Zespół Szkół Mechanicznych
 
jesteś tu: strona główna
szukaj:
Powiadom znajomego
Jeżeli znasz kogoś, kogo może zainteresować ta strona, powiadom go o niej.

Twoje imię/nazwisko/pseudonimAdres e-mail znajomego 
 

KONIEC ROKU SZKOLNEGO 2016-2017. POCZĄTEK WAKACJI:)

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">KONIEC ROKU SZKOLNEGO 2016-2017. POCZĄTEK WAKACJI:)</font></h3>
      Ostatni dzień roku szkolnego rozpoczęliśmy uczestnictwem w uroczystej Mszy świętej w Katedrze Gorzowskiej. Po uroczystościach w Katedrze p.o. dyrektor szkoły Piotr Kruk, oficjalnie rozpoczął spotkanie, witając serdecznie wszystkich zebranych nauczycieli, uczniów, a także zaproszonych gości.

KONKURS „SZKOŁA ZAWODOWA NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI 2017

       
Fundacja Fundusz Współpracy wraz z Mazowieckim Kuratorium Oświaty, Ośrodkiem Rozwoju Edukacji i Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli  ogłosiła w roku szkolnym 2016/2017 drugą edycję konkursu na najlepsze praktyki szkół zawodowych w zakresie zapewnienia jakości kształcenia o nagrodę „Szkoła zawodowa najwyższej jakości”.
Udział w konkursie „Szkoła zawodowa najwyższej jakości” warty jest wysiłku, jaki trzeba włożyć w przygotowanie zgłoszenia, nie tylko z powodu samych nagród. Jest to doskonała okazja do tego, aby pochwalić się tym, co szkoła robi, nowatorskimi pomysłami nauczycieli, ciekawymi inicjatywami i osiągnięciami uczniów czy kompleksową współpracą z pracodawcami i innymi partnerami szkoły.

Z WIZYTĄ W OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Z WIZYTĄ W OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW</font></h3>
      W dniu 9 czerwca, klasa IIIK pod opieką dyrektora Piotra Kruka oraz nauczyciela Krzysztofa Dąbrowskiego miała okazję odwiedzić gorzowską oczyszczalnie ścieków w ramach "dni otwartych".
Wycieczka była niejako kontynuacją tegorocznej konferencji logistycznej organizowanej przez naszą szkołę. 
Uczniowie mieli okazję zobaczyć cały proces oczyszczania, oraz zapoznać się z logistycznymi aspektami świadczonej usługi PWiK. 
 
Tekst i foto: Krzysztof Dąbrowski

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">MIĘDZYSZKOLNY KONKURS Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO</font></h3>
 Dnia 08.06.2017 r. odbył się po raz drugi Międzyszkolny Konkurs z Języka Niemieckiego. W konkursie wzięły udział dwie szkoły: Zespół Szkół Mechanicznych oraz Zespół Szkół Gastronomicznych.
W tym roku nasza szkoła została zaproszona do Zespołu Szkół Gastronomicznych.
Uczniowie wzięli udział w trzech konkurencjach: quiz o Niemczech, prezentacja Landu oraz przedstawienie wybranej przez siebie sławnej osoby z kraju niemieckojęzycznego.
Konkurs przebiegał w wesołej i miłej atmosferze. Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody.
I miejsce:  z naszej szkoły zdobyły klasy II
II miejsce:  klasy I
III miejsce:  klasy III
 
Tekst: Małgorzata Miśkiewicz
Foto: Zespół Szkół Gastronomicznych

TO BĘDĄ BARDZO BEZPIECZNE WAKACJE….

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">TO BĘDĄ BARDZO BEZPIECZNE WAKACJE….</font></h3>
      Setki młodych gorzowian wzięło udział w V Konferencji Młodzieży „Wakacje bez zagrożeń”. Celem spotkania było uświadomienie młodzieży w sprawie potencjalnych zagrożeń, związanych z wolnym, wakacyjnym czasem. 
       „Miejcie odwagę posługiwać się rozumem” - ten cytat Immanuela Kanta był hasłem przewodnim tegorocznej odsłony konferencji młodzieży „Wakacje bez zagrożeń”. Wydarzenie po raz kolejny przygotowane przez radną miasta i prezesa Fundacji „Czysta Woda”, ma pokazać młodym ludziom jak uchronić się przed zagrożeniami w czasie letnim. 

ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU</font></h3>
      Tegoroczny Światowy Dzień bez Tytoniu odbył się pod hasłem „Tytoń – zagrożenie dla rozwoju”.
      Święto obchodzone jest od  1987 r. Światowa Organizacja Zdrowia co roku koncentrując się na innym aspekcie tej globalnej epidemii, stara się uświadamiać i ostrzegać przed zgubnymi skutkami palenia tytoniu – głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki.
Głównymi zamierzeniami tegorocznego obchodu Światowego Dnia bez Tytoniu były między innymi:

LEKCJE Z ZUS - IV EDYCJA

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">LEKCJE Z ZUS - IV EDYCJA</font></h3>
      Już po raz czwarty klasa IIT wzięła udział w ogólnopolskim  projekcie edukacyjnym „Lekcje z ZUS", który skierowany jest do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorem projektu jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych przy współpracy i wsparciu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Celem projektu  jest kształtowanie postawy świadomego i odpowiedzialnego obywatela, dla którego wiedza z zakresu ubezpieczeń społecznych jest niezbędna do dokonywania określonych wyborów życiowych. Projekt  „Lekcje z ZUS" dotyczył następujących zagadnień:
 
 
 

GORZOWSKI MECHANIK WPISUJE SIĘ NA ROWEROWĄ MAPĘ GORZOWA

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">GORZOWSKI MECHANIK WPISUJE SIĘ NA ROWEROWĄ MAPĘ GORZOWA</font></h3>
      W czwartek 1 czerwca 2017r. Zespół Szkół Mechanicznych im. Zesłańców Sybiru w Gorzowie Wielkopolskim -  popularny MECHANIK wpisał się na mapę rowerową naszego miasta. Stało się to za sprawą oddania do użytku uczniów oraz mieszkańców naszego miasta stojaków rowerowych oraz stacji narzędziowej dla rowerów, które monitorowane są przez 24 godziny na dobę.  Jest to zadanie inwestycyjne zrealizowane w całości ze środków zaplanowanych w Budżecie Obywatelskim na rok 2017. To zadanie zaproponowali uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w ramach Konsultacji Obywatelskich w roku 2016.

MŁODZIEŻOWE CENTRUM KARIERY W GORZOWIE WLKP.

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">MŁODZIEŻOWE CENTRUM KARIERY W GORZOWIE WLKP.</font></h3>
      Dnia   30 maja 2017 r.   uczniowie klas IIIa i IIIe  Zasadniczej Szkoły Zawodowej  wraz z wychowawcami p. Ewą Pasierbowicz i p. Krzysztofem Ostałowskim uczestniczyli w Targach Ofert Pracy w Młodzieżowym Centrum Kariery w Gorzowie Wlkp. przy ul.Targowej  9.

CO WAŻNEGO W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM - TEMATY I WYZWANIA

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">CO WAŻNEGO W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM - TEMATY I WYZWANIA</font></h3>
 26 maja 2017 r. klasa 2A (technik mechanik) wzięła udział w lekcji europejskiej pt. Co ważnego w Parlamencie Europejskim - tematy i wyzwania (Wybrane zagadnienia z zakresu ekologii i energetyki oraz gospodarki odpadami). Lekcja została przeprowadzona przez panią Anitę Dobkowicz w ramach realizacji programu EPAS.
 

SPEKTAKL "STOPKLATKA"

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">SPEKTAKL "STOPKLATKA"</font></h3>
      Dnia 25.05.2017r. uczniowie ZSM byli w teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim na spektaklu „Stopklatka”  w reżyserii  Aliny Moś- Kerger.  Spektakl  przywołuje historię młodego człowieka -  Czy sparaliżowane ciało oznacza jednocześnie martwotę myśli, marzeń i pragnień?
Wojtek był dobrze zapowiadającym się uczniem. Chodził do ciekawej szkoły. Miał mnóstwo przyjaciół. Jednak jego życie zaskakująco zatrzymało się w jednej fatalnej chwili… Unieruchomiony w skorupie własnego ciała stał się osobą uzależnioną od obecności i opieki innych. Niespodziewana sytuacja zmusza nastolatka do przewartościowania dotychczasowego życia, gdzie na odmiennych warunkach trzeba ponownie ułożyć relacje z najbliższą rodziną, rówieśnikami, a nawet Bogiem. Nie ma łatwych odpowiedzi i rozwiązań, są za to trudne pytania, które prowadzą do kolejnych prób zdefiniowania życia na nowo.
 
 
Tekst: Małgorzata Kaczałko
 
Foto: >>>TUTAJ<<< 

WYCIECZKA EDUKACYJNA DO FIRM „AE GROUP” I „SPARTHERM” W STRZELCACH KRAJEŃSKICH

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">WYCIECZKA EDUKACYJNA DO FIRM „AE GROUP” I „SPARTHERM” W STRZELCACH KRAJEŃSKICH</font></h3>
 W środę 24 maja  klasy: IIA i IA pod opieką p. Edyty Łuszczewskiej i p. Łukasza Aniśkiewicza pojechały na wycieczkę zawodoznawczą do firm: „AE Group”  oraz „Spartherm” w Strzelcach Krajeńskich, którą zorganizował pan Stanisław Skrycki kierownik kształcenia praktycznego.
„AE Group” to jeden z największych pracodawców w Strzelcach Krajeńskich. Zajmuje się projektowaniem i produkowaniem elementów aluminiowych, odlewanych pod ciśnieniem dla przemysłu motoryzacyjnego i lotniczego.  Przedsiębiorstwo  realizuje bogaty wachlarz technologii obróbki skrawaniem oraz innych procesów obróbczych i badawczych. Wszystkie zakłady holdingu - również ten w Strzelcach Krajeńskich -  wyposażone są w nowoczesne urządzenia produkcyjne, umożliwiające zastosowanie zoptymalizowanych metod wytwarzania, o czym mogli się przekonać nasi uczniowie. 

LEKCJE ZREALIZOWANE W RAMACH PROGRAMU EPAS

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">LEKCJE ZREALIZOWANE W RAMACH PROGRAMU EPAS</font></h3>
      Dnia  19 maja 2017r. klasa 2T oraz 23 maja 2017r. klasa 3T wzięły udział w  lekcji zrealizowanej w ramach programu EPAS. Uczniowie obejrzeli film ze strony EuroparlTV: „Potrzebujesz pomocy finansowej z Unii na realizację Twojego projektu”, następnie podzieleni na grupy dokonali krótkiego szkicu biznes planu we wskazanych obszarach  np.: Działalność remontowa, Działalność cateringowa, Działalność szkoleniowa, Salon Fryzjerski czy  Projektowanie wnętrz oraz dokonali analizy SWOT dla wybranego projektu.
Lekcje były interesujące, inspirujące do działania  i zachęcające do dyskusji, przeprowadzone przez p.Ewę Golińczak-Bogdan – nauczycielkę przedsiębiorczości.
 
Tekst i foto: Ewa Golińczak-Bogdan

KONFERENCJA W RAMACH VI FESTIWALU KULTURY EUROPEJSKIEJ

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">KONFERENCJA W RAMACH VI FESTIWALU KULTURY EUROPEJSKIEJ</font></h3>
 Dnia 19 maja 2017r. uczniowie klasy 2A udali się na konferencję zorganizowaną w ramach VI Festiwalu Kultury Europejskiej. W tym dniu odbywały się obchody Dnia Techniki na Wydziale Technicznym Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Organizatorem była Akademia oraz Polskie Towarzystwo Informatyczne, natomiast patronatem swym konferencję objął Wojewoda Lubuski, JM Rektor uczelni Elżbieta Skorupska Raczyńska, Marszałek Województwa Lubuskiego i Prezydent Miasta Gorzowa.
Podczas konferencji można było wysłuchać wielu ciekawych wykładów prowadzonych przez specjalistów z danej dziedziny. 

WYCIECZKA ZAWODOZNAWCZA - WSL I MARATHON INTERNATIONAL

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">WYCIECZKA ZAWODOZNAWCZA - WSL I MARATHON INTERNATIONAL</font></h3>
      12 maja 2017 roku odbyła się wycieczka edukacyjna do Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu oraz do nowo otwartej firmy transportowej MARATHON INTERNATIONAL z siedzibą w Kostrzynie Wlkp. W wycieczce uczestniczyli uczniowie z klasy IK i IIK o kierunku technik logistyk.
 

