Zespół Szkół Mechanicznych
 
jesteś tu: strona główna
szukaj:
Powiadom znajomego
Jeżeli znasz kogoś, kogo może zainteresować ta strona, powiadom go o niej.

Twoje imię/nazwisko/pseudonimAdres e-mail znajomego 
 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2019-2020

 

MATURA 2020

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">MATURA 2020</font></h3>
 Trwają egzaminy maturalne w sesji wiosennej 2020. Egzaminy inne niż zawsze. Z dwóch powodów; po pierwsze nie w maju, a w czerwcu. Po drugie, reżim sanitarny, który wymusił zakrycie radosnych twarzy maturzystów maseczkami. Za nami trzy dni egzaminów. Teraz krótka przerwa na odpoczynek i powrót na salę egzaminacyjną już w poniedziałek 15 czerwca 2020r. o godzinie 9:00.
Cały czas TRZYMAMY KCIUKI za naszych MATURZYSTÓW.

WIRTUALNE POŻEGNANIE MATURZYSTÓW MECHANIKA 2020

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">WIRTUALNE POŻEGNANIE MATURZYSTÓW MECHANIKA 2020</font></h3>
 Na krzesłach leżą wydrukowane świadectwa ukończenia Technikum  skany prześlemy na Wasze skrzynki pocztowe.  Jeśli ktoś bardzo potrzebuje wersji papierowej, to można odebrać po wcześniejszym telefonicznym ustaleniu terminu. Nr tel. 667659304. Gratulujemy ukończenia Szkoły  
 
 

DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI - ZDALNIE,WIRTUALNIE,PROFESJONALNIE

<h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI - ZDALNIE,WIRTUALNIE,PROFESJONALNIE</font></h3>
 

MIGRACJE I PROBLEM UCHODŹCÓW W UNII EUROPEJSKIEJ

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">MIGRACJE I PROBLEM UCHODŹCÓW W UNII EUROPEJSKIEJ</h3>
       26 marca 2020 r. w naszej szkole miała odbyć się debata dotycząca migracji i problemu uchodźców w Unii Europejskiej.
      W związku z ogłoszeniem 11 marca 2020 r. informacji o zamknięciu placówek oświatowych, wprowadzeniem w naszym kraju stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii, debata w zapowiedzianej formie – z udziałem dwuosobowych zespołów klasowych i publiczności – nie mogła się odbyć.
      Nasze działania przenieśliśmy do wirtualnej rzeczywistości!
 

UNIA EUROEPJSKA – IDEA, HISTORIA I WSPÓŁCZESNOŚĆ

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">UNIA EUROEPJSKA – IDEA, HISTORIA I WSPÓŁCZESNOŚĆ</h3>
 UNIA EUROEPJSKA – IDEA, HISTORIA I WSPÓŁCZESNOŚĆ
(zdalna lekcja europejska zrealizowana w ramach Programu EPAS)
 
      1 oraz 17 kwietnia 2020 uczniowie z dwóch klas pierwszych technikum (po szkole gimnazjalnej) mieli możliwość zapoznania się z tematem Droga ku wspólnej Europie.
      W czasie przygotowań do lekcji został wykorzystany scenariusz zajęć: Unia Europejska – historia, idea i współczesność.
      W związku z pandemią koronawirusa i wprowadzeniem w Polsce stanu epidemii, lekcje zostały przeprowadzone zdalnie przez panią Ewę Jankowską w ramach realizacji programu EPAS.

LEKCJA EUROPEJSKA

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">LEKCJA EUROPEJSKA</h3>
    W naszej szkole już od trzech lat realizujemy program Szkoła – Ambasador Parlamentu Europejskiego ( EPAS ). W ramach tego programu 10.03.2020r. przeprowadzono lekcję europejską „Czym jest Parlament Europejski?”. Udział wzięli uczniowie klasy I K g – technik logistyk. Zapoznali się oni z broszurami Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce, zawierającymi najważniejsze informacje dotyczące zasad działania i kompetencji PE.
   Po wysłuchaniu mini wykładu popartego prezentacją multimedialną uczniowie zostali podzieleni na 6 grup. Pracując z tekstem broszur utrwalali zdobyte wiadomości .
Lekcję przeprowadziła p. Krystyna Płaczek

