3>
       Znamy już wyniki etapu okręgowego VIII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej. Do finału zakwalifikowało się tylko 59 spośród 7500 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.
 
 
Wśród finalistów jest też uczeń Zespołu Szkół Mechanicznych MATEUSZ BASTA z klasy IVK.
 
Ostatni etap, najważniejszy finałowy sprawdzian wiedzy – 4 marca 2016 roku w Wyższej Szkole Logistyki.

IDĄ ŚWIĘTA

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">IDĄ ŚWIĘTA</font></h3>
      Tradycją Mechanika jest dekoracja świąteczna naszej szkoły.
Jak co roku z Nadleśnictwa Bogdaniec, dzięki uprzejmości Pana J. Jankowskiego przywiezione zostały piękne choinki. Wielką frajdą dla uczniów jest ich ubieranie. Po szkole niesie się świeży zapach lasu. Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie wykonują ekologiczne stroiki bożonarodzeniowe i ozdoby choinkowe. Ich prace wystawione są w holu szkoły, aby wszyscy mogli je podziwiać.
Wesołych Świąt:)
 
Tekst i foto: Helena Niczyj

TEST WIEDZY MOTORYZACYJNEJ

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">TEST WIEDZY MOTORYZACYJNEJ</font></h3>
      Koło Miłośników Motoryzacji 18 grudnia 2015r. zorganizowało „Test Wiedzy Motoryzacyjnej 2015” przez p. Mariusza Kaputa. Test kierowany był do uczniów klas I oraz II ZSM i dotyczył znajomości zasad i przepisów ruchu drogowego, obsługi pojazdu oraz ogólnej wiedzy motoryzacyjnej a także wiedzy z zakresu ratownictwa i pomocy przedmedycznej.
 

AKCJA CHARYTATYWNA NA ZWIERZAKI

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">AKCJA CHARYTATYWNA NA ZWIERZAKI</font></h3>
       Dnia 11 grudnia nasza szkoła zakończyła zbiórkę na III edycję Gwiazdki dla Bezdomnych Zwierząt.
Cała szkoła pięknie zaangażowała się w tę akcję:)
Szczególne podziękowania dla Pana Dyrektora Piotra Kruka, klasy IK, IIT, Ie, IIIe, IT, IIa, IVK oraz dla uczniów klasy IA- Rafała Cieślaka, IT- Mai Pędziwiatr oraz nauczycieli Pani Sylwii Czapli, Krystyny Płaczek i Pana Tomasza Podolskiego:)
Całą akcję pod patronatem Anakondy Fundacji ObronyPraw Zwierząt koordynowała p. Dorota Potaman-Turczyńska. Po raz kolejny nasza szkoła okazała dobre serce:)

MECHANIK ODWIEDZA WSL

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">MECHANIK ODWIEDZA WSL </font></h3>
     24 uczniów wraz z opiekunami 11 grudnia 2015r. uczestniczyło w wycieczce dydaktycznej do siedziby WSL. Zajęcia w Wyższej Szkole Logistyki rozpoczęły się od prezentacji oferty edukacyjnej i przedstawienia możliwości rozwoju logistycznej pasji. Kolejnym punktem było formowanie paletowych jednostek ładunkowych przy pomocy drewnianych modeli palet, naczep i towarów. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie wiadomości zdobyte w szkole i zastosować je w praktyce, przy okazji ćwiczyli efektywną pracę w zespole. W Laboratorium RFID mogli natomiast zapoznać się z działaniem technologii RFID i poszukać odpowiedniego dla niej zastosowania. 

Tekst i foto: Tomasz Walorski

OLIMPIADA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">OLIMPIADA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI</font></h3>
      Dnia 3 grudnia w naszej szkole odbyła się  XI edycja Olimpiady Przedsiębiorczości pod hasłem "Nowe przewagi konkurencyjne - technologia, informacje, społeczność". Udział wzięli uczniowie z II, III i IV klas
technikum. Największą liczbę punktów w naszej szkole zdobył Sebastian Brzozowski z klasy IIIT - serdeczne gratulacje.
 
Tekst i foto: Ewa Golińczak-Bogdan
 

WYCIECZKA DO POCZDAMU

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">WYCIECZKA DO POCZDAMU</font></h3>
      Jak co roku na początku grudnia z okazji Mikołajek odbyła się wycieczka tym razem do Poczdamu. Wycieczka zorganizowana została przez nauczycielkę języka niemieckiego Małgorzatę Miśkiewicz 4 grudnia wraz z opiekunami: panem Janem Rusinem, Mariuszem Gruszą oraz Tomaszem Walorskim dla wszystkich chętnych uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych. Celem wycieczki było zwiedzanie głównych zabytków Poczdamu. Na początek 

MIKOŁAJ W SZKOLE

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">MIKOŁAJ W SZKOLE</font></h3>
     Tradycyjnie, jak co roku o tej porze, w naszej szkole pojawił się szanowny Gość. W piątek 4 grudnia odwiedził nas Mikołaj. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia więc wizyta nie była zaskoczeniem. Imprezę zorganizowała klasa 1e. Dwóch Mikołaji i Renifer odwiedzili wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Wszyscy zostali obdarowani prezentami, którymi były przeważnie słodycze.  Mikołaje odeszli, ale za rok znowu się pojawią z pełnymi workami prezentów.
 