DZIEŃ EUROPY

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">DZIEŃ EUROPY</font></h3>
  Dzień Europy
(zrealizowany w ramach programu EPAS)
 
      9 maja na pamiątkę ogłoszenia tzw. panu Schumana w krajach Unii Europejskiej obchodzone jest święto nazwane Dniem Europy.
      W Zespole Szkół Mechanicznych obchody Dnia Europy zostały zorganizowane przez młodszych ambasadorów programu EPAS

ZACZYTANA SZKOŁA

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">ZACZYTANA SZKOŁA</font></h3>
       Działania naszych  polonistek  pEdyty  Łuszczewskiej oraz  pKatarzyny  Łubniewskiej związane propagowaniem czytelnictwa w Szkole zostały docenione przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie. W zorganizowanym przez Studiumkonkursie Zespół Szkół Mechanicznych imZesłańców Sybiru w Gorzowie Wielkopolskim zdobył tytuł „ZACZYTANASZKOŁA".

OBCHODY ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">OBCHODY ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA</font></h3>
      3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił ustawę zasadniczą ustalającą podstawy ustroju I Rzeczpospolitej, znaną jako Konstytucja 3 Maja.
     Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą po konstytucji Stanów Zjednoczonych spisaną ustawą zasadniczą na świecie. Ustawa Rządowa z 3 maja 1791 r. stanowiła zwieńczenie reform Rzeczpospolitej podjętych w okresie obrad Sejmu Czteroletniego (1788-1792).
Poczet Sztandarowy Zespołu Szkół Mechanicznych im. Zesłańców Sybiru uczestniczył w wojewódzkich obchodach Święta Konstytucji 3 Maja.
      W tym roku mija 226 lat od tego wydarzenia.

PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ "ZIELONEJ SZKOŁY"

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ "ZIELONEJ SZKOŁY"</font></h3>
      27 kwietnia 2017 roku zostaliśmy zaproszeni do Urzędu Miasta Gorzów na spotkania podsumowujące  działania związane z ochroną środowiska  oraz Dniem Ziemi. Do działań tych zaliczamy:
- coroczną akcję „Sprzątanie Świata”
- zbiórkę makulatury
- zbiórkę zużytych baterii
- zbiórkę opakowań aluminiowych
 
 

„NOWOCZESNA BANKOWOŚĆ”

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">„NOWOCZESNA BANKOWOŚĆ”</font></h3>
      Dnia  27 kwietnia 2017 r. klasy 1T i 1K oraz 11 maja 2017 r. klasa 2T i 2A  wzięły udział w spotkaniu z panią  Justyną  Bocheńską  przedstawicielką Banku PekaoSA. 
Tematem spotkania była „Nowoczesna bankowość”.  Uczniowie dowiedzieli się że, Pekao24 jest nowoczesnym systemem bankowości internetowej, ułatwiającym zarządzanie środkami finansowymi. Usługa ta daje możliwość rozliczeń w trybie on-line przez cały dzień roboczy pomiędzy Klientami posiadającymi system w Banku Pekao S.A., a także zapewnia atrakcyjne czasy rozliczeń z kontrahentami posiadającymi rachunki w innych bankach.
 

ŻYCZENIA DLA MATURZYSTÓW

   
Drodzy Maturzyśći! 
 
Wszystkim absolwentom Zespołu Szkół  Mechanicznych
im. Zesłańców Sybiru
życzymy dużo szczęścia i pomyślności
w realizowaniu swoich marzeń i pragnień
                        a przede wszystkim:
 
 • Dumy z wyniku – mamy nadzieje i głęboko wierzymy, że ten uzyskany przez Was pozwoli Wam osiągnąć planowane cele.
 • Polotu - jesteśmy, pewni, że Wam go nie zabraknie!
 • Prostych pytań i jasnych odpowiedzi – aby uzyskany wynik był jak najbliżej tego wymarzonego, by mógł otworzyć Wam drzwi do kierunku i uczelni, na którym/ której szczególnie Wam zależy.
 • Odpowiedzi zgodnych z kluczem – tak, tak – pamiętajcie, by nie przesadzić z polotem.
 • Siły - by nie zabrakło jej Wam w tym egzaminacyjnym maratonie.
 • Skupienia - byście mogli w pełni wykorzystać wiedzę, którą macie w głowach.
 • Spokoju - byście mogli napisać maturę na 100% możliwości, a złe emocje nie pokrzyżowały Wam planów.
 • Zmieszczenia się w czasie – by mieć pewność, że zrobiliście wszystko, co w Waszej mocy.
 • Wytrwałości - w dążeniu do celu oraz realizacji swoich planów i marzeń, nie tylko szkolnych.

Dyrekcja
Wychowawcy oraz Rada Pedagogiczna

WIZYTA UCZNIÓW MECHANIKA W IPN

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">WIZYTA UCZNIÓW MECHANIKA W IPN</font></h3>
       26 kwietnia 2017 r. grupa uczniów z klasy 2 K razem z panem dyrektorem Piotrem Krukiem oraz panią Ewą Jankowska wzięła udział w wycieczce edukacyjnej do siedziby Gorzowskiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, mieszczącej się przy ulicy Jagiellończyka 4.
      Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z podstawowymi celami działalności IPN, poznali pracę archiwistów oraz wysłuchali specjalnego wykładu przygotowanego przez pana Jarosława Palickiego dotyczącego zbrodni katyńskiej.
 
Tekst: Ewa Jankowska
Foto: Ewa Jankowska, Dawid z klasy 2K

Zobacz zdjęcia w galerii

WIZYTA UCZNIÓW MECHANIKA W IPN

DEBATA DOTYCZĄCA MIGRACJI W EUROPIE

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">DEBATA DOTYCZĄCA MIGRACJI W EUROPIE</font></h3>
 Debata dotycząca migracji w Europie
(przeprowadzona w ramach realizacji programu EPAS)
  
      26 kwietnia 2017 roku w naszej szkole dobyła się debata, której wiodącym tematem były migracje w Europie oraz problemy związane z rosnącą liczbą uchodźców. Debata została przygotowana i przeprowadzona przez młodszych ambasadorów programu EPAS – Basię, Nikolę, Olę, Olafa i Oliwera przy pomocy starszych ambasadorów – pani A. Dobkowicz i E. Jankowskiej.

KONKURS WIEDZY BIBLIJNEJ

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">KONKURS WIEDZY BIBLIJNEJ</font></h3>
       25 kwietnia na poziomie każdej z polskich diecezji rozstrzygały się etapy diecezjalne XXI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Naszą szkołę reprezentowała Magdalena Zachareń. W zmaganiach biorą udział zwycięzcy wcześniejszych eliminacji, które odbyły się na poziomie szkół. Co roku w konkursie biblijnym organizowanym przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana uczestniczy prawie 30 tys. uczniów z 1,5 tys. placówek ponadgimnazjalnych w całej Polsce.
 
Tekst: Korasiak Bartłomiej

WYCIECZKA ZAWODOZNAWCZA DO H.I.S. POZNACHOWSKI

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">WYCIECZKA ZAWODOZNAWCZA DO H.I.S. POZNACHOWSKI </font></h3>
      Dnia 25 kwietnia 2017r. uczniowie klasy IIT uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej zorganizowanej przez p. Mariusza Kaput. Uczniowie zapoznali się z pewnymi aspektami pracy spedytora w firmie Handel International Spedition Poznachowski Sp. z o.o. w Gorzowie Wlkp.

DRZWI OTWARTE W MECHANIKU

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">DRZWI OTWARTE W MECHANIKU</font></h3>
       W sobotę 22 kwietnia 2017 roku od godzin porannych w Zespole Szkół Mechanicznych im. Zesłańców Sybiru gościliśmy gimnazjalistów wraz z  ich rodzicami oraz absolwentów Zespołu Szkół Mechanicznych. Gabinety i sale lekcyjne w tym dniu w pełnej krasie witały gimnazjalistów i absolwentów naszej Szkoły. O godzinie 10:00 w auli szkoły p.o. dyrektora Piotr Kruk wraz z widedyrektor Iwoną Żuk oraz kierownikiem szkolenia praktycznego Stanisławem Skryckim przedstawili ofertę edukacyjną Mechanika, z którą można zapoznać się w dalszej części artykułu. Po prezentacji Szkoły gimnazjaliści zwiedzali szkolne pracownie gromadząc punkty na kartach konkursowych w Mechanicznym Labiryncie. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpiło o godzinie 11:00 w szkolnej auli. 
 
 

KONFERENCJA „INŻYNIERA INNOWACJI”

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">KONFERENCJA „INŻYNIERA INNOWACJI”</font></h3>
       Dnia 21 kwietnia 2017 roku uczniowie klasy 2A Technik Mechanik uczestniczyli w konferencji  naukowej pod patronatem JM Rektora Akademii im. Jakuba z Paradyża Prof. dr hab. Elżbiety Skorupskiej-Raczyńaskiej. Organizatorami konferencji pn.„INŻYNIERA INNOWACJI” był: Wydział Techniczny Akademii oraz Lubuski Klaster Metalowy. 

KWIECIEŃ MIESIĄCEM PAMIĘCI GOLGOTY WSCHODU

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">KWIECIEŃ MIESIĄCEM PAMIĘCI GOLGOTY WSCHODU</font></h3>
     W dniach 20 – 21 kwietnia poczet sztandarowy z naszej szkoły uczestniczył w ogólnopolskich obchodach Miesiąca Pamięci Golgoty Wschodu, które miały miejsce we Wrocławiu. Kwiecień jest co roku miesiącem obchodów poświęconych upamiętnieniu Polaków, którzy byli ofiarami zsyłki na Syberię. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Bazylice Mniejszej pw. św. Elżbiety, po której odbył się przemarsz uczestników pod Pomnik Zesłańcom Sybiru przy Placu Strzeleckim, gdzie odbył się Apel Poległych oraz złożenie kwiatów.

TYDZIEŃ JĘZYKA POLSKIEGO W RAMACH AKCJI „ZACZYTANA SZKOŁA”

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">TYDZIEŃ JĘZYKA POLSKIEGO W RAMACH AKCJI „ZACZYTANA SZKOŁA”</font></h3>
     W środę 12 kwietnia odbyło się podsumowanie wszystkich działań konkursowych związanych z akcją „Zaczytana szkoła”.
W szkolnej auli zebrali się: p. dyrektor Piotr Kruk, p. wicedyrektor Iwona Żuk, uczniowie, którzy brali udział w konkursach promujących czytelnictwo, klasy IK i IVK oraz panie Katarzyna Łubniewska i Edyta Łuszczewska, które zorganizowały i przeprowadziły akcję.

KONKURS „SZKOLNY MISTRZ CZYTELNICTWA”

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">KONKURS „SZKOLNY MISTRZ CZYTELNICTWA”</font></h3>
       7  kwietnia 2017 r. w Zespole Szkół Mechanicznych im. Zesłańców Sybiru w Gorzowie Wlkp. przeprowadzono Szkolny Konkurs Międzyklasowy ze znajomości lektur pod nazwą ,,Szkolny Mistrz Czytelnictwa′′. 
Głównym celem konkursu było propagowanie aktywności czytelniczej wśród młodzieży, rozwijanie pasji czytania, szerzenie kultury czytelniczej. 

TYDZIEŃ JĘZYKA POLSKIEGO W RAMACH AKCJI „ZACZYTANA SZKOŁA”.

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">TYDZIEŃ JĘZYKA POLSKIEGO W RAMACH AKCJI „ZACZYTANA SZKOŁA”.</font></h3>
      W dniach 06-12 kwietnia 2017 roku w naszej szkole odbywa się  Tydzień Języka Polskiego w ramach akcji „Zaczytana Szkoła”.
Celem akcji  jest przede wszystkim promowanie i rozwijanie  czytelnictwa wśród uczniów, ale także kształtowanie gustów czytelniczych, pobudzanie wyobraźni uczniów, aktywizowanie uczniów poprzez udział w różnych konkursach.

X KONFERENCJA LOGISTYCZNA - LOGISTYKA ZAOPATRZENIA MIASTA W ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ, CIEPLNĄ, WODĘ I GAZ

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">X KONFERENCJA LOGISTYCZNA - LOGISTYKA ZAOPATRZENIA MIASTA W ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ, CIEPLNĄ, WODĘ I GAZ</font></h3>
 W roku obchodów 760 – lecia Gorzowa Wielkopolskiego odbyła się w piątek 31 marca w Zespole Szkół Mechanicznych im. Zesłańców Sybiru  dziesiąta  Konferencja branży logistycznej.  Jej tematem była LOGISTYKA ZAOPATRZENIA MIASTA W ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ, CIEPLNĄ, WODĘ I GAZ miasta Gorzowa Wielkopolskiego.
Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta pan Jacek Wójcicki. W jego imieniu uczestników spotkania przywitał wiceprzewodniczący Rady Miasta pan Jan Kaczanowski.
 