OLIMPIADA INNOWACJI TECHNICZNYCH I WYNALAZCZOŚCI

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">OLIMPIADA INNOWACJI TECHNICZNYCH I WYNALAZCZOŚCI</h3>
 W dniu 9 marca 2020r. w Zespole Szkół Mechanicznych zostały przeprowadzone eliminacje szkolne Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości. Każdy uczestnik po zarejestrowaniu się na platformie e-learningowej odpowiadał na 20 pytań z zakresu własności przemysłowej i historii wynalazków w czasie 30 minut. Do eliminacji okręgowych, które odbędą się 27.03.2020r. w Zielonej Górze zakwalifikowali się:
Daria Rojek – kl. IIIT
Olaf Gołębiowski - kl. IVA
Kacper Jacykowski – kl.ITg
 
Drużynę przygotowuje pani Danuta Kołodzińska.

DZIEŃ KOBIET

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">DZIEŃ  KOBIET</h3>
 Wszystkim Paniom, które uczą, pracują i uczą się w Mechaniku - najlepsze życzenia z okazji DNIA KOBIET od męskiej części społeczności Zespołu Szkół Mechanicznych im. Zesłańców Sybiru w Gorzowie Wielkopolskim.

MECHANIK PAMIĘTA O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">MECHANIK PAMIĘTA O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH</h3>
 Delegacja z naszej Szkoły wraz z pocztem sztandarowym wzięła udział we Mszy św., a następnie marszu ku czci Żołnierzy Wyklętych, który był punktem kulminacyjnym gorzowskich uroczystości zorganizowanych 1 marca 2020r. Kilkaset osób przeszło od kościoła do parku 750-lecia Gorzowa. Punkt docelowy marszu nie był przypadkowy. W parku stoi obelisk upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. Wojewoda lubuski Władysław Dajczak powiedział, że w tym roku obchody są wyjątkowe. Po raz pierwszy odbyły się w czasie dnia, kiedy jest jeszcze jasno i ładnie.

KOLEJNE STYPENDIA ZREMB HOLDING S.A

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">KOLEJNE STYPENDIA ZREMB HOLDING S.A</h3>
      W piątek 28 lutego 2020r. z Zespole Szkół Mechaniczych im. Zesłańców Sybiru w Gorzowie Wielkopolskim, podpisano kolejną umowę stypendialną. Tym razem stypendystą ZREMB Holding S.A. w Gorzowie, został uczeń Branżowej Szkoły I stopnia nr 5, Adam Łukasik. Adam uczy się zawodu mechanik monter maszyn i urzadzeń. Stypendium wręczył Pan dyrektor Sylwester Kubała. Obecni przy podpisaniu umowy i wręczeniu stypendium byli: zastępca dyrektora ZREMB Holding - p. Dawid Moglin, dyrektor ZSM - p. Piotr Kruk oraz wicedyrektor ZSM - p. Iwona Żuk. Serdecznie gratulujemy Adamowi.  

VII EDYCJA KONKURSU - POZNAJ SWOJE PRAWA W PRACY

 <h3 style="background-color: ightgrey"><font color="blue">VII EDYCJA KONKURSU - POZNAJ SWOJE PRAWA W PRACY</h3>
 27 lutego 2020r. w CKZiU „Elektronik” w Zielonej Górze odbył się finał regionalny VII edycji konkursu Państwowej Inspekcji Pracy „Poznaj swoje prawa w pracy”.
Konkurs zorganizowano w ramach programu edukacyjnego „Kultura bezpieczeństwa”, którego celem jest podniesienie poziomu wiedzy nt. prawnej ochrony pracy, bezpiecznych i higienicznych warunków pracy wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Program służy kształtowaniu świadomości zagrożeń występujących w środowisku pracy oraz popularyzacji zagadnień związanych z przestrzeganiem prawa pracy, problematyki zawierania umów cywilnoprawnych oraz umów terminowych, legalności zatrudnienia. 

SPOTKANIE Z STRAŻĄ GRANICZNĄ

 <h3 style="background-color: ightgrey"><font color="blue">SPOTKANIE Z STRAŻĄ GRANICZNĄ</h3>
      W poniedziałek 24 lutego 2020r. w auli Zespołu Szkół Mechanicznych odbyło się spotkanie uczniów klas maturalnych z funkcjonariuszem Straży Granicznej.
Podczas spotkania pogranicznik w przygotowanej prezentacji przedstawili strukturę organizacyjną Straży Granicznej w Polsce. Funkcjonariusz zapoznał maturzystów z zadaniami jakie strażnicy wykonują w trakcie służby, zaprezentowane przez prelegenta filmy skłaniały do refleksji nad pracą, która nie zawsze jest bezpieczna. Na spotkaniu szczegółowo został ukazany sposób rekrutacji do tej formacji mundurowej. Spotkanie wzbudziło zainteresowanie uczniów ostatnich klas technikum.