Tekst: Helena Niczyj

NASZ UCZEŃ – STYPENDYSTĄ MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">NASZ UCZEŃ – STYPENDYSTĄ MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO</font></h3>
       W piątek 4 grudnia w Zielonej Górze 80 młodych, zdolnych Lubuszan odebrało z rąk marszałek Elżbiety Anny Polak stypendia naukowe, twórcze i artystyczne, a także po raz pierwszy stypendia motywacyjne skierowane do uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych. 

Etap okręgowy VIII Ogólnopolskiej Olimpiady

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Etap okręgowy VIII Ogólnopolskiej Olimpiady</font></h3>
      Etap okręgowy VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej odbył się 1 grudnia w Zespole Szkół Ekonomicznych w Zielonej Górze. W drugim etapie największego w Polsce turnieju wiedzy logistycznej znalazło się 588 uczniów ze 181 szkół ponadgimnazjalnych. Uczniowie, którzy najlepiej poradzą sobie z zestawem 25 pytań wielokrotnego wyboru, zakwalifikują się do finału, który odbędzie się tradycyjnie w Poznaniu, w siedzibie Wyższej Szkoły Logistyki, 4 marca 2016 r. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie Mateusz Basta z klasy IV K i Sebastian Brzozowski z klasy III T.
 
Tekst i foto: Wioleta Wangryn-Borucka

TEATR A W NIM ,,BAL W OPERZE''

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">TEATR A W NIM ,,BAL W OPERZE''</font></h3>
      Dnia 02.12.2015r. uczniowie klasy I A i III K zostali zaproszeni do Teatru im. J. Osterwy na spektakl Juliana Tuwima pt. ,,Bal w Operze",  wyreżyserowany przez Lecha Raczka i Darię Anfelii.
Na pytanie ,,kim był Julian Tuwim′′ większość z nas odpowie z pewnością,  że był to autor wspaniałych, błyskotliwych i wesołych wierszy dla dzieci. ,,Lokomotywa′′, ,,Pan Hilary", ,,Ptasie radio′′ czy ,,Słoń Trąbalski′′, to tytuły wierszy, które najbardziej kojarzą nam się z tym poetą. I nic w tym dziwnego, bowiem w każdym niemal domu znajduje się książka z tymi wierszami, a ich wesołe i niezapomniane rymy większości z nas wielokrotnie przywracały dobry humor i wesoły nastrój.

MOBILNA AKADEMIA TELEWIZYJNA

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">MOBILNA AKADEMIA TELEWIZYJNA</font></h3>
      W poniedziałek, 30 listopada naszą szkołę odwiedzili redaktorzy TVP Gorzów, którzy w ramach Mobilnej Akademii Telewizyjnej przeprowadzili warsztaty dotyczące nagrywania filmów za pomocą smartfonów. Podczas warsztatów uczniowie poznali podstawy nagrywania, wysłuchali wskazówek, które mogą pomóc im kręcić lepsze materiały i zobaczyli sprzęt i akcesoria, które pozwalają na zwiększenie atrakcyjności wykonanych filmów. To, czego dowiedzieli się uczniowie będą mogli wykorzystać podczas nagrywania filmików, które zostaną wykorzystane przy obchodach jubileuszu 70-lecia ZSM.

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PRORODZINNY – ZDROWA RODZINA

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PRORODZINNY – ZDROWA RODZINA</font></h3>
      30 listopada w siedzibie I liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wlkp. w ramach XIII Miejskiej Kampanii Edukacyjno – Informacyjnej „Obudź się 2015!” odbył się Międzyszkolny Konkurs Prorodzinny pt. „Zdrowa Rodzina”. Konkurs zorganizowany został przez Stowarzyszenie im. Brata Krystyna w Gorzowie Wlkp. we współpracy z Wydziałem Spraw Społecznych Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp.

SPOTKANIE Z CIEKAWYMI LUDŹMI

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">SPOTKANIE Z CIEKAWYMI LUDŹMI</font></h3>
      27 listopada 2015 roku w Zespole Szkół Mechanicznych w Gorzowie Wlkp. odbyło się kolejne  "Spotkanie z ciekawymi ludźmi", które organizował ks. Dariusz Hubiak. W tym roku przybył do uczniów ks. bp Mirosław Wola z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Luterańskiego) w Polsce. Gość zapoznał uczniów z historią Kościoła Luterańskiego w Polsce, opowiedział o swojej pracy wśród wiernych oraz o  duszpasterstwie wojskowym. Po spotkaniu z uczniami ks. bp Mirosław  Wola przekazał na ręce obecnego na spotkaniu p.o. Dyrektora Szkoły Pana Piotra Kruka pamiątki o Kościele Luterańskim.
 