GLOBAL MONEY WEEK CD.1

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">GLOBAL MONEY WEEK CD.1</font></h3>
       Urząd  Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) zaprosił  szkoły podstawowe, gimnazjalne oraz ponadgimnazjalne do włączenia się w Światowy Tydzień  Pieniądza.
      W dniach 27 marca – 2 kwietnia 2017r. nasza szkoła włączyła się do międzynarodowej akcji Global Money Week (GMW) – Światowy Tydzień Pieniądza, której tegoroczna edycja  przebiegała pod hasłem „Learn. Save. Earn” – „Ucz się. Oszczędzaj. Zarabiaj".

KONKURS POEZJI ANGIELSKIEJ FREEDOM

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">KONKURS POEZJI ANGIELSKIEJ FREEDOM</font></h3>
     Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie poezji angielskiej Freedom organizowanym przez II Ogólnokształcące Liceum Ekologiczne w Zielonej Górze. Prace były zbierane i wysyłane do 30 marca. Po tej dacie został ogłoszony werdykt. Uczennica klasy 2T Patrycja Klimczuk otrzymała I miejsce na poziomie ponadgimnazjalnym. Patrycja wykazała się świetną znajomością literatury, poezji oraz języka angielskiego.
     Opiekun konkursu w Zespole Szkół Mechanicznych Edyta Kamińska nauczyciel języka angielskiego.
 
Tekst: Edyta Kamińska

KONKURS „PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ”

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">KONKURS „PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ”</font></h3>
      Wydział Ekonomiczny  Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim i  Koło Naukowe CREATIV, wzorem lat ubiegłych, zorganizowali konkurs „PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ”. Finał VII edycji konkursu odbył się 29 marca 2017 roku. Patronat honorowy nad konkursem objęła JM Rektor prof. dr hab. Elżbieta Skorupska – Raczyńska.
Konkurs adresowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. 

XVIII KONKURS EKOLOGICZNY „PSZCZELARSTWO W POLSCE”-WRĘCZENIE NAGRÓD

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">XVIII KONKURS EKOLOGICZNY „PSZCZELARSTWO W POLSCE”-WRĘCZENIE NAGRÓD</font></h3>
      Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 29 marca 2017r. w Zespole Szkół Mechanicznych im. Zesłańców Sybiru w Gorzowie Wlkp. Laureaci, zaproszeni goście, sponsorzy Dyrekcja ZSM, młodzież klasy IA, IIT, IIIT  obejrzeli prezentację opowiadającą o historii konkursu, stanie pogłowia pszczół na świecie i w Polsce oraz o tym, co dla ratowania owadów zapylających robi Greenpeace, Parlament Europejski, Polski Związek Pszczelarzy i Mechanik . Uroczystość uświetnili śpiewem uczniowie Mechanika. Po rozdaniu nagród naszych gości zaprosiliśmy na poczęstunek, przygotowany przez nasze uczennice.

GLOBAL MONEY WEEK CD.

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">GLOBAL MONEY WEEK CD.</font></h3>
      Urząd  Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF)   zaprosił  szkoły podstawowe, gimnazjalne oraz ponadgimnazjalne do włączenia się w Światowy Tydzień  Pieniądza.
     W dniach  27 marca – 2 kwietnia 2017r. nasza szkoła włączyła się do międzynarodowej  akcji Global Money Week (GMW) – Światowy Tydzień Pieniądza, której tegoroczna edycja  przebiegała pod hasłem:
 „Learn. Save. Earn” – „Ucz się. Oszczędzaj. Zarabiaj".
 
Tekst i foto: Ewa Golińczak-Bogdan

INSTA.LING

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">INSTA.LING</font></h3>
      Udało się! Dzięki pracy naszych nauczycieli języka angielskiego i poświęceniu naszych uczniów jako jedna z 315 szkół w Polsce ponownie uzyskaliśmy Certyfikat Jakości Kształcenia Języków przyznany w uznaniu skutecznego wykorzystania innowacyjnego systemu optymalizacji nauki słownictwa Insta.Ling.

GLOBAL MONEY WEEK

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">GLOBAL MONEY WEEK</font></h3>
      W dniach 27 marca – 2 kwietnia 2017 roku nasza szkoła bierze udział w Światowym Tygodniu Pieniądza.
W szkole  odbędą się spotkania z interesującymi osobami, lekcje poświęcone tematyce pieniądza oraz konkursy na najlepsze pomysły oszczędzania. 
Koordynatorem akcji jest Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.
Link do publikacji wydanych nakładem KNF w wersji elektronicznej, przeznaczonych dla środowiska szkolnego.
https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/edukacja_cedur/publikacje/publikacje_cedur.html
 
Tekst: Ewa Golińczak - Bogdan

WIZYTA W SZKOLE – KOORDYNATORA PROGRAMU EPAS

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">WIZYTA W SZKOLE – KOORDYNATORA PROGRAMU EPAS</font></h3>
      24 marca 2017 r. gościliśmy w naszej szkole panią Joannę Dzięciołowską z Galicyjskiego Centrum Edukacji. Wizyta odbyła się w ramach realizacji programu EPAS.
Pani J. Dzięciołowska – koordynator EPAS - została przywitana przez pana dyrektora Piotra Kruka i panią wicedyrektor Iwonę Żuk, zwiedziła szkołę – w tym Szkolny Punkt Informacyjny Parlamentu Europejskiego – a następie uczestniczyła w lekcji dotyczącej historii i współczesności Unii Europejskiej. Lekcja ta została przygotowania i przeprowadzona przez panią Ewę Jankowską we współpracy z młodszymi ambasadorami programu EPAS i uczniami z klasy 1 K.
 
Tekst: Ewa Jankowska
Zdjęcia: Ola z klasy 1K

XLIII OLIMPIADA INNOWACJI TECHNICZNYCH I WYNALAZCZOŚCI

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">XLIII OLIMPIADA INNOWACJI TECHNICZNYCH I WYNALAZCZOŚCI</font></h3>
      W dniu 23 marca 2017r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Gorzowie Wlkp. Odbyły się eliminacje okręgowe Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości. Szkołę reprezentowała drużyna w składzie:
 • Przemysław  Okapiec kl. 3T
 • Patryk Znamirowski kl. 3T
 • Patryk Żukowicz kl. 3T.
Nasza drużyna zajęła II miejsce, a nasi uczniowie uzyskali tytuł: Finalista Okręgowy Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
 
Tekst: Danuta Kołodzińska

XVIII KONKURSU EKOLOGICZNEGO "PSZCZELARSTWO W POLSCE"

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">XVIII KONKURSU EKOLOGICZNEGO "PSZCZELARSTWO W POLSCE" </font></h3>
 W siedzibie Zespołu Szkół Mechanicznych im. Zesłańców Sybiru 23 marca odbył się etap wojewódzki XVIII KONKURSU EKOLOGICZNEGO "PSZCZELARSTWO W POLSCE" POD PATRONATEM MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO.  Konkursu przebiega w dwóch etapach. Eliminacje szkolne zainteresowane szkoły przeprowadziły u siebie (test wyboru zawierający 30 pytań). 

UNIA EUROPEJSKA JAKIEJ NIE ZNACIE

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">UNIA EUROPEJSKA JAKIEJ NIE ZNACIE</font></h3>
 Szkolny konkurs zorganizowany w ramach realizacji programu EPAS)
 
      22 marca 2017 r. w naszej szkole został przeprowadzony konkurs dotyczący Unii Europejskiej. Wzięło w nim udział 18 uczniów z klas pierwszych i drugich technikum oraz zasadniczej szkoły zawodowej.
Uczestników przywitał pan dyrektor Piotr Kruk, a zasady konkursu wyjaśniła młodsza ambasadorka programu EPAS – Ola z klasy 1 K.
 

WITAJ WIOSNO!!!

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">WITAJ WIOSNO!!!</font></h3>
 Dnia 21 marca 2017 roku w naszej szkole przywitaliśmy WIOSNĘ. Zebraliśmy się na sali gimnastycznej, by bawiąc się stworzyć sposobność do integracji społeczności szkolnej. Przyszli wszyscy, którzy mają dystans do siebie, potrafią się bawić rywalizując. Organizatorzy przygotowali cztery konkurencje: Wylosowany strój – kolor, Marzanna, Karaoke – Skaldowie „Wiosna”, Nasze dzieciństwo … - czy rozpoznasz nauczyciela ze zdjęcia.

Z WIZYTĄ W UDT

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Z WIZYTĄ W UDT</font></h3>
Uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych im.  Zesłańców Sybiru w Gorzowie Wielkopolskim  16  marca 2017 roku na zaproszenie dyrektora oddziału Urzędu Dozoru Technicznego w Gorzowie pana Krzysztofa Łybka wzięli udział w spotkaniu, podczas którego zostały przedstawione informacje, o pracy Urzędu oraz o sprawach, jakimi zajmują się inspektorzy UDT. 

DOPALAM SIĘ SOBĄ

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">DOPALAM SIĘ SOBĄ</font></h3>
      16 marca 2017r. w naszej szkole odbyły się zajęcia profilaktyczne na temat uzależnień. W trakcie spotkań młodzież biorąca w nich udział uzyskała wyczerpująca wiedzę na temat szkodliwości zażywania dopalaczy. Przygotowane w tym celu i wykorzystane trakcie zajęć filmy oraz prezentacje w sposób obrazowy przedstawiły ten problem. Uczniowie wzięli udział dyskusji. W trakcie zajęć każdy uczeń przedstawił własną opinię na ten temat. Program zrealizowany był przy współpracy z funkcjonariuszami Wydziału Prewencji KMP w Gorzowie Wlkp. Koordynatorem działań była pedagog Aneta Krzemińska-Przystajko.
 
Tekst: Aneta Krzemińska-Przystajko
Foto: Łukasz Aniśkiewicz

MŁODY INŻYNIER 2017

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">MŁODY INŻYNIER 2017</font></h3>
      W środę 15 marca odbyły się w Zespole Szkół Mechanicznych zajęcia w ramach kolejnej edycji  projektu „MŁODY INŻYNIER”.  Tym razem gościliśmy w Szkole dwie grupy; o godzinie 08:30 – uczniów Gimnazjum nr 21, a o godzinie 11:00 - uczniów Szkoły Podstawowej nr 15.
Uczestnicy zajęć poznawali tajniki chemii, wykonując pod nadzorem p. Heleny Niczyj doświadczenia. Podczas wspólnego wykonywania doświadczeń poznali właściwości wodoru oraz przekonali się jakie znaczenie ma w życiu codziennym zjawisko podciśnienia.

MŁODZI ON-LIFE

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">MŁODZI ON-LIFE</font></h3>
      14 marca 2017r. uczniowie klasy IIIK wraz z opiekunem Anetą Krzemińską-Przystajko uczestniczyli w warsztatach Młodzi On-Life. Młodzież tworzyła narzędzie komunikacji, którym najchętniej i najszybciej się posługuje. Poprzez to narzędzie szkoły zwoj. lubuskiego mają informować młodzież na temat wydarzeń w ich placówkach, konkursach, akcjach.

LUDZKA ODPORNOŚĆ NA STRES

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">LUDZKA ODPORNOŚĆ NA STRES</font></h3>
 „Ludzka odporność na stres przypomina łodygę bambusa: na pierwszy rzut oka nikt nie dałby wiary, jak bardzo jest elastyczna” (aut. Jodi Picoult: „ Bez mojej zgody”).
Przyszli absolwenci klas technicznych Zespołu Szkół Mechanicznych im. Zesłańców Sybiru w Gorzowie Wlkp. w niedługim już czasie będą podejmować ważne dla nich wyzwania życiowe. Dlatego w trosce o ich pomyślną realizację zorganizowano dla nich na przełomie lutego i marca 2017 roku zajęcia psychoedukacyjne  na temat stresu. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę dotyczącą objawów stresu, mobilizującej funkcji stresu oraz odkrywali swoją własną odporność na sytuacje trudne oraz style radzenia sobie ze stresem.
 
Tekst: Monika Wysocka

TWOJA KREW, MOJE ŻYCIE

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">TWOJA KREW, MOJE ŻYCIE</font></h3>
 Zespół Szkół Mechanicznych przystąpił do akcji edukacyjnej „Twoja krew, moje życie”, organizowanej w ramach programu polityki zdrowotnej „Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2015 – 2020”. Jest to bardzo ważny projekt, który promuje honorowe krwiodawstwo wśród młodych ludzi, kształtuje pozytywne postawy prospołeczne wskazując sposób, w jaki można ratować ludzkie życie.