BEZPIECZNA MŁODOŚĆ

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">BEZPIECZNA MŁODOŚĆ</h3>
 „Bezpieczna Młodość” to Wojewódzki Program Edukacyjny skierowany do uczniów, kadry pedagogicznej i rodziców uczniów szkół ponadpodstawowych województwa lubuskiego. W ramach tego programu w naszej Szkole 20 lutego odbyło się spotkanie uczniów klas pierwszych z dzielnicowym st. sierżantem Mateuszem Leśnickim. Program zakłada prowadzenie systematycznych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa młodzieży woj. lubuskiego poprzez informowanie i edukację na temat skutków zachowań ryzykownych takich jak: zażywanie narkotyków, spożywanie alkoholu, cyberprzemoc, a także w obszarze możliwości zapobiegania zjawiskom patologicznym i ochrony przed staniem się ofiarą przestępstw.

AKTYWNE ZWIEDZANIE WYSTAWY BIBLIJNEJ W WOJEWÓDZKIEJ I MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">AKTYWNE ZWIEDZANIE WYSTAWY BIBLIJNEJ W WOJEWÓDZKIEJ I MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ</h3>
 W czwartek, 20.02.2020 klasa I Ag w ramach zajęć z języka polskiego miała okazję wziąć udział w aktywnym zwiedzaniu wystawy biblinej w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. Uczniowie poznali historię powstawania Biblii oraz rozmaitych tłumaczeń, mogli dotknąć eksponatów związanych z najstarszymi egzemplarzami tej księgi oraz zapoznali się z aplikacją, która pozwala na odczytanie tekstu Pisma w kilku językach jednocześnie. 

LEKCJE Z ZAKŁADEM UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">LEKCJE Z ZAKŁADEM UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH</h3>
 Już po raz siódmy uczniowie Mechanika wzięli udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Lekcje z ZUS",. Jest on skierowany do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorem projektu jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Projekt objął honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

NAZYWAM SIĘ MILIARD

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">NAZYWAM SIĘ MILIARD</h3>
 Uczniowie z Mechanika wzięli udział 14 lutego 2020 "Na Kwadracie" we wspólnym tańcu przeciwko przemocy wobec kobiet. Akcja zorganizowana została w ramach międzynarodowej kampanii One Billion Rising (Nazywam się Miliard). Taniec poprowadziła licencjonowana instruktor Zumba-Fitness Anna Patykiewicz. Uczestniczył również zespół taneczny Mirage. Wydarzenie zorganizowała Fundacja Czysta Woda, ze wsparciem gorzowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, pod patronatem posłanki Anity Kucharskiej-Dziedzic.

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI AKADEMII im.JAKUBA Z PARADYŻA

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI AKADEMII im.JAKUBA Z PARADYŻA</h3>
 17.02.2020r. uczniowie klas czwartych wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Było to juz kolejne spotkanie zorganizawane przez dyrekcję Szkoły dla maturzystów. W trakcie spotkania został przedstawiony program studiów obowiązujący w ramach systemu szkolnictwa wyższego. 

WIZYTA W I.M.C. ENGINEERING POLAND

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">WIZYTA W I.M.C. ENGINEERING POLAND</h3>
 W piątek 14 lutego uczniowie klasy I Ag wraz z opiekunami p. D. Kołodzińską oraz p. S. Skryckim byli uczestnikami wycieczki zawodoznawczej do I.M.C. Engineering Poland. Po przedstawieniu profilu zakładu i szkoleniu BHP uczniowie zwiedzili nowoczesny zakład. Mogli zobaczyć stanowiska pracy, wyposażone w specjalistyczne maszyny. Oprowadzający po IMC pracownicy odpowiadali na szereg pytań zadawanych przez ciekawskich Mechaników.