Tekst i foto: ks. Dariusz Hubiak

PRÓBNA MATURA Z OPERONEM

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">PRÓBNA MATURA Z OPERONEM</font></h3>
   Począwszy od 24 listopada przez kolejne trzy dni w całej Polsce uczniowie ze szkół, które zgłosiły swój akces, pisać będą próbne egzaminy maturalne z wydawnictwem Operon. Jak co roku uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych uczestniczą w tych zmaganiach. 
Nadchodząca próbna matura jest świetnym sprawdzianem przed prawdziwym egzaminem dojrzałości, który odbędzie się w przyszłym roku w maju. To właśnie w ciągu najbliższych czterech dni młodzi ludzie mogą sprawdzić jak radzą sobie ze stresem. Mają też okazję do przetrenowania wszystkich procedur, które obowiązują w czasie prawdziwej matury. Próbne testy sprawdzają wiedzę uczniów i potrwają do piątku.
 
Tekst: Tomasz Walorski

Ciesz się życiem bez palenia, powiedz fajkom do widzenia

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Ciesz się życiem bez palenia, powiedz fajkom do widzenia</font></h3>
      23 listopada klasa 2e z wychowawczynią panią Ewą Pasierbowicz uczestniczyła w kampanii pt. „Ciesz się życiem bez palenia, powiedz fajkom do widzenia”. Kampania zorganizowana została przez Państwową Inspekcję Sanitarną w Gorzowie Wlkp. w ramach obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu i odbyła się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie. Celem Kampanii było:

SPOTKANIE Z CZŁONKAMI KOŁA ZWIĄZKU SYBIRAKÓW

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">SPOTKANIE Z CZŁONKAMI KOŁA ZWIĄZKU SYBIRAKÓW</font></h3>
       W poniedziałek 23 listopada br. w Zespole Szkół Mechanicznych mieliśmy zaszczyt gościć członków Koła Związku Sybiraków w Gorzowie Wielkopolskim: panią Marię Dratwińską, panią Janinę Poliwko, panią Władysławę Skarżyńską, panią Stanisławę Moroch oraz pana Wincentego Hubskiego.

WYCIECZKA EDUKACYJNA DO PORTU LOTNICZEGO W POZNANIU - ŁAWICA

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">WYCIECZKA EDUKACYJNA DO PORTU LOTNICZEGO W POZNANIU - ŁAWICA</font></h3>
       18 listopada 2015 roku klasa 1K o specjalności technik logistyk wzięła udział w wycieczce edukacyjne do Portu Lotniczego Ławica w Poznaniu. Uczniowie zapoznali się z historią, infrastrukturą i logistyką lotniska, zwiedzali terminal pasażerski w części ogólnodostępnej wraz z antresolą i tarasem widokowym oraz „ścieżkę pasażera”.

ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA TYTONIU

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA TYTONIU</font></h3>
       Dzień ten, przypadający w trzeci czwartek listopada, ma już ponad 30-letnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat – zaczęły pojawiać się podobne inicjatywy, jak na przykład Dzień bez Papierosa (obchodzony 31 maja).

Wycieczka zawodoznawcza do ICT Poland

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Wycieczka zawodoznawcza do ICT Poland</font></h3>
      Dnia 17 listopada klasa II T wraz z wychowawczynią i jednocześnie nauczycielką j.angielskiego(również zawodowego) p.Edytą Kamińską oraz nauczycielką j.angielskiego p .Dorotą Potaman-Turczyńską odbyła wycieczkę edukacyjną do jednego z najnowocześniejszych w Europie zakładów produkujących bibułkę higieniczną-ICT Poland w Kostrzynie nad Odrą.

Konkurs PIP "Poznaj swoje prawa w pracy"

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Konkurs PIP "Poznaj swoje prawa w pracy"</font></h3>
      Dnia 16 listopada br. w naszej szkole odbyły się szkolne eliminacje w konkursie organizowanym przez Państwową Inspekcję Pracy "Poznaj swoje prawa w pracy". Udział wzięli chętni uczniowie z klas technikum. Do etapu regionalnego dostał się Mateusz Szymański z klasy 3T oraz Angelika Tomczyk z klasy 4T. Koordynator szkolny Ewa Golińczak-Bogdan serdecznie gratuluje i życzy samych sukcesów  w dalszym etapie konkursu.
 
Tekst i foto: Ewa Golińczak-Bogdan 

Etap szkolny Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Etap szkolny Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego</font></h3>
      16 listopada o godzinie 9.00, czworo uczniów - Julia Dera, Joanna Rucka i Marika Sosińska z klasy 1T i Wojciech Leszka z klasy 2K zmagało się z jednym z najtrudniejszych testów językowych organizowanych w Polsce - etapem szkolnym XL Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego przygotowanym przez Wyższą Szkołę Języków Obcych. Test obejmował zagadnienia gramatyczne i zadania sprawdzające znajomość słownictwa. Jeśli osiągną próg 50%, będą mogli przystąpić do etapu rejonowego, w którym oprócz części pisemnej, będą musieli zmierzyć się także z częścią ustną.
 