LEKCJA O HISTORII I WSPÓŁCZESNOŚCI UNII EUROPEJSKIEJ

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">LEKCJA O HISTORII I WSPÓŁCZESNOŚCI UNII EUROPEJSKIEJ</font></h3>
      2 marca 2017 r. klasa 2T (technik spedytor) wzięła udział w lekcji europejskiej pt. Unia Europejska – historia, idea i współczesność. Lekcja została przeprowadzona przez panią Ewę Jankowską w ramach realizacji programu EPAS.
      Celem lekcji było zapoznanie uczniów z historią Wspólnoty oraz zwrócenie uwagi na wartości, na których opiera się Unia Europejska.

GORZOWSKA SPARTAKIADA MŁODZIEŻY W KOSZYKÓWCE CHŁOPCÓW

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">GORZOWSKA SPARTAKIADA MŁODZIEŻY W KOSZYKÓWCE CHŁOPCÓW</font></h3>
      Na czwartym miejscu zakończyli zmagania koszykarze Mechanika w rozgrywkach Gorzowskiej Spartakiady Młodzieży. Zajmując drugie miejsce w grupie awansowali do fazy mistrzowskiej gdzie po zaciętym meczu o trzecie miejsce ulegli ZSTiO 42:47. Całej drużynie Gratulujemy!
Mecze grupowe:
ZSM-ZSTiO         17-37
ZSM-ZSOdz.       56-13
ZSM-IILO             45-42
Mecze Finałowe:
ZSM-ZSElek.      75-31
ZSM-ZSTiO         42-47
 
 

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH</font></h3>
       1 marca 2017 r. z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zespole Szkół Mechanicznych im. Zesłańców Sybiru odbył się wykład pana Jarosława Palickiego z Instytutu Pamięci Narodowej. Wykład był poświęcony polskiemu podziemiu niepodległościowemu z lat 1944 – 1963 i miał na celu uczczenie pamięci o Żołnierzach Niezłomnych oraz popularyzację wiedzy na temat walk Polaków z sowietyzacją kraju.
W spotkaniu, oprócz uczniów naszej szkoły, wzięła również udział młodzież z Zespołu Szkół Odzieżowych oraz z Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Gorzowie Wlkp.
 
Tekst: Ewa Jankowska
Foto: Anita Dobkowicz

KONKURS „POZNAJ SWOJE PRAWA W PRACY”

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">KONKURS „POZNAJ SWOJE PRAWA W PRACY”</font></h3>
      Dnia 28 lutego 2017 r. nasza szkoła była reprezentowana na  etapie wojewódzkim konkursu „Poznaj swoje prawa w pracy” organizowanym prze PIP w Zielonej Górze.
      Celem konkursu jest promocja proaktywnych postaw i osiągnięć uczniów szkół ponadgimnazjalnych w zakresie wiedzy o bhp i prawie pracy a także upowszechnianie idei kultury bezpieczeństwa oraz wagi dbałości o jakość stanowisk pracy i bezpieczeństwa pracy.

WARSZTATY COACHINGOWE –„QUO VADIS MATURZYSTO”

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">WARSZTATY COACHINGOWE –„QUO VADIS MATURZYSTO”</font></h3>
     W sobotę 25 lutego w Wyższej Szkole Biznesu odbyły się warsztaty coachingowe dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych –„QUO VADIS MATURZYSTO”. Zajęcia przygotowane zostały z inicjatywy studentów WSB specjalności Zarządzanie kadrami. Do współpracy zaproszono profesjonalnych trenerów i coachów – Hannę Magdę Nowosielską, która była główną prowadzącą oraz Joannę Błaszkiewicz, która asystowała podczas ćwiczeń. 
 

PARLAMENT EUROPEJSKI – NOWY PRZEWODNICZĄCY

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">PARLAMENT EUROPEJSKI – NOWY PRZEWODNICZĄCY</font></h3>
      24 lutego 2017 r. młodzi ambasadorzy programu EPAS: Ola, Nikola, Olaf i Oliwer przy pomocy Klaudii z klasy 1 K, przygotowali ścienną gazetkę z informacjami na temat bieżącej działalności Parlamentu Europejskiego. Ambasadorzy skupili się na problemach dotyczących unii energetycznej, terroryzmu oraz migracji.
      W gablocie szkoły – poświęconej programowi EPAS -  została również zaprezentowana sylwetka nowego przewodniczącego PE, którym został włoski polityk Antonio Tajani, wybrany na to stanowisko 17 stycznia 2017 roku.
 
Tekst: E. Jankowska
Foto: Młodzi Ambasadorzy EPAS

MECHANIK NA GORZOWSKICH TARGACH EDUKACYJNYCH

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">MECHANIK NA GORZOWSKICH TARGACH EDUKACYJNYCH</font></h3>
      Z udziałem około 20 szkół i 40 współpracujących z nimi gorzowskich firm oraz trzech uczelni rozpoczęły się Targi Edukacyjne.
Tradycja targów w Gorzowie jest długa, w tym roku jednak mają wyjątkowy charakter. Przebiegają pod hasłem „Szkoły i Pracodawcy”. Oprócz uczniów zostali zaproszeni po raz pierwszy rodzice, bo często decyzja o kierunku kontynowania nauki to efekt wspólnych, rodzinnych ustaleń. Głównym celem targów jest promocja szkolnictwa zawodowego w powiązaniu z potrzebami naszego rynku pracy oraz z włączeniem pracodawców w proces kształcenia. Gorzowscy gimnazjaliści są tu pod szczególną opieką.

KONFERENCJA „RAZEM ZMIENIAMY INTERNET NA LEPSZE”

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">KONFERENCJA „RAZEM ZMIENIAMY INTERNET NA LEPSZE”</font></h3>
      Uczniowie klasy I A wraz z opiekunami (p. Aneta Krzemińska-Przystajko i p. Łukasz Aniśkiewicz) wzięli udział w konferencji „Razem zmieniamy Internet na lepsze”, która odbyła się 21 lutego 2017 roku w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Gorzowie.

77 ROCZNICA SOWIECKIEJ MASOWEJ DEPORTACJI POLAKÓW NA SYBIR

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">77 ROCZNICA SOWIECKIEJ MASOWEJ DEPORTACJI POLAKÓW NA SYBIR</font></h3>
      W 77 rocznicę pierwszej sowieckiej masowej deportacji Polaków na Sybir w czwartek 14 lutego 2017r.  odbył się przy pomniku Ofiar Stalinizmu na cmentarzu komunalnym w Gorzowie Wielkopolskim uroczysty  apel poległych.  Z uwagi na patronów Szkoły nie mogło tam zabraknąć naszego pocztu sztandarowego. W uroczystości wzięły udział władze województwa, miasta, Związku Sybiraków oraz wojska.  Nasza delegacja uczniów wraz z pełniącym obowiązki dyrektora Szkoły panem Piotrem Krukiem złożyła wiązankę pod pomnikiem upamiętniającym Polaków, którzy zginęli na Syberii. 
 
Tekst: Piotr Kruk

WALENTYNKI

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">WALENTYNKI</font></h3>
Dnia 14 lutego 2017r. w Zespole Szkół Mechanicznych odbyły się Walentynki. Tego dnia uczniowie klasy 3T przygotowali pocztę walentynkową. Wszyscy mogli wysłać list do swojej Walentynki, które następnie były rozdawane po klasach. Wielu uczniów skorzystało z możliwości napisania listu, tak więc poczta miała dużo pracy.

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELEM FIRMY AUDIT

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELEM FIRMY AUDIT</font></h3>
      W czwartek 14 lutego 2017 w auli Zespołu Szkół Mechanicznych odbyło się spotkanie uczniów z panią Urszulą Śliwińską przedstawicielką Firmy AUDIT – doradztwo Personalne w Gorzowie Wielkopolskim. Celem spotkania było omówienie dalszej współpracy z Firmą w zakresie patronatu jakim zostali objęci uczniowie naszej Szkoły.  Na spotkaniu obecni byli pełniący obowiązki dyrektora p. Piotr Kruk oraz szkolny doradca zawodowy p. Ewa Golińczak – Bogdan. 
 

WARSZTATY DZIENNIKARSKIE W MŁODZIEŻOWYM CENTRUM KARIERY

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">WARSZTATY DZIENNIKARSKIE W MŁODZIEŻOWYM CENTRUM KARIERY</font></h3>
      Podczas ferii zimowych  1-2 lutego  w Młodzieżowym Centrum Kariery OHP odbyły się warsztaty dziennikarskie. Gorzowscy dziennikarze radia, prasy i telewizji, odsłaniali  tajniki swojego zawodu, a młodzież  mogła zorientować się, czy taka praca w przyszłości, może być spełnieniem ich marzeń zawodowych  - naszą szkołę reprezentował Grzegorz Krycki z klasy 2K.
 
Więcej >>>TUTAJ<<<
 
Tekst: Ewa Golińczak-Bogdan

STUDNIÓWKA MECHANIKA 2017

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">STUDNIÓWKA MECHANIKA 2017</font></h3>
 ,,Razem, młodzi przyjaciele!...
W szczęściu wszystkiego są wszystkich cele′′(...)
 
      Dnia 27 stycznia tegoroczni maturzyści: klasa IVA (wychowawca p. Maciej Suchocki), klasa IVT (wychowawca p. Mariusz Kaput), klasa IVK (wychowawczyni p. Katarzyna Łubniewska)  Studniówkę 2017 rozpoczęli słowami Adama Mickiewicza. Młodość, uroda, uśmiech i energia młodzieży budziły zachwyt uczestników balu, podczas zaprezentowanego Poloneza.

ODWIEDZINY W ŚRODOWISKOWYM DOMU SAMOPOMOCY W BRZOZOWCU

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">ODWIEDZINY W ŚRODOWISKOWYM DOMU SAMOPOMOCY W BRZOZOWCU</font></h3>
      26 stycznia uczniowie klasy 2k wraz z wychowawczynią ponownie odwiedzili zaprzyjaźniony Środowiskowy Dom Samopomocy w Brzozowcu. Uczniowie  wspólnie  
z podopiecznymi przygotowali zabawę karnawałową.  Wychowankowie ŚDS przygotowali niespodziankę dla młodzieży - słodki poczęstunek oraz przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek”.

SPOTKANIE Z MŁODSZYMI AMBASADORAMI PROGRAMU EPAS

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">SPOTKANIE Z MŁODSZYMI AMBASADORAMI PROGRAMU EPAS</font></h3>
       20 stycznia 2017 r. dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych im. Zesłańców Sybiru w Gorzowie Wlkp. pan Piotr Kruk spotkał się z uczniami z klasy 1 K: Basią, Nikolą, Olą, Olafem i Oliwerem, którzy otrzymali oficjalne powołania do pełnienia funkcji Młodszych Ambasadorów programu EPAS.
      Pan dyrektor wyjaśnił szczegółowo cele i zadania realizacji programu EPAS w naszej szkole, podkreślając wagę pełnionej przez młodzież funkcji; zachęcił jednoczenie uczniów do dalszej owocnej współpracy ze Starszymi Ambasadorami, którymi zostały panie K. Płaczek i E. Jankowska.
 
Tekst: E. Jankowska
Foto: K. Płaczek

DORADZTWO ZAWODOWE - WYBÓR ŚCIEŻKI ROZWOJU

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">DORADZTWO ZAWODOWE - WYBÓR ŚCIEŻKI ROZWOJU</font></h3>
     Dnia 19 stycznia 2017 roku nasz absolwent Patryk Leśkiewicz- technik spedytor odwiedził klasę I T uczącą  się w zawodzie spedytora. Omawiał istotne zagadnienia związane z nauką zawodu, zachęcał uczniów do nauki języków obcych oraz podawał możliwości  i kierunki rozwoju  kariery ścieżki zawodowej.  Uczniowie klasy IT zadawali wiele pytań na które otrzymali wyczerpujące odpowiedzi.

Tekst i foto: Ewa Golińczak-Bogdan

I ETAP KONKURSU "PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ"

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">I ETAP KONKURSU "PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ"</font></h3>
      Dnia 18 stycznia 2017r. w naszej szkole odbył się  I etap  konkursu „Przedsiębiorczość” współorganizowany z Akademią im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp., swoich sił próbowali uczniowie z II i III klas technikum.
Do II etapu konkursu zostały zakwalifikowane następujące osoby:
1. Czyżak Daria
2. Kondras Patrycja
3. Sosińska Marika
4. Mazur Jakub
5. Klimczuk Patrycja
Gratulujemy!
 