80 ROCZNICA MASOWYCH DEPORTACJI POLAKÓW NA SYBIR

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">80 ROCZNICA MASOWYCH DEPORTACJI POLAKÓW NA SYBIR</h3>
 10 lutego 2020 r. przypada 80. rocznica masowych deportacji Polaków na Sybir. By upamiętnić ofiary tych tragicznych wydarzeń delegacja uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych im. Zesłańców Sybiru w tym dniu zapaliła znicze Sybirakom pod pomnikiem na Cmentarzu Komunalnym w Gorzowie Wielkopolskim.

JAK ZOSTAĆ STUDENTEM W 2020 ROKU

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">JAK ZOSTAĆ STUDENTEM W 2020 ROKU</h3>
 Jak zostać studentem w roku 2020 pod takim tematem, zorganizowane zostało spotkanie z Panią Rektor Anną Czekirdą z Wyższej Szkoły Biznesu w Gorzowie Wielkopolskim, w którym uczestniczyli uczniowie klas maturalnych. W trakcie spotkania Pani Rektor przedstawiła obowiązujący w Polsce system szkolnictwa wyższego. Zapoznała uczniów z rodzajami studiów jakie mogą podjąć po maturze - stacjonarne, zaoczne, jednolite magisterskie czy dwustopniowe.

FESTIWAL KOLĘD W MECHANIKU

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">FESTIWAL KOLĘD W MECHANIKU</h3>
 W czwartek 23 stycznia 2020 roku w auli naszej Szkoły odbył się finał FESTIWALU KOLĘD. Zgromadzonych Gości przywitał dyrektor Piotr Kruk. Uczniowie przedstawili Jasełka – zatytułowane „ 1:0 – dla nieba”. Po przedstawieniu uczniowie z koła teatralnego zaśpiewali kolędę Sybiraków. Następnie Pani Kurator Ewa Rawa dokonała uroczystego otwarcia festiwalu. Występy wokalne klas oceniało Jury w składzie: przewodnicząca Pani Ewa Rawa - Lubuski Kurator Oświaty, ks. kanonik Zbigniew Kobus – Proboszcz Parafii Katedralnej, Pani Gabriela Gronowska - Przewodnicząca Międzyszkolnej Komisji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, Pan Piotr Kruk – dyrektor Szkoły oraz Przedstawiciele Rady Rodziców.

WYCIECZKA DO MUZEUM SPICHLERZ

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">WYCIECZKA DO MUZEUM SPICHLERZ</h3>
 15 stycznia 2019 r odbyła się wycieczka klasy I Kp do gorzowskiego Spichlerza. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z pamiątkami po II wojnie światowej na wystawie pt.”Krąg Arsenału 1945 - malarstwo, grafika, rysunek”. Uczniowie podziwiali zbiory broni, mundurów, odznaczeń. Na pierwszym piętrze zgromadzono zbiory ceramiki i malarstwa współczesnego, przedstawiającego przeżycia wojenne. Dużym zainteresowaniem cieszyła się potężna makieta Landsberga. O szczegółach opowiadały pracownice muzeum, które to oprowadzały nas po wystawie.

SZKOLENIE MŁODSZYCH AMBASADORÓW EPAS WE WROCŁAWIU

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">SZKOLENIE MŁODSZYCH AMBASADORÓW EPAS WE WROCŁAWIU</h3>
 10 stycznia 2020 r. nowo wybrani młodzi ambasadorzy EPAS z Mechanika: Ola, Wiktoria i Martin z klasy I Kg uczestniczyli w szkoleniu zorganizowanym przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej, współpracującą z koordynatorami projektu Szkoła – Ambasador Parlamentu Europejskiego. Szkolenie odbyło się w siedzibie Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu i miało na celu wymianę doświadczeń pomiędzy szkołami, które zadeklarowały udział w programie EPAS.

MECHANIK ZAGRAŁ Z WOŚP!

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">MECHANIK ZAGRAŁ Z WOŚP!</h3>
      Już od 7 do 12 stycznia 2020 roku trwało wspólne granie Zespołu Szkół Mechanicznych im. Zesłańców Sybiru oraz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uczniowie i uczennice oraz Grono Pedagogiczne „Mechanika” wraz z Radosławem Szkuciakiem – przedstawicielem gorzowskiego sztabu WOŚP – zorganizowali wpierw kiermasz ciast i licytacje na rzecz dziecięcej medycyny zabiegowej. W dniu finału Szkoła była otwarta dla zmarzniętych wolontariuszy i wolontariuszek. Nie zabrakło gorących i zimnych napojów, czegoś słodkiego „na ząb” i świetnej atmosfery, która towarzyszy wspólnemu pomaganiu najmłodszym.