 
Tekst i foto: Tomasz Podolski

Gra Miejska - "W Gorzowie lat osiemdziesiątych"

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Gra Miejska - "W Gorzowie lat osiemdziesiątych"</font></h3>
      W sobotę, 14 listopada, czterech uczniów klasy 2K: Paweł Mazur, Maciej Puchalski, Kacper Sztogryn i Karol Szymkiewicz, wraz z opiekunem Tomaszem Podolskim, wzięło udział w grze miejskiej zatytułowanej "W Gorzowie lat osiemdziesiątych", przygotowanej przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej i regionalny oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

14 listopada - Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">14 listopada - Światowy Dzień Walki z Cukrzycą</font></h3>
     Nieprzypadkowo to właśnie 14 listopada Światowa Organizacja Zdrowia przy ONZ ustanowiła dniem zwiększania świadomości społecznej na temat cukrzycy. Data ta upamiętnia dzień urodzin Fredericka Bantenga, który razem z Charlesem Bestem odkrył insulinę w 1921 roku. Dzień ten jest obchodzony przez ponad 350 milionów ludzi z różnych regionów świata. W szkole już 13 listopada została zainicjowana akcja walcz z cukrzycą, którą poprowadziła szkolna pielęgniarka Pani Mirosława Piwońska. W ramach akcji udzielane były porady i informacje na temat cukrzycy oraz mierzony był poziom cukru u uczniów.

Narodowe Święto Niepodległości

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Narodowe Święto Niepodległości</font></h3>
      We wtorek 10 listopada 2015 roku w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji mechanicy pojazdów samochodowych z klasy II e pod opieką pani Ewy Jankowskiej przygotowali apel, podczas którego pełniący obowiązki dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych pan Piotr Kruk wygłosił krótkie przemówienie nawiązujące do historii Polski. 

X edycja Międzynarodowego Konkursu Informatycznego BÓBR

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">X edycja Międzynarodowego Konkursu Informatycznego BÓBR</font></h3>
      Dnia 9 listopada 2015r. w naszej szkole odbył się szkolny etap X edycji Międzynarodowego Konkursu Informatycznego BÓBR. W Konkursie wystartowali uczniowie klasy IV A technik mechanik pod opieką pana Mariusz Gruszy.
Konkurs Bóbr jest adresowany do uczniów we wszystkich typach szkół. Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród wszystkich uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych.

Szkolny konkurs wiedzy o Polsce i Polakach

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Szkolny konkurs wiedzy o Polsce i Polakach</font></h3>
      W piątek 6 listopada 2015 roku w naszej szkole został przeprowadzony Szkolny konkurs wiedzy o Polsce i Polakach. W konkursie udział wzięły trzyosobowe reprezentacje klas pierwszych. Uczniowie otrzymali do rozwiązania test, złożony z 38 pytań z dziedziny historii, geografii i języka polskiego.

MŁODY INŻYNIER

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">MŁODY INŻYNIER</font></h3>
  W piątek 6 listopada odbyły się w Zespole Szkół Mechanicznych zajęcia w ramach kolejnej edycji  projektu „MŁODY INŻYNIER”.  Tym razem gościliśmy w Szkole dwie grupy; o godzinie 10:00 - uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 21, a o godzinie 13:00 -  uczennice z Akademickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego w Gorzowie Wielkopolskim.
Uczestnicy zajęć poznawali tajniki chemii, wykonując pod nadzorem p. Heleny Niczyj doświadczenia. Podczas wspólnego wykonywania doświadczeń poznali właściwości wodoru oraz przekonali się jakie znaczenie ma w życiu codziennym zjawisko podciśnienia.

II Międzypowiatowy Konkurs Polonistyczny

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">II Międzypowiatowy Konkurs Polonistyczny</font></h3>
      Po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły brali udział w II Międzypowiatowym Konkursie Polonistycznym, który odbył się 4 listopada w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie.
Celem konkursu jest popularyzacja języka polskiego jako części dziedzictwa kulturowego, rozwijanie postawy dbałości o kulturę słowa i poprawność języka, kształcenie umiejętności argumentacji i przygotowanie uczniów do egzaminu maturalnego z języka polskiego.

Wyniki VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Wyniki VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej</font></h3>
       Spośród uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych zakwalifikowali się do drugiego etapu Sebastian Brzozowski i Mateusz Szymański z klasy III T oraz Mateusz Basta z klasy IV K. W drugim etapie największego w Polsce turnieju wiedzy logistycznej znalazło się 587 uczniów ze 181 szkół ponadgimnazjalnych.
Na najlepszych czekają miejsca w finale, który odbędzie się grudniu w Wyższej Szkole Logistyki.