II etapu konkursu odbędzie się  29 marca 2017 roku (środa)  na  gorzowskiej Akademii.
 
Tekst i foto: Ewa Golińczak-Bogdan

OLIMPIADA STATYSTYCZNA

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">OLIMPIADA STATYSTYCZNA</font></h3>
       Dnia 13 stycznia 2017r.  w Zielonej Górze na Uniwersytecie Zielonogórskim na wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii odbył się etap okręgowy Olimpiady Statystycznej. Naszą szkołę reprezentowali Patrycja Kondras z klasy IIIT, Wiktor Grzycki z klasy IIIT i Sebastian Brzozowski z klasy IVT. Uczniowie w każdym mieście wojewódzkim pod czujnym okiem komisji okręgowych rozwiązywali test, a następnie Ci, którzy zostali zakwalifikowani do części ustnej - odpowiadali na wylosowane zadanie problemowe. W zawodach okręgowych do zdobycia było w sumie 80 punktów.

OTWARCIE SZKOLNEGO PUNKTU INFORMACYJNEGO UE

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">OTWARCIE SZKOLNEGO PUNKTU INFORMACYJNEGO UE</font></h3>
       11 stycznia 2017 r. w Zespole Szkół Mechanicznych im. Zesłańców Sybiru nastąpiło oficjalne otwarcie Szkolnego Puntu Informacyjnego UE. Zadanie to zostało zrealizowane w ramach programu Szkoła – Ambasador Parlamentu Europejskiego (EPAS).
 

KOLĘDOWANIE W ŚRODOWISKOWYM DOMU SAMOPOMOCY

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">KOLĘDOWANIE W ŚRODOWISKOWYM DOMU SAMOPOMOCY</font></h3>
 5 stycznia po raz pierwszy uczniowie Edyta Wysocka, Klaudia Kubiak, Sara Łukomska i Grzegorz Krycki wraz z wychowawczynią Wioletą Wangryn-Borucką odwiedzili nowo otwarty Środowiskowy Dom Samopomocy w Brzozowcu. Uczniowie postanowili obdarować podopiecznych prezentami dlatego Grzegorz Krycki wcielił się w postać Mikołaj i wręczył drobne upominki, a następnie wszyscy wspólnie kolędowali.
 
 

WIGILIA W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">WIGILIA W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ</font></h3>
      23 grudnia 2016 roku po raz kolejny korytarze Domu Pomocy Społecznej rozbrzmiewały dźwiękami kolęd. Tradycyjnie od wielu lat uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych im. Zesłańców Sybiru odwiedzają mieszkańców Domu przy ulicy Podmiejskiej Bocznej w Gorzowie Wlkp., aby wnieść w ich życie świąteczny nastrój. Mikołaj, w którego od lat wciela się nasz absolwent Michał Pietrzak wraz z pomocnikami z naszej szkoły rozdawał prezenty. 
 

PACZKA DLA RODZINY

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">PACZKA DLA RODZINY</font></h3>
      W grudniu 2016 klasa 1K wraz z wychowawcą p. Dorotą Potaman-Turczyńską zorganizowała paczkę na Gwiazdkę dla rodziny z Gorzowa- mamy wychowującej pięcioro dzieci. Rodzinę pomogło wybrać Gorzowskie Centrum Pomocy Rodzinie.
Klasa stanęła na wysokości zadania-każdy uczeń przyniósł coś do wspólnej paczki, zabawki, słodycze, kosmetyki, artykuły chemiczne...
 
 

MISTRZOSTWA SZKOŁY W TENISIE STOŁOWYM

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">MISTRZOSTWA SZKOŁY W TENISIE STOŁOWYM</font></h3>
      21 grudnia 2016 roku odbył się finał zmagań o mistrzostwo Naszej szkoły w tenisie stołowym.
      W rywalizacji wzięło udział 174 uczniów Mechanika. Poprzez gry eliminacyjne do ścisłego finału awansowała 30 najlepszych zawodników reprezentująca swoje klasy.  W zmaganiach finałowych rozgrywanych systemem pucharowym najlepszy okazał się uczeń klasy  Grzegorz Dąbrowski IIIa. Kolejne miejsca na podium zajęli Michał Banaszkiewicz IA i Adrian Piętek IIIA. Wszystkim zawodnikom gratulujemy postawy fair play.
W turnieju wykorzystano sprzęt zakupiony ze środków przekazanych szkole w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
 
Tekst i foto: Masiej Suchocki

SPOTKANIE WIGILIJNE 2016

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">SPOTKANIE WIGILIJNE 2016</font></h3>

Zobacz zdjęcia w galerii

SPOTKANIE WIGILIJNE 2016

ŻYCZENIA

 

BOŻONARODZENIOWA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">BOŻONARODZENIOWA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI</font></h3>
      Uczniowie klasy 4T przeprowadzili klasową zbiórkę produktów żywnościowych dla osób najbardziej potrzebujących. Młodzież zebrała kilkanaście kilogramów żywności a przekazanie paczki Stowarzyszeniu im. Brata Krystyna odbyło się 20 grudnia 2016r.
 
Tekst i foto: Mariusz Kaput

IX KONFERENCJA BRANŻY METALOWEJ

       W piątek 16 grudnia 2016r. w auli Zespołu Szkół Mechanicznych im. Zesłańców Sybiru w Gorzowie Wielkopolskim odbyła się IX Konferencja branży metalowej.
      Temat konferencji: „Kodyfikacja, normalizacja, certyfikacja i legalizacja w branży metalowej”, nie był przypadkowy. Przyszli technicy, inżynierowie powinni sobie zdawać sprawę, jak ważne są przepisy dotyczące prawa pracy, bezpiecznych warunków pracy, norm, certyfikacji oraz legalizacji.

GWIAZDKA DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">GWIAZDKA DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT</font></h3>
      16 grudnia 2016 zakończyliśmy w szkole zbiórkę karmy dla zwierząt w ramach IV Gwiazdki dla bezdomnych zwierząt. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele bardzo chętnie włączyli się w zbiórkę. Uzbieraliśmy prawie 100 kg karmy suchej oraz kilkanaście puszek z karmą mokrą. Za uzbierane pieniądze zakupiliśmy szelki, zabawki i smakołyki dla zwierzaków.
Dary zostały zawiezione do gorzowskiego schroniska dla zwierząt Azorki.
 
Tekst i foto: Dorota Potaman-Turczyńska

KONKURS EUROSCOLA

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">KONKURS EUROSCOLA</font></h3>
 15 grudnia 2016 roku grupa uczniów z klasy 1 K wzięła udział w pierwszym etapie Konkursu EUROSCOLA. Konkurs dotyczył znajomości prawa, gospodarki, kultury i geografii krajów Unii Europejskiej. Młodzież musiał poradzić sobie z quizem internetowym, złożonym z trzydziestu pytań o zróżnicowanym stopniu trudności.
Konkurs został przeprowadzony w ramach programu Szkoła – Ambasador Parlamentu Europejskiego (EPAS).
 
Tekst: Ewa Jankowska
Foto: Krystyna Płaczek

UROCZYSTOŚĆ WRĘCZENIA STYPENDIÓW PREZESA RADY MINISTRÓW NA ROK SZKOLNY 2016/2017

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">UROCZYSTOŚĆ WRĘCZENIA STYPENDIÓW PREZESA RADY MINISTRÓW NA ROK SZKOLNY 2016/2017</font></h3>
 14 grudnia 2016 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się wręczenie dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów z województwa lubuskiego.
Prezes Rady Ministrów przyznał swoje Stypendium na rok szkolny 2016/2017 najlepszym uczniom szkół, których ukończenie umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości. Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznaje się uczniowi, który otrzymał promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazuje szczególne uzdolnienia, w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy.

MŁODZI ON – LIFE

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">MŁODZI ON – LIFE</font></h3>
      Dnia 14.12.2016r. uczniowie klasy III K wzięli udział w spotkaniu promującym działania samorządu województwa lubuskiego,  zorganizowane dla młodzieży w ramach kampanii  Młodzi On-Life. Głównym celem spotkania było włączenie młodych Lubuszan do współpracy przy realizacji Programu dla młodzieży. Twórcy tego Programu nastawiają się na otwarty dialog z młodzieżą, chcą poznać ich potrzeby, posłuchać o ich problemach i oczekiwaniach względem władz samorządowych. Uczniom towarzyszyły p. Aneta Krzemińska-Przystajko i p. Krystyna Płaczek
 
Tekst i foto: Krystyna Płaczek
Załączniki:

III miejsce - FINAŁ LUBUSKIEJ OLIMPIADY MŁODZIEŻY w tenisie stołowym

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">III miejsce - FINAŁ LUBUSKIEJ OLIMPIADY MŁODZIEŻY w tenisie stołowym</font></h3>
 W Zielonej Górze w Drzonkowie 13 grudnia 2016r. odbył się finał Lubuskiej Spartakiady Młodzieży w tenisie stołowym. Nasza drużyna w składzie: Kacper Malewicz kl.IIIe, Filip Cisakowski IA i Michał Banaszkiewicz kl.IA po pasjonujących i ciężkich bojach wywalczyła III miejsce.    
 

SZKOŁA – AMBASADOR PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO (EPAS)

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">SZKOŁA – AMBASADOR PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO (EPAS)</font></h3>
      Zespół Szkół Mechanicznych im. Zesłańców Sybiru w Gorzowie Wielkopolskim w listopadzie 2016 roku przystąpił do programu Szkoła – Ambasador Parlamentu Europejskiego (EPAS). Program ma na celu pobudzenie świadomości młodzieży na temat demokracji europejskiej, Unii Europejskiej, w szczególności Parlamentu Europejskiego.
 

MIKOŁAJ W SZKOLE

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">MIKOŁAJ W SZKOLE</font></h3>
      Tradycyjnie, jak co roku o tej porze, w naszej szkole pojawił się szanowny Gość. We wtorek 6 grudnia 2016r. odwiedził naszą szkołę Mikołaj. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia więc wizyta nie była zaskoczeniem. Mikołaj w towarzystwie reniferów z koszem pełnym słodyczy, przy dźwiękach świątecznej muzyki, odwiedzili wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Imprezę zorganizowała klasa IIe.
 
Tekst: Helena Niczyj

TECHNIK ABSOLWENT 2016

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">TECHNIK ABSOLWENT 2016</font></h3>
      MATEUSZ BASTA - absolwent Zespołu Szkół Mechanicznych im. Zesłańców Sybiru w Gorzowie Wielkopolskim otrzymał tytuł TECHNIKA ABSOLWENTA 2016. Nagrodę naszemu absolwentowi wręczył pan Włodzimierz Flaischer – prezes oddziału SIMP w Gorzowie Wielkopolskim podczas prezentacji projektu ZAWODOWCY W GORZOWIE jaka miała miejsce w Zespole Szkół Ekonomicznych  6 grudnia 2016r.
Co roku Stowarzyszenie Inżynierów i Mechaników Polskich organizuje ogólnopolski konkurs o tytuł TECHNIKA ABSOLWENTA. W ogólnopolskim rankingu TECHNIK ABSOLWENT 2016 wyróżnienia zdobyli także nasi absolwenci: Piotr Maciak, Łukasz Serafin.
 
  

WYCIECZKA DO BERLINA NA JARMARK

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">WYCIECZKA DO BERLINA NA JARMARK</font></h3>
       Dnia 02. 12. 2016 r odbyła się wycieczka do Berlina, którą zorganizowała dla chętnych uczniów ZSM nauczycielka języka niemieckiego Małgorzata Miśkiewicz. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z kulturą oraz geografią Niemiec. Uczniowie zwiedzali muzeum Techniki, Oceanarium oraz Jarmark Bożonarodzeniowy. Przedświąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim uczestnikom wycieczki poprzez poznanie tradycji Bozonarodzeniowych w Niemczech. Wycieczka przebiegła w miłej i radosnej atmosferze.
 
Tekst: Małgorzata Miśkiewicz

ETAP OKRĘGOWY IX OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY LOGISTYCZNEJ

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">ETAP OKRĘGOWY IX OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY LOGISTYCZNEJ</font></h3>
       Etap okręgowy IX Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej odbył się 2 grudnia 2016r., o godzinie 11:00 w Zespole Szkół Nr 8 w Szczecinie. Naszą szkołę reprezentowała uczennica z klasy III K Weronika Łodyga. W drugim etapie największego w Polsce turnieju wiedzy logistycznej znalazło się 712 uczniów ze 216 szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju. W tym roku w konkursie wystartowała rekordowa liczba 7806 uczestników. Uczniowie, którzy najlepiej poradzą sobie z zestawem 25 pytań wielokrotnego wyboru, zakwalifikują się do finału, który odbędzie się tradycyjnie w Poznaniu, w siedzibie Wyższej Szkoły Logistyki, 3 marca 2017 r. Wyniki okręgowego etapu poznamy już 16 grudnia 2016 r. Trzymamy kciuki za Weronikę!