LOGISTYCY W SCHRONISKU AZORKI

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">LOGISTYCY W SCHRONISKU AZORKI</h3>
 9 stycznia z wizytą do schroniska „Azorki” udali się uczniowie klasy I Kg pod opieką wychowawczyni pani Wiolety Wangryn-Boruckiej oraz pani Marty Sarwy. Wolontariusze z Mechanika wyprowadzili na spacer dużą grupę psiaków. Dla zwierzaków była to duża radość wręcz wtulały się w wyprowadzających. Pieski cieszyły się i żwawo biegały na spacerze. 

KOLĘDOWANIE W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">KOLĘDOWANIE W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ</h3>
 23 grudnia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia odwiedziliśmy tradycyjnie Dom Pomocy Społecznej nr 1 im. Marie Juchacz przy ul. Podmiejskiej Bocznej. W tegorocznym kolędowaniu wzięli udział uczniowie klas pierwszych, dla których spotkanie z samotnymi i chorymi mieszkańcami było głębokim przeżyciem. Chodząc po korytarzach, odwiedzając mieszkańców w ich pokojach przy dźwięku kolęd, łamiąc się opłatkiem sprawialiśmy, że w oczach mieszkańców pojawiały się łzy radości i wzruszenia. 

GRATULUJEMY REPREZENTACJI MŁODYCH LOGISTYKÓW

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">GRATULUJEMY REPREZENTACJI MŁODYCH LOGISTYKÓW</h3>
     19 grudnia 2019 odbył się pierwszy etap Ligi Młodych Logistyków - Olimpiady organizowanej przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Poziom tegorocznych eliminacji był bardzo wyrównany. Osiem szkół zdobyło taką samą ilość punktów i przystąpi do dogrywki o finał, w którym zostały cztery miejsca. Miło nam poinformować, że zespół w składzie: Klaudia Głuchy (IIIK), Ewelina Majorowicz (III K) i Daria Rojek (IIIT) będzie reprezentował naszą szkołę w dogrywce.
GRATULUJEMY I TRZYMAMY KCIUKI 

SYBIRACY W MECHANIKU

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">SYBIRACY W MECHANIKU</h3>
 W świątecznej atmosferze 12 i 19 grudnia 2019r., uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych spotkali się z Sybirakami. Spotkania rozpoczęto od odśpiewania hymnu Sybiraków, którego autorem jest Marian Jonkajtys, a kompozytorem Czesław Majewski. Następnie zaproszeni Goście dzielili się z uczniami swoimi wspomnieniami, które dotyczyły niełatwego życia na Sybirze. Pan Wiesław Szlachciuk opowiadał o powstaniu armii gen. Andersa i historii niedźwiedzia Wojtka.

POMAGAMY NIE TYLKO Z OKAZJI ŚWIĄT

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">POMAGAMY NIE TYLKO Z OKAZJI ŚWIĄT</h3>
       Uczniowie klas branżowej szkoły I stopnia jak i uczniowie technikum w zawodzie technik spedytor przeprowadzili przedświąteczną zbiórkę środków czystości i higieny osobistej dla osób najbardziej potrzebujących. Przekazanie środków dla Koła Gorzowskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta odbyło się 19 grudnia 2019r. Wszystkim zaangażowanym w akcję uczniom składamy serdeczne podziękowanie.

AKCJA “MIKOŁAJ W ZSM”

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">AKCJA “MIKOŁAJ W ZSM”</h3>
       19 grudnia, podobnie jak w ubiegłym roku, w Naszej Szkole pojawił się Mikołaj z dwiema pomocnicami- Mikołajkami. Na pracowników Mechanika oraz wszystkich uczniów czekał słodki poczęstunek w postaci pierniczków. Mamy nadzieję, że akcja wpisuje się na stałe do tradycji świątecznych w Szkole, ponieważ pozwala poczuć magię i zapach Świąt. Akcja została zorganizowana i przeprowadzona przez uczniów oraz Opiekuna Samorządu Uczniowskiego.

KONKURS EUROSCOLA 2019

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">KONKURS EUROSCOLA 2019</h3>
 Już czwarty rok nasza szkoła bierze udział w konkursie EUROSCOLA organizowanym przez Parlament Europejski. 11 grudnia 2019r. młodsi ambasadorzy