WYCIECZKA EDUKACYJNA DO PLASTINARIUM

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">WYCIECZKA EDUKACYJNA DO PLASTINARIUM</font></h3>
 Dnia 30.10.2015r. odbyła się wycieczka do Plastinarium w Guben /Niemcy/. Celem wycieczki była  lekcja anatomii, w miejscu gdzie lekarz i wynalazca Gunther von Hagens otworzył unikalną w skali światowej, pod względem walorów dydaktycznych, wystawę  „Świat ciała” oraz praktyczną prezentację poszczególnych etapów plastynacji. 

Halloween i dynie

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Halloween i dynie</font></h3>
      30 października 2015r. w Zespole Szkół Mechanicznych odbyły się mini obchody Halloween, zorganizowane przez nauczycieli języka angielskiego.
Celem imprezy było rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez poznanie zwyczajów związanych z obchodami Halloween w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych oraz zdobywanie wiedzy o kulturze krajów obszaru anglojęzycznych. 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna</font></h3>
      29 października 2015r. grupa uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych pod opieką nauczyciela języka angielskiego Łukasza Aniśkiewicza wybrała się do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej na pokaz filmu „Spaleni słońcem”, organizowany przez gorzowską delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w ramach projektu „Historia w filmie”.
 
       
 
Tekst i foto: Łukasz Aniśkiewicz

Najlepsi uczniowie z naszego regionu zostali uhonorowani Stypendiami Prezesa Rady Ministrów

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Najlepsi uczniowie z naszego regionu zostali uhonorowani Stypendiami Prezesa Rady Ministrów</font></h3>
Stu dziesięciu uczniów szkół ponadgimnzjanych zostało w tym roku wyróżnionych stypendiami Premiera RP.
Uroczysta gala odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym w Gorzowie Wlkp. z udziałem reprezentantów uczniów i nauczycieli z całego województwa.

Procedura dostępu do MSDNAA Microsoftu

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Procedura dostępu do MSDNAA Microsoftu</font></h3>
      Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki po raz kolejny uruchamia procedurę przyznania dostępu do zasobów DreamSpark (MSDNAA) firmy Microsoft.
Poniżej, przedstawiamy informację na temat procedury uzyskania dostępu do zasobów MSDNAA. Po uaktywnieniu dostęp będzie ważny do 30 września 2016. Dostęp mogą uzyskać wyłącznie osoby posiadające aktualny status nauczyciela lub ucznia szkół zarejestrowanych w projekcie po spełnieniu poniższych warunków.

OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ KARIERY W ZESPOLE SZKÓŁ MECHANICZNYCH

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ KARIERY W ZESPOLE SZKÓŁ MECHANICZNYCH</font></h3>
 "Małe szanse są często początkiem wielkich przedsięwzięć"
 
      W ramach tegorocznego Tygodnia Kariery Młodzieżowe Centrum Kariery w Gorzowie Wlkp., dnia 20.10.2015r. zorganizowało forum dyskusyjne pt.: "Działalność gospodarcza alternatywą kariery zawodowej”.

PRAWYBORY PARLAMENTARNE W MECHANIKU

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">PRAWYBORY PARLAMENTARNE W MECHANIKU</font></h3>
      Akcja „Prawybory parlamentarne w Mechaniku” odbyła się 19 października 2015r. Jej celem było nakłanianie do świadomych decyzji, a także zachęcanie do aktywności obywatelskiej.  Wcześniej przygotowano tablicę informacyjną, na której zawarte były wszystkie potrzebne informacje na temat prawyborów i wyborów parlamentarnych. W specjalnie powołanej Komisji uczestniczyły uczennice z klasy  I T: Julia Dera, Joanna Filary, Patrycja Klimczuk.

MECHANIK UHONOROWANY

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">MECHANIK UHONOROWANY</font></h3>
      Mechanik uhonorowany - w sobotę 17 października 2015 roku Izba Rzemiosła w Gorzowie Wielkopolskim obchodziła 70 - lecie swojego istnienia. Z tej okazji w Katedrze odbyła się uroczysta Msza św. w intencji rzemiosła, a w sali Cechu przy ulicy Pionierów odbyła się dalsza część uroczystości. Sztandar Zespołu Szkół Mechanicznych został odznaczony Złotym Medalem im. Jana Kilińskiego za zasługi dla Rzemiosła.
 

PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ</font></h3>
      W dniach 9.10.2015r. oraz 16.10.2015r. pracownicy Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Gorzowie Wlkp. przeprowadzili warsztaty z zakresu profilaktyki uzależnień. W zajęciach brali udział uczniowie klas: III a, II K oraz I a. 
 