OLIMPIADA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">OLIMPIADA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI</font></h3>
     Dnia 1 grudnia 2016 o godz.9.00 w naszej szkole odbył  się szkolny etap XII Olimpiady Przedsiębiorczości pod hasłem „Przywództwo w biznesie”.
Udział wzięli uczniowie klas drugich i trzecich technikum uczący się w zawodzie  spedytor i logistyk. Dziękujemy za udział i życzymy powodzenia w kolejnych etapach.

SPEKTAKL „NEW YEAR’S DAY”

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">SPEKTAKL „NEW YEAR’S DAY”</font></h3>
  Dnia 30.11.2016r. uczniowie ZSM byli w teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim na spektaklu autorstwa Joanny Zdrady pt. „New Year’s Day”. Za kostiumy odpowiedzialna była Anna Kaczkowska, natomiast za fenomenalną muzykę odpowiadał Piotr Ziarkiewicz. W spektaklu wystąpiło wielu wspaniałych aktorów, m.in. Marzena Wieczorek, Karolina Miłkowska-Prorok, Jan Mierzyński, Artur Nełkowski, Michał Anioł, Bartosz Bandura oraz inni.  

Wycieczka edukacyjno – zawodoznawcza do fabryki Volkswagena

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Wycieczka edukacyjno – zawodoznawcza do fabryki Volkswagena</font></h3>
 Dnia 29.11.2016r. odbyła się wycieczka edukacyjna do Poznania do Fabryki samochodów użytkowych VOLKSWAGEN POZNAŃ.
W wycieczce uczestniczyli uczniowie klasy drugiej  o kierunku TECHNIK SPEDYTOR, opiekunami byli pani Iwona Żuk, pan Stanisław Skrycki oraz wychowawczyni klasy Ewa Golińczak-Bogdan.
Celem wycieczki było pokazanie uczniom nowoczesnej fabryki o najwyższej technologii. Młodzież naszej szkoły zwiedzała dział budowy karoserii oraz dział montażu. Uczniowie zapoznali sie z montażem  i procesem technologicznym oraz z bardzo skomplikowaną logistyką fabryki. Uczniowie mieli szansę zobaczyć jak ok. 8000 osób pracuje każdego dnia w Volkswagen Poznań, które dzień po dniu składają się na sukces fabryki.
 
Tekst: Ewa Golińczak-Bogdan
Foto: Iwona Żuk

Spotkanie z przedstawicielami Izby Rzemieślniczej we Frankfurcie nad Odrą

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Spotkanie z przedstawicielami Izby Rzemieślniczej we Frankfurcie nad Odrą</font></h3>
      W poniedziałek 28 listopada br. odbyło się w naszej Szkole spotkanie z przedstawicielami Izby Rzemieślniczej we Frankfurcie nad  Odrą – region Brandenburgii Wschodniej.  Celem spotkania było przedstawienie przez pana Mateusza Krzyżanowskiego zakresu działalności Izby Rzemiosła we Frankfurcie oraz zaproszenie polskiej strony do udziału w międzynarodowych projektach w ramach Erasmus.  Na początku pełniący obowiązki dyrektora Szkoły pan Piotr Kruk przywitał zaproszonych gości oraz przedstawił cel spotkania.
 

KONKURS "POZNAJ SWOJE PRAWA W PRACY 2016"

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">KONKURS "POZNAJ SWOJE PRAWA W PRACY 2016"</font></h3>
     Dnia 25 listopada 2016r. w naszej szkole odbył się szkolny etap konkursu wiedzy o prawie pracy i bhp organizowany przez  Państwową  Inspekcję Pracy „Poznaj swoje prawa w pracy”.
Celem konkursu jest promocja proaktywnych postaw i osiągnięć uczniów szkół ponadgimnazjalnych w zakresie wiedzy o bhp i prawie pracy a także upowszechnianie idei kultury bezpieczeństwa oraz wagi dbałości o jakość stanowisk pracy i bezpieczeństwa pracy.
Do etapu regionalnego dostały się Daria Czyżak i Joanna Rucka z klasy 2T, serdeczne gratulacje oraz pomyślności w kolejnym etapie konkursu.
 
Tekst i foto: Ewa Golinczak-Bogdan

WYCIECZKA DO ICT POLAND W KOSTRZYNIE N/O

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">WYCIECZKA DO ICT POLAND W KOSTRZYNIE N/O</font></h3>
      Dnia 24 listopada klasa 1K wraz z wychowawczynią i jednocześnie nauczycielką j.angielskiego (również zawodowego) p.Dorotą Potaman-Turczyńską oraz nauczycielką przedmiotów zawodowych p. Ewą Golińczak-Bogdan, odbyła wycieczkę edukacyjną do jednego z najnowocześniejszych w Europie zakładów produkujących bibułkę higieniczną - ICT Poland w Kostrzynie nad Odrą.
 

HONOROWE KRWIODAWSTWO W NASZEJ SZKOLE

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">HONOROWE KRWIODAWSTWO W NASZEJ SZKOLE</font></h3>
     Od wielu lat propagujemy ideę honorowego krwiodawstwa przez cały rok i nigdy nie brakowało chętnych do oddania krwi. Uczniowie regularnie oddaja krew w oddziale terenowym stacji krwiodawstwa w Gorzowie Wlkp. Z dumą stwierdzamy, że coraz więcej naszych uczniów realizuje w praktyce hasło: „Twoja krew, moje życie”.  Pytając o motywację ich czynu, młodzi krwiodawcy w większości odpowiadają, że kierują się uczuciem solidarności, że chcą być przydatni dla społeczeństwa, że czują potrzebę dzielenia się sobą z innymi. Honorowe krwiodawstwo wśród młodzieży jest przesłanką wychowania mającego na celu spowodowanie zamierzonych zmian w osobowości człowieka. Zmiany te powinny się wiązać z poznawaniem rzeczywistości i umiejętnością oddziaływania na kształtowanie właściwego stosunku człowieka do świata i ludzi, przekonań, jego postaw, wartości i celu życia.
      Za wysiłek uczniów jaki wkładają w to by być przydatnym i zauważonym, oraz nauczycielom propagującym Tę ideę  nasza szkoła otrzymała CERTYFIKAT – SZKOŁY PROMUJĄCEJ HONOROWE ODDAWANIE KRWI. 

„Przedsiębiorczość alternatywą samozatrudnienia”

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">„Przedsiębiorczość alternatywą samozatrudnienia”</font></h3>
      W Gorzowie Wlkp. 17.11.2016 odbyła się debata zatytułowana „Przedsiębiorczość alternatywą samozatrudnienia”, której organizatorem było Młodzieżowe Centrum Kariery –p.Leszek Idziaszek a moderatorem p.Marcin Sasim. Wszystko w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości – debata skierowana była do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy IVK – Sylwia Czernik, Grzegorz Lechocki, Klaudia Zachareń i Kamil Mantaj.
 
 

OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA SPEDYCYJNO-LOGISTYCZNA-WYNIKI

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA SPEDYCYJNO-LOGISTYCZNA-WYNIKI</font></h3>
Znamy juz wyniki I Ogólnopolskiej Olimpiady Logistyczno-Spedycyjnej zorganizowanej przez Uniwersytet Gdański. Zawody I stopnia odbyły się w murach Zespołu Szkół Mechanicznych im. Zesłańców Sybiru 4 listopada o godz. 11:00.
Do drugiego etapu olimpiady zakwalifikowało się trzech uczniów:
Joanna Filary z klasy IIT, Weronika Łodyga z klasy IIIK i Wojciech Leszka z klasy IIIK.
Uczniom gratulujemy i trzymamy kciuki za zawody II stopnia.
 
Tekst: Wioleta Wangryn-Borucka

ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA TYTONIU

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA TYTONIU</font></h3>
       W bieżącym roku Światowy dzień rzucania palenia tytoniu przypadł  17. listopada, czyli tradycyjnie w trzeci czwartek tego miesiąca. Zapoczątkowany w USA w 1974 roku miał zachęcać do zaprzestania palenia papierosów. Od 1991 roku obchodzony jest również w Polsce. W naszej szkole obchodziliśmy go w formie akcji „Jabłko zamiast papierosa” zachęcając do zaprzestania palenia. 

FABRYKA AKTYWNOŚCI MŁODYCH

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">FABRYKA AKTYWNOŚCI MŁODYCH</font></h3>
      W środę 16 listopada już po raz drugi w naszej Szkole gościliśmy przedstawicieli Fabryki Aktywności Młodych, która powstała  w 2007 roku i zajmuje  się promowaniem aktywnych postaw wśród gimnazjalistów, licealistów i studentów. W ubiegłym roku przedstawiciele FAM namawiali naszych uczniów do aktywnym uczestnictwie w tworzeniu budżetu obywatelskiego w ramach projektu MŁODZI GŁOSUJĄ, dzięki tej akcji w ramach budżetu obywatelskiego wybrano do realizacji rozbudowę skateparku w Parku Kopernika, pomysłodawcą zadania był nasz uczeń Wojciech Pięta.
 
 

OLIMPIADA STATYSTYCZNA

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">OLIMPIADA STATYSTYCZNA</font></h3>
 Dnia 16.11.2016r. w Zespole Szkół Mechanicznych przeprowadzono pierwszy etap Olimpiady Statystycznej. W przedsięwzięciu wzięło udział 3 uczniów naszej szkoły. Uczniowie zmierzyli się z testem wiedzy z wykorzystaniem aplikacji przy wypełnianiu testu on-line.
 
 

ADOPCJA PSA

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">ADOPCJA PSA</font></h3>
     W listopadzie klasa 1K wraz z wychowawcą p. Dorotą Potaman-Turczyńską podjęła decyzję o wirtualnej adopcji psa z gorzowskiego schroniska Azorki. Polega to na tym, że co miesiąc wpłaca się na pieska wybraną kwotę oraz w miarę możliwości odwiedza pieska w schronisku. Klasa wybrała do adopcji starszego pieska o imieniu Maniek, któremu się w życiu nie poszczęściło-został oddany do schroniska, bo był...za stary. 
 

KOLEJNE SPOTKANIE Z SYBIRAKAMI

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">KOLEJNE SPOTKANIE Z SYBIRAKAMI</font></h3>
 16 listopada kolejni uczniowie z naszej szkoły zapoznawali się z historią Sybiraków. Byli to uczniowie z klasy 1A, którzy nie mieli dotąd okazji spotkać się z żywymi świadkami historii. Gośćmi naszymi byli: Pani Władysława Skarżyńska i Pan Wiesław Szlachciuk, którzy przeżyli zsyłkę na Syberię. 

OLIMPIADA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">OLIMPIADA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO</font></h3>
      14 listopada 2016r. o godzinie 9.00, dziewięcioro uczniów klas II-IV zmagało się z jednym z najtrudniejszych testów językowych organizowanych w Polsce - etapem szkolnym XLI Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego przygotowanym przez Wyższą Szkołę Języków Obcych. Test obejmował zagadnienia gramatyczne i zadania sprawdzające znajomość słownictwa. Jeśli osiągną próg 50%, będą mogli przystąpić do etapu rejonowego, w którym oprócz części pisemnej, będą musieli zmierzyć się także z częścią ustną.
 
Tekst i foto: Edyta Kamińska

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI</font></h3>
      10 listopada 2016 roku w Zespole Szkół Mechanicznych im. Zesłańców Sybiru w Gorzowie Wlkp. odbyły się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. Z tej okazji uczniowie klasy II T przygotowali apel i krótką scenkę rodzajową nawiązującą do 98. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
 

XXX OLIMPIADA WIEDZY EKONOMICZNEJ

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">XXX OLIMPIADA WIEDZY EKONOMICZNEJ</font></h3>
      Zawody I stopnia (szkolne) XXX Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej odbyły się zarówno na terenie całego kraju jak i w naszej szkole 9 listopada 2016r. 
Udział wzięli wybrani uczniowie z klasy 2T i 2K. Trzymamy kciuki za uczestników.
Zawody szkolne miały charakter pisemny i składały się z trzech elementów:
 

DZIEŃ OTWARTY W AUDIT - DORADZTWO PERSONALNE

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">DZIEŃ OTWARTY W AUDIT - DORADZTWO PERSONALNE</font></h3>
     Dzień Otwarty w firmie Audit Doradztwo Personalne odbył się we wtorek 8 listopada, wzięli w nim udział uczniowie klasy  2K i 3K, opiekunowie: p. Ewa Golińczak-Bogdan, p. Piotr Kruk i  p. Krzysztof Dąbrowski.
Rekruterzy z firmy  spotkali się z uczniami, tłumaczyli w jaki sposób napisać  CV  i przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.
 