1 ZŁOTY NA PSY I KOTY

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">1 ZŁOTY NA PSY I KOTY</font></h3>
      Dnia 15 października 2015r. w naszej szkole odbyła się III edycja akcji 1 ZŁOTY NA PSY I KOTY. Kolejny raz zarówno nauczyciele, pracownicy, jak i uczniowie Mechanika udowodnili, że los biednych zwierząt nie jest im obojętny. Uczniowie chętnie zaangażowali się w zbiórkę na karmę dla psów, a niektórzy przygotowali poczęstunek, z którego dochód został przeznaczony na karmę dla psów z gorzowskiego Schroniska Azorki. Następnie p. Dorota Potaman-Turczyńska wraz z uczennicami klasy IIK zawiozła smakowite dary dla piesków, które odwdzięczyły się machaniem ogonka i podaniem łapy:)
Obiecaliśmy zwierzakom, że następne prezenty dostaną na Mikołajki:)
 
Tekst i foto: Dorota Potaman -Turczyńska

DZIEŃ Z JĘZYKIEM ANGIELSKIM

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">DZIEŃ Z JĘZYKIEM ANGIELSKIM</font></h3>
      Dnia 15 października 2015 roku w naszej szkole odbył się „Dzień Języka Angielskiego”. Jak co roku konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów. Uczniowie szkolili umiejętności językowe szukając różnic pomiędzy językiem amerykańskim i brytyjskim oraz  słuchając znanych wykonawców uzupełniali słowa piosenek.

DZIEŃ Z JĘZYKIEM NIEMIECKIM

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">DZIEŃ Z JĘZYKIEM NIEMIECKIM</font></h3>
      12 października 2015r. odbył się w naszej szkole Dzień Języka Niemieckiego.
Uczniowie brali udział w konkursie plastycznym, przedstawiali w języku niemieckim  skecz oraz zespół muzyczny. Sprawdzaliśmy także wiedzę o historii Naszej Szkoły.
Zwycięzcami zostały zespoły:
Miejsce 1. klasa II K 
- Weronika Łodyga i Karol Szymkiewicz.
Miejsce 2. klasa III T
 - Barbara Felix i Sylwia Czernik
 
Dziękujemy wszystkim uczniom biorącym udział w zabawach i konkursach. 
 
Tekst i foto: Sylwia Czapla

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ</font></h3>
      Dnia 14.10.2015r. obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Podczas uroczystego apelu prowadzonego przez uczennice: Barbarę Felix (III K) i Weronikę Łagodę (II K), omówiono rangę święta polskiej edukacji oraz złożono podziękowania Dyrekcji i Gronu Pedagogicznemu Zespołu Szkół Mechanicznych za trud wkładany w edukację i wychowanie uczniów. Podziękowania i życzenia dalszych sukcesów Kadrze Pedagogicznej, zostały złożone również przez przedstawiciela  Rady Rodziców, Panią Ewę Wróbel.
 

TEATR A W NIM "MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ"

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">TEATR A W NIM "MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ"</font></h3>
       Jak co roku, również tym razem tj. 8 października, uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych mogli bezpłatnie zobaczyć spektakl w gorzowskim teatrze w ramach Miejskiej Kampanii Edukacyjno-Informacyjnej „Obudź się”. To już XIII odsłona tej akcji, która ma na celu przeciwdziałanie uzależnieniom i wszelkim przejawom wykluczenia społecznego. W tegorocznej kampanii  aktorzy  Teatru im. J. Osterwy zaprezentowali widzom tragifarsę Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność pani Dulskiej”.

WYSTAWA- „W ZAKAMARKACH PAMIĘCI – BYŁO, NIE MINĘŁO, BĘDZIE TRWAĆ…”

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">WYSTAWA- „W ZAKAMARKACH PAMIĘCI – BYŁO, NIE MINĘŁO, BĘDZIE TRWAĆ…”</font></h3>
 Kolejnym punktem harmonogramu obchodów Jubileuszu 70 – lecia Zespołu Szkół Mechanicznych w Gorzowie Wielkopolskim było uroczyste otwarcie w  dniu 14 października 2015r. tematycznej wystawy w auli naszej szkoły:
 
„W ZAKAMARKACH PAMIĘCI – BYŁO, NIE MINĘŁO, BĘDZIE TRWAĆ…”

1 MIEJSCE WOJTKA PIĘTY W KONKURSIE FUNDACJI DROGI ROZWOJU

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">1 MIEJSCE WOJTKA PIĘTY W KONKURSIE FUNDACJI DROGI ROZWOJU</font></h3>
       W czwartek, 8 października uczeń Zespołu Szkół Mechanicznych z klasy 4T, Wojciech Pięta odebrał nagrodę za zajęcie 1-go miejsca w konkursie organizowanym przez fundację Drogi Rozwoju. Zadaniem uczestników było nakręcenie smartfonem krótkiego  (4-7 minut) filmu na temat: Gorzów miastem przyjaznym dla aktywnych dzieci. 

VIII OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA LOGISTYCZNA

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">VIII OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA LOGISTYCZNA</font></h3>
       W środę 7 października 2015 roku punktualnie o godzinie 11:00 w auli szkolnej, rozpoczął się szkolny etap VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej. Głównym organizatorem olimpiady jest Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu, z którą współpracujemy od 2007 roku.  Uczniowie w czasie 40 minut musieli udzielić odpowiedzi na 25 pytań z zakresu ogólnej wiedzy logistycznej przewidzianej podstawą programową dla zawodu technik logistyk i technik spedytor. 

SEMINARIUM W ZUS

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">SEMINARIUM W ZUS</font></h3>
      Dnia 7 października 2015r. klasa  IIT wzięła udział w seminarium zorganizowanym przez ZUS oddział w Gorzowie. Seminarium zostało zorganizowane w ramach "Dni Ubezpieczonego"  -  akcja informacyjno-edukacyjna  jest organizowana już od kilku lat, skierowana do największej grupy klientów ZUS, czyli osób ubezpieczonych.

OTRZĘSINY KLAS PIERWSZYCH

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">OTRZĘSINY KLAS PIERWSZYCH</font></h3>
    Dnia 1 października o godzinie 16.00 w naszej szkole odbyły się "Otrzęsiny" klas pierwszych. Uroczystość zorganizowała klasa 2T wraz z wychowawcą Edytą Kamińską. Uczniowie klas pierwszych przygotowali poczęstunek w postaci ciasta oraz kanapek.
Wszystkim dopisywał dobry nastrój i poczucie humoru. Uczniowie chętnie brali udział w konkurencjach takich jak: picie mleka, jedzenie jabłek na sznurku czy wzajemne karmienie jogurtem z zawiązanymi oczami.

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH</font></h3>
      26 września po raz 14 obchodzony jest Europejski Dzień Języków Obcych. Wydarzenia mają uświadamiać istotne znaczenie wielojęzyczności w Europie. Inicjatywę wspiera Komisja Europejska.
Cele jakie przyświecają obchodom tego dnia to:
1) ukazanie opinii publicznej znaczenia uczenia się i nauczania języków, jak również  konieczności urozmaicania oferty językowej w celu szerzenia idei  wielojęzyczności oraz porozumienia pomiędzy różnymi kulturami;

LEŚNA STACJA DYDAKTYCZNA W LIPACH

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">LEŚNA STACJA DYDAKTYCZNA W LIPACH</font></h3>
      24 września 2015r. po raz kolejny młodzież naszej szkoły brała udział w zajęciach polegających na czytaniu  mapy i orientacji w terenie. Uczniowie klasy III K poznawali krajobraz najbliższej okolicy, wyznaczali kierunki świata przy pomocy kompasa, azymut w terenie, ćwiczyli czytanie mapy topograficznej, GPS. Uczyli się opisywać elementy ukształtowania powierzchni, roślinności oraz obiektów hydrologicznych.

KSSSE WRĘCZYŁO STYPENDIUM DLA UCZNIA MECHANIKA

 Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna po raz pierwszy wręczyła stypendium dla najlepszego ucznia Klasy Patronackiej Zespołu Szkół Mechanicznych. Wyznacznikiem przyznania nagrody finansowej było uzyskanie najlepszej średniej ocen w zeszłym roku szkolnym.
 
 
 
 

WYCIECZKA EDUKACYJNA DO VW W POZNANIU

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">WYCIECZKA EDUKACYJNA DO VW W POZNANIU</font></h3>
      Dnia 22.09.2015r. odbyła się wycieczka edukacyjna do fabryki samochodów Volkswagen w Antoniku. Uczniowie obejrzeli linię montażową samochodów użytkowych Volkswagen Caddy, podziwiali roboty spawające elementy samochodów i zapoznali się ze skomplikowaną logistyką zakładu. Czas wolny spędzili na rynku Starego Miasta podziwiając poznańskie koziołki i piękno Starego Rynku.
 
Tekst: S. Skrycki
Foto: J. Rusin

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2015

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">SPRZĄTANIE ŚWIATA 2015</font></h3>
     18 września 2015r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji ekologicznej „Sprzątanie Świata”. Jak zwykle pracowaliśmy przy ulicy Dobrej. Zbieraliśmy śmieci wzdłuż ulicy i w przylegającym do niej  lesie. W tym roku Mechanik reprezentowały 4 klasy: 1A, 1e, 2A, 3A.

Chwila zadumy na cmentarzu

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Chwila zadumy na cmentarzu</font></h3>
      W słoneczny  czwartek 17 września 2015 roku - delegacja  gorzowskiego Mechanika udała się  na Cmentarz Komunalny w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie spoczywają zmarli nauczyciele, pracownicy i uczniowie Zespołu Szkól Mechanicznych w Gorzowie Wielkopolskim.
 

Spawanie

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Spawanie</font></h3>
      W dniu 17 września 2015r. klasy IIA i IIIa wzięły udział w prelekcji przeprowadzonej przez przedstawiciela SIMP w Gorzowie i pracownika I.M.C. Engineering Poland Sp. z o.o. Pana Grzegorza Pośledniego. Tematem prelekcji były nowoczesne metody spalania, które wpisują się w program nauczania Technik Wytwarzania. Opiekę nad uczniami sprawowali Pan Zbigniew Skiba oraz Pan Ryszard Burdzy.
 