 

SZKOLNY KONKURS WIEDZY O POLSCE I POLAKACH

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">SZKOLNY KONKURS WIEDZY O POLSCE I POLAKACH</font></h3>
      Tradycją Mechanika jest coroczna organizacja Szkolnego konkursu wiedzy o Polsce i Polakach powiązana z uroczystymi obchodami Narodowego Święta Niepodległości.
Tegoroczna edycja konkursu odbyła się w piątek 4 listopada. W konkursie udział wzięły trzyosobowe reprezentacje klas pierwszych techniku. Uczniowie otrzymali do rozwiązania test, złożony z kilkudziesięciu pytań dotyczących  historii, geografii i języka polskiego.
 

OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA SPEDYCYJNO-LOGISTYCZNA

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA SPEDYCYJNO-LOGISTYCZNA</font></h3>
      4  listopada  o godz. 11:00 w murach Zespołu Szkół Mechanicznych im. Zesłańców Sybiru odbył się I etap I Olimpiady Spedycyjno-Logistycznej zorganizowanej przez Uniwerytet Gdański. Do zmagań z pytaniami przystąpiło 21 uczniów z klas IIK, IIT, IIIK i IVK. Kto z naszych uczniów zakwalifikował się do II etapu będzie wiadomo już 17 listopada. Trzymamy kciuki za wszystkich uczestników!
 
Tekst: Wioleta Wangryn-Borucka

ZAJĘCIA W LEŚNEJ STACJI DYDAKTYCZNEJ W LIPACH C.D.

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">ZAJĘCIA W LEŚNEJ STACJI DYDAKTYCZNEJ W LIPACH C.D.</font></h3>
       02 listopada 2016r. młodzież naszej szkoły brała udział w zajęciach polegających na czytaniu  mapy i orientacji w terenie. Uczniowie klasy II K poznawali krajobraz najbliższej okolicy, wyznaczali kierunki świata przy pomocy kompasa, azymut w terenie, ćwiczyli czytanie mapy topograficznej, GPS. Uczyli się opisywać elementy ukształtowania powierzchni, roślinności oraz obiektów hydrologicznych.
Leśną Stację Dydaktyczną otaczają jeziora, lasy, łąki oraz torfowiska Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego. Na terenie stacji znajduje się obszerna, zadaszona wiata z paleniskiem do smażenia kiełbasek, w której także można zobaczyć stałą ekspozycję nielegalnych narzędzi kłusowniczych.
Opiekę nad młodzieżą sprawowała pani Anita Dobkowicz oraz pani Wioletta Wangryn-Borucka.
 
Tekst: Anta Dobkowicz

HALLOWEEN 2016

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">HALLOWEEN 2016</font></h3>
      Dnia 28 października  2016 w naszej szkole odbył się Halloween. Uczniowie każdej klasy przygotowali cukierki. W dzień uroczystości uczniowie posiadający przebranie zostali zwolnieni z odpytywania.
 
Tekst i foto: Edyta Kamińska

DZIEŃ JĘZYKA NIEMIECKIEGO 2016

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">DZIEŃ JĘZYKA NIEMIECKIEGO 2016</font></h3>
     Dnia 26 października 2016r. w Zespole Szkół Mechanicznych w Gorzowie Wlkp. odbył się coroczny Dzień Języka Niemieckiego. Konkursy z tej okazji przygotowały nauczycielki języka niemieckiego Małgorzata Miśkiewicz oraz Sylwia Czapla. 

WYCIECZKA DO PLASTINARIUM

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">WYCIECZKA DO PLASTINARIUM</font></h3>
     Dnia 24.10.2016r. odbyła się wycieczka do Plastinarium w Guben /Niemcy/. Celem wycieczki była  lekcja anatomii, w miejscu gdzie lekarz i wynalazca Gunther von Hagens otworzył unikalną w skali światowej, pod względem walorów dydaktycznych, wystawę  „Świat ciała” oraz praktyczną prezentację poszczególnych etapów plastynacji. 
 

DZIEŃ JĘZYKA ANGIELSKIEGO 2016

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">DZIEŃ JĘZYKA ANGIELSKIEGO 2016</font></h3>
       20 października 2016 w Zespole Szkół Mechanicznych po raz kolejny obchodzony był Dzień Języka Angielskiego. Z tej okazji nauczyciele języka angielskiego: Edyta Kamińska, Dorota Potaman-Turczyńska i Łukasz Aniśkiewicz zorganizowali konkurs wiedzy o krajach angielskiego obszaru językowego.
 

ZAJĘCIA W LEŚNEJ STACJI DYDAKTYCZNEJ W LIPACH

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">ZAJĘCIA W LEŚNEJ STACJI DYDAKTYCZNEJ W LIPACH</font></h3>
 Kolejny raz 19 października 2016r. młodzież naszej szkoły brała udział w zajęciach polegających na czytaniu  mapy i orientacji w terenie. Uczniowie klasy II T poznawali krajobraz najbliższej okolicy, wyznaczali kierunki świata przy pomocy kompasau, azymut w terenie, ćwiczyli czytanie mapy topograficznej, GPS. Uczyli się opisywać elementy ukształtowania powierzchni, roślinności oraz obiektów hydrologicznych.
 
 
 

SPOTKANIE Z SYBIRAKAMI

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">SPOTKANIE Z SYBIRAKAMI</font></h3>
      19 października w Zespole Szkół Mechanicznych miały miejsce spotkania z przedstawicielami Sybiraków. Przybyli do nas: Pani Maria Dratwińska, Pani Jadwiga Wanda Ostrowska, Pani Władysława Skarżyńska i Pan Wiesław Szlachciuk. Gości przywitał p.o. Dyrektora Pan Piotr Kruk oraz p.o. Wicedyrektora Pani Iwona Żuk podkreślając, że szkoła nosząca zaszczytne imię „Zesłańców Sybiru” podtrzymuje kontakt z Sybirakami, by przekazywać następnym pokoleniom prawdę o Zesłańcach. 

VI MIEJSCE W SZACHACH W RAMACH GSM

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">VI MIEJSCE W SZACHACH W RAMACH GSM</font></h3>
 W dniu 17.10. 2016r. w Klubie Szachowym „ STILON” odbył się turniej szachowy w ramach Gorzowskiej Spartakiady Młodzieży.
Reprezentacja ZSM : Żaneta Kantarek III K, Patryk Żukowicz III T, Patryk Znamirowski  III T, Cezary Tetych IA, Olaf Gołębiowski IA.
Opiekun : Magdalena Brussy
 
Wyniki GSM:
 

TOLERANCJA

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">TOLERANCJA</font></h3>
Nie musimy akceptować cudzych przekonań... ale musimy akceptować prawo innych do ich posiadania” (Jodi Picoult „Jesień cudów”).
 
 
      Uczniowie klas II Zespołu Szkół Mechanicznych im. Zesłańców Sybiru w Gorzowie Wlkp. aktywnie uczestniczyli  12 i 19 października 2016r.  w zajęciach warsztatowych na temat: „Tolerancja” prowadzonych przez pracowników Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych. 
W trakcie zajęć  uczniowie mieli możliwość kształtowania umiejętności dyskutowania, słuchania zdania innych, wyrażania własnego zdania oraz współpracy przy rozwiązywaniu problemów.
 
Tekst: Monika Wysocka

SPOTKANIE Z ABSOLWENTEM ZSM

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">SPOTKANIE Z ABSOLWENTEM ZSM</font></h3>
      18 października 2016 uczniowie klasy I A technikum wzięli udział w spotkaniu z absolwentem Zespołu Szkół Mechanicznych, Damianem Hermanem, w ramach orientacji zawodowej.
Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się sporo na temat perspektyw zatrudnienia w swoim zawodzie, a nasz absolwent opowiedział im również o swoim doświadczeniu na rynku pracy, a także dał im możliwość zadawania pytań, na które chętnie i wyczerpująco udzielał odpowiedzi.
 
Tekst i foto: Łukasz Aniśkiewicz

BACZNOŚĆ! SZTANDAR WPROWADZIĆ

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">BACZNOŚĆ! SZTANDAR WPROWADZIĆ</font></h3>
     W połowie października,  a dokładnie 17 w klubie 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (17WBZ) w Wędrzynie stawiło się kilkanaście sztandarów z asystą. Na szkolenie do jednostki przyjechali uczniowie lubuskich szkół, jednostek policji, straży pożarnej, kombatanci oraz funkcjonariusze straży miejskiej. Wojskowi instruktorzy przez kilka godzin uczyli składy pocztów podstawowych chwytów sztandarem – jak wygląda tzw. postawa zasadnicza, jak zasalutować sztandarem, jak go prezentować, jak przekazać co robić, gdy grają hymn narodowy oraz jak maszerować z nim podczas defilady. Szkolenie miało na celu ustandaryzowanie zachowania się pocztów podczas różnych uroczystości.
Szkolenie było dla bardzo owocne. Mamy nadzieję, że wykorzystamy przekazaną nam wiedzę podczas szkolnych uroczystości.
 
Tekst i foto: Tomasz Walorski

TARGI EDUKACYJNE W KOSTRZYNIE n/O

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">TARGI EDUKACYJNE W KOSTRZYNIE n/O</font></h3>
 17 października z ofertą edukacyjną dotarliśmy do Kostrzyna nad Odrą. W sali ECS ,,Kręgielnia" odbyły się Targi Edukacyjne „Edukacja – Praca - Kariera" których organizatorem była Lubuska Wojewódzka Komenda OHP przy współpracy z miastem Kostrzyn nad Odrą. Zaprezentowaliśmy naszą ofertę uczniom klas trzecich gimnazjów z Kostrzyna i Górzycy. Szkołę reprezentowali uczniowie klasy 3 TM wraz z opiekunem p. Mariuszem Gruszą.
 
Tekst i foto: Mariusz Grusza

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca</font></h3>
      16 października przypada Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca, który powstał z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji. Z tej okazji 17. października, w poniedziałek na Starym Rynku w Gorzowie Wlkp. została przeprowadzona ogólnopolska akcja dotycząca rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą liczbę osób. 

MISTRZOSTWA GORZOWA SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W PIŁCE NOŻNEJ

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">MISTRZOSTWA GORZOWA SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W PIŁCE NOŻNEJ</font></h3>
 Boisko I LO w Gorzowie Wlkp.
20.09 - 13.10.2016 r.
 
     Na boisku I LO w Gorzowie Wlkp. zakończyły się mecze piłki nożnej chłopców szkół ponadgimnazjalnych. Drużyna Mechanika wygrywając grupę awansowała do fazy play off pokonując w półfinale Zespół Szkół Ekonomicznych. W finale Mechanik podejmował zwycięzcę drugiej grupy Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. Po zaciętym spotkaniu piłkarze Mechanika pokonali faworyzowany zespół Chemika 6-5 zdobywając mistrzostwo Gorzowa! Gratulujemy!

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W MECHANIKU

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W MECHANIKU</font></h3>
     Jak co roku w naszej szkole 14 października odbyła się uroczysta Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W uroczystości obok grona pedagogicznego i pracowników szkoły wzięli udział zaproszeni goście: prezes Związku Sybiraków p. Maria Dratwińska i Przewodnicząca Rady Rodziców p. Anna Jastrzemska, składając nauczycielom najlepsze życzenia. 
 

PISARZ I CZŁOWIEK – HENRYK SIENKIEWICZ

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">PISARZ I CZŁOWIEK – HENRYK SIENKIEWICZ</font></h3>
      W dniu 12 października 2016 r. klasa III K pod opieką p. Edyty Łuszczewskiej wzięła udział w wykładzie poświęconym Henrykowi Sienkiewiczowi, który odbył się w Bibliotece Pedagogicznej w Gorzowie Wlkp.  w ramach obchodów Roku Sienkiewicza.
 
 

1 ZŁOTY NA PSY I KOTY

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">1 ZŁOTY NA PSY I KOTY</font></h3>
       W czwartek 13 października odbyła się w naszej szkole kolejna już edycja akcji 1 ZŁOTY NA PSY I KOTY. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie i wszyscy pracownicy szkoły niezwykle zaangażowali się w zbiórkę. Po raz kolejny Mechanik udowodnił, że jest wrażliwy na krzywdę zwierząt ze schroniska i bez problemu uzbieraliśmy pieniądze na zakup sporej ilości karmy. Akcję przeprowadziła klasa 1K wraz z wychowawcą p. Dorotą Potaman-Turczyńską. We wtorek 18 października delegacja klasy  z wychowawcą pojechała do gorzowskiego Schroniska Azorki i przekazała karmę ucieszonym psiakom. Zwierzęta bardzo entuzjastycznie zareagowały na wizytę i oczywiście obiecaliśmy im, ze jeszcze ich odwiedzimy.