Tekst: Zbigniew Skiba

Wycieczka do zakładu produkcyjnego maszyny do drewna GOMAD

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Wycieczka do zakładu produkcyjnego maszyny do drewna GOMAD</font></h3>
     15 września 2015 uczniowie klasy II A – Technik mechanik, odwiedzili zakład produkcyjny maszyn do drewna GOMAD. Wycieczka odbyła się w ramach programu przedmiotów zawodowych. Uczestnicy poznali konwencjonalne maszyny wykorzystywane do obróbki wiórowej. Zapoznali się z przygotowaniem procesu produkcji i wykonaniem światowej klasy maszyn do drewna. 

Uroczyste ślubowanie klas pierwszych

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Uroczyste ślubowanie klas pierwszych</font></h3>
       11 września 2015 roku  o  9:00 odbyło się  po raz 70 w historii Zespołu  Szkół Mechanicznych uroczyste ślubowanie  uczniów klas pierwszych.
W ślubowaniu wzięli udział uczniowie klasy I A – uczący się w zawodzie technik mechanik  wraz ze swoim wychowawcą panią mgr Edytą Łuszczewską,  uczniowie klasy I K – technik logistyk wraz z wychowawcą p. Agatą Skibą, uczniowie klasy I T – technicy spedytorzy z wychowawcą p. mgr Ewą Golińczak – Bogdan, uczniowie klasy I a – mechanicy monterzy maszyn i urządzeń  z wychowawcą p. mgr Bożeną Kaczmarek oraz uczniowie z klasy mechanik pojazdów samochodowych wraz z wychowawcą p. mgr Heleną Niczyj.

Zespół Szkół Mechanicznych rozpoczął cykl uroczystości związanych z jubileuszem 70-lecia placówki.

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Zespół Szkół Mechanicznych rozpoczął cykl uroczystości związanych z jubileuszem 70-lecia placówki.</font></h3>
       W piątek 11 września 2015 roku o godzinie 10:00 w Katedrze gorzowskiej została odprawiona uroczysta Msza Św.  z okazji 70 – lecia   Zespołu Szkół Mechanicznych w Gorzowie Wielkopolskim. 
Był to jeden z punktów harmonogramu uroczystości jubileuszowych jakie zostały zaplanowane z okazji jubileuszu.
We Mszy św. wzięli  udział zaproszeni goście, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, uczniowie, emerytowani pracownicy oraz  poczty sztandarowe; Miasta Gorzowa Wielkopolskiego oraz Związku Sybiraków w Gorzowie Wielkopolskim.

INTEGRACJA KLAS PIERWSZYCH

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">INTEGRACJA KLAS PIERWSZYCH</font></h3>
      Rozpoczynając naukę w szkole uczniowie spotykają się po raz pierwszy z nowymi kolegami, nauczycielami, często znajdują się w nowym, nieznanym otoczeniu. Każdy z nich ma za sobą pewien bagaż doświadczeń, każdy ma inną osobowość. Początek roku szkolnego to trudny okres a zatem pełny oczekiwań. Jaka okaże się nowa klasa? Kto będzie wychowawcą? Jacy będą nauczyciele?

PRZYJACIEL GORZOWSKIEJ OŚWIATY

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">PRZYJACIEL GORZOWSKIEJ OŚWIATY</font></h3>
 Z okazji miejskiej inauguracji Roku Szkolnego 2015 - 2016 w Filharmonii Gorzowskiej zostały wręczone dyplomy Przyjaciołom Gorzowskiej Oświaty. Tytuł honorowego Przyjaciela Gorzowskiej Oświaty przyznawany jest od roku 1997, otrzymały go już 162 osoby, które w szczególny sposób i bezinteresownie wspierają gorzowską oświatę. W tym roku tytuł został przyznany kolejnym 16 przyjaciołom. 

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2015/2016</font></h3>
      1 września w sali gimnastycznej odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016. P.o. Dyrektor szkoły mgr Piotr Kruk powitał nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów, kierując szczególnie ciepłe słowa do klas pierwszych, które już dziś wpisują się w siedemdziesięcioletnią historię najstarszej szkoły zawodowej w regionie.
 
 
Ostatnio dodane zdjęciawięcej ...
Losowe zdjęcia z galeriiwięcej ...
Otrzęsiny i integracja klas pierwszych
WF z klasą - okragły stół
Projekt młody inżynier - szkoła podstawowa nr 15
XIV KONKURS EKOLOGICZNY „PSZCZELARSTWO W POLSCE”
Dzień wiosny
Projekt młody inżynier
Uroczystości 70-lecia Zespołu Szkół Mechanicznych
Drzwi otwarte 2011
Mikołaj z Mechanika w DPS
MIKOŁAJ Z MECHANIKA W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ
1Dzień Wiosny 2013 w ZSM