Tekst i foto: Dorota Potaman-Turczyńska

SPOTKANIE Z CIEKAWYMI LUDŹMI

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">SPOTKANIE Z CIEKAWYMI LUDŹMI</font></h3>
      We wtorek 11 października 2016 r. w Zespole Szkół Mechanicznych im. Zesłańców Sybiru odbyło się spotkanie młodzieży z panem Jarosławem Palickim z Delegatury IPN w Gorzowie Wlkp. Spotkanie było poświęcone zbliżającej się 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
Zaproszony gość w niezwykle interesujący sposób przedstawił uczniom przebieg tych tragicznych wydarzeń w naszym mieście.

OTRZĘSINY KLAS PIERWSZYCH

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">OTRZĘSINY KLAS PIERWSZYCH</font></h3>
      7 października 2016 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość „Otrzęsin” klas pierwszych. Ten stary, sięgający niepamiętnych czasów zwyczaj, panujący w szkołach, to zabawa połączona z rywalizacją o palmę pierwszeństwa w poszczególnych konkurencjach. Imprezę zorganizowała klasa IIe z wychowawcą H. Niczyj. Uczniowie klas pierwszych w obecności rodziców i nauczycieli, chętnie wykonywali postawione przed nimi zadania.

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH</font></h3>
      07 października 2016 roku o 10:30 odbyło się uroczyste ślubowanie  uczniów klas pierwszych. W ślubowaniu wzięli udział uczniowie klasy I A – uczący się w zawodzie technik mechanik  wraz ze swoim wychowawcą p. mgr Łukaszem Aniśkiewiczem,  uczniowie klasy I K – technik logistyk wraz z wychowawcą p. mgr Dorotą Potaman - Turczyńską, uczniowie klasy I T – technicy spedytorzy z wychowawcą p. mgr Małgorzatą Kaczałko, uczniowie klasy I ae – mechanicy monterzy maszyn i urządzeń jak i mechanicy pojazdów samochodowych  z wychowawcą p. mgr Markiem Krzywaźnią.
 
 

IX OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA LOGISTYCZNA - ETAP SZKOLNY

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">IX OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA LOGISTYCZNA - ETAP SZKOLNY</font></h3>
     We wtorek 4 października 2016 roku punktualnie o godzinie 11:00 w auli szkolnej, rozpoczął się szkolny etap IX Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej. Głównym organizatorem olimpiady jest Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu, z którą współpracujemy od 2007 roku.  

WYBORY MISTERA SZKOŁY

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">WYBORY MISTERA SZKOŁY</font></h3>
     W dniu 30.IX.2016r. z okazji Dnia Chłopaka w Zespole Szkół Mechanicznych odbyły się wybory Mistera Szkoły 2016. Do konkursu przystąpiło 10 kandydatów. Zaprezentowali się szanownemu jury, w którym zasiadały reprezentantki płci pięknej w stroju galowym i dowolnym. Kandydaci musieli sprostać konkurencjom sportowym, tanecznym i intelektualnym. Zabawę uatrakcyjnili zaproszeni goście – Minionek i Lord Wader, którzy w komitywie wykonali taniec oraz asystowali przy wspólnej zabawie.

II FILMOWA GRA MIEJSKA W GORZOWIE

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">II FILMOWA GRA MIEJSKA W GORZOWIE</font></h3>
     W piątek, 30 września grupa uczniów Mechanika wzięła udział w II Filmowej Grze Miejskiej organizowanej przez ZSO nr 3.
Drużyna w składzie: Wojciech Leszka, Paweł Mazur, Kacper Sztogryn i Karol Szymkiewicz (wszyscy z klasy 3K) wraz z opiekunem musieli wykonać siedem zadań związanych z filmami. Musieli przygotować miksturę, która otwierała im dalszą drogę, zdobyć rękę księżniczki, "zagrać" rolę w filmie wojennym, zrobić akompaniament do melodii z kultowego Vabanku, zaśpiewać na placu katedralnym, dopisać nowy tekst do znanej sceny, wykonać plakat do filmu i zrobić sobie zdjęcie z czerwonym kapturkiem. 
 

FILHARMONIA GORZOWSKA - OD BACHA DO SZOSTAKOWICZA

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">FILHARMONIA GORZOWSKA - OD BACHA DO SZOSTAKOWICZA</font></h3>
      W czwartek 29 września 2016 roku uczniowie klas maturalnych z naszej szkoły dołączyli do  programu filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!, zorganizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie przy współpracy z Filharmonią Gorzowską. Z tej okazji zainteresowani maturzyści wzięli udział w otwartej próbie generalnej połączonej z inauguracją programu, podczas której mieli możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy muzyka i dyrygenta.

KOLEJNE SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI FIRMY AUDIT

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">KOLEJNE SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI FIRMY AUDIT</font></h3>
Dnia  28.09.2016r. w auli Zespołu Szkół Mechanicznych im. Zesłańców Sybiru odbyło się spotkanie w ramach współpracy naszej szkoły z doradcami firmy Audit Doradztwo Personalne. Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość zapoznania  się z ofertami pracy oraz możliwościami złożenia swojego CV w celu poszukiwania pracy. Niezależnie od tego na jakim etapie kariery zawodowej są uczniowie za pośrednictwem firmy Audit Doradztwo Personalne  mają możliwość znajdowania  wielu ciekawych ofert pracy i uzyskania  aktualnych informacji o sytuacji na lokalnym rynku pracy.
 
Tekst: Tomasz Walorski

OD RYSUNKU DO BRUKSELI

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">OD RYSUNKU DO BRUKSELI</font></h3>
      W dniach 26-30 września 2016r. odbyła się wycieczka przez Niemcy do Belgii a punktem docelowym była Bruksela. Wycieczka była nagrodą główną, którą wygrała Klaudia Kubiak z klasy 2K pod przewodnictwem Pani Krystyny Płaczek w konkursie plastycznym organizowanym przez Europosła Profesora Dariusza Rosatiego. Pisaliśmy o tej wygranej tutaj

ORGANIZACJA IMPREZ MASOWYCH

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">ORGANIZACJA IMPREZ MASOWYCH</font></h3>
      W dniu 26.09.2016 w auli naszej szkoły odbyło się spotkanie z Pawłem Podkańskim
reprezentującym gorzowski OSiR. W spotkaniu uczestniczyły klasy IIIK i IVK, zgromadzonych powitał p.o dyrektor Piotr Kruk. Tematyką spotkania było organizowanie imprez masowych.

VI FESTIWAL FILMOWY - ORGANIZOWANY PRZEZ WOJEWÓDZKĄ I MIEJSKĄ BIBLIOTEKĘ PUBLICZNĄ

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">VI FESTIWAL FILMOWY - ORGANIZOWANY PRZEZ WOJEWÓDZKĄ I MIEJSKĄ BIBLIOTEKĘ PUBLICZNĄ</font></h3>
UDZIAŁ UCZNIÓW W VI FESTIWALU FILMOWYM ORGANIZOWANYM PRZEZ WOJEWÓDZKĄ I MIEJSKĄ BIBLIOTEKĘ PUBLICZNĄ IM. ZBIGNIEWA HERBERTA
      Dnia 21.09.2016r. uczniowie klas IK i IIK wzięli udział w szóstej edycji festiwalu filmowego pt. ,,Baza tożsamości regionalnej - 25 lat dobrego sąsiedztwa''. Jak wskazuje podtytuł, wyświetlone filmy w trzech blokach tematycznych pokazały historię polsko-niemieckich relacji w wymiarze osobistym i państwowym.

Dzień Sybiraka w Gorzowie Wielkopolskim

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">Dzień Sybiraka w Gorzowie Wielkopolskim</font></h3>
      W sobotnie przedpołudnie 17 września 2016 roku delegacja uczniów naszej Szkoły wraz z pocztem sztandarowym wzięła udział w uroczystościach  upamiętniających  77 rocznicę napaści Związku Radzieckiego na walczącą z Niemcami Polskę.
 

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2016

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">SPRZĄTANIE ŚWIATA 2016</font></h3>
      16 września uczniowie klas IA,  IIA, IVA, Iae kolejny raz sprzątali pobocza ulicy Dobrej i las przylegający do niej. Pogoda była piękna więc praca przebiegała sprawnie.
Ze świadomością ekologiczną mieszkańców Gorzowa Wlkp. ciągle jest źle- zobaczcie sami, zdjęcia są bardzo wymowne.
Dyrekcja ZSM i opiekunowie akcji dziękują wszystkim uczniom za ogromne zaangażowanie.
 
Tekst: Helena Niczyj
Foto: Maciek Suchocki

SPOTKANIE W SPRAWIE CEZiB

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">SPOTKANIE W SPRAWIE CEZiB</font></h3>
      Co dalej z poszpitalnymi budynkami przy ul. Warszawskiej i koncepcją powstania tu Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu? Okazuje się, że urzędnicy cały czas pracują nad ostateczną formą funkcjonowania CEZ-u.
 

JAK INTEGRACJA TO INTEGRACJA

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">JAK INTEGRACJA TO INTEGRACJA</font></h3>
      Rozpoczynając naukę w szkole uczniowie spotykają się po raz pierwszy z nowymi kolegami, nauczycielami, często znajdują się w nowym, nieznanym otoczeniu. Każdy z nich ma za sobą pewien bagaż doświadczeń, każdy ma inną osobowość. Początek roku szkolnego to trudny okres a zatem pełny oczekiwań. Jaka okaże się nowa klasa? Kto będzie wychowawcą? Jacy będą nauczyciele? W pierwszych tygodniach września 2016r. w naszej szkole odbyły się zajęcia integracyjne dla uczniów klas I. Uczniowie poznawali się wzajemnie. W zajęciach czynny udział brali wszyscy wychowawcy. Koordynatorem zajęć był pedagog szkolny - Aneta Krzemińska-Przystajko oraz psycholog Monika Wysocka. 

GIEŁDA KSIĄŻKI UŻYWANEJ

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">GIEŁDA KSIĄŻKI UŻYWANEJ</font></h3>
       Chcesz sprzedać książkę, której już nie potrzebujesz lub tanio kupić interesującą cię pozycję?
W poniedziałek odbyła się giełda używanych podręczników.  „Ceny książek nie są wysokie. Zaczynają się już od paru złotych”, wszystko po to, by ułatwić uczniom i rodzicom dostęp do używanych książek.
To coroczna akcja organizowana przez bibliotekę szkolną.
 
Tekst i foto: Tomasz Walorski

NARODOWE CZYTANIE W SZKOLE

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">NARODOWE CZYTANIE W SZKOLE</font></h3>
      W sobotę 3 września w całej Polsce odbyła się akcja „Narodowe Czytanie” pod patronatem Prezydenta RP. To już 5 edycja tej jakże ważnej społecznie akcji, która ma być inspiracją do kontaktu z wybitną literaturą. Tym razem czytano dzieło Henryka Sienkiewicza pt. „Quo vadis”.
 
 

NARODOWE CZYTANIE W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ W GORZOWIE

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">NARODOWE CZYTANIE W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ W GORZOWIE</font></h3>
      Dnia 03.09.2016r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie odbyło się Narodowe Czytanie, tym razem ,,Quo vadis" H. Sienkiewicza. Tegoroczna lektura nawiązywała do obchodzonego właśnie Roku Henryka Sienkiewicza, ustanowionego przez Sejm i Senat, w związku ze 170. rocznicą urodzin i 100. rocznicą śmierci pisarza. 
 

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2016/2017</font></h3>
      1 września w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Mechanicznych o godzinie 9:00 odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017.
P.o. Dyrektor szkoły Piotr Kruk powitał gości, nauczycieli, pracowników szkoły, przedstawicieli Rady Rodziców i uczniów, kierując szczególnie ciepłe słowa do klas pierwszych.
 
 
Ostatnio dodane zdjęciawięcej ...
Losowe zdjęcia z galeriiwięcej ...
POŻEGNANIE KLAS MATURALNYCH 2014
Spotkanie z kierowcami rajdowymi
MOTOR SHOW 2012
MIKOŁAJ Z MECHANIKA W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ
Odwiedziny w firmie spedycyjnej VIRGJN
Uroczystość Zakończenia Roku Szkolnego ZSZ 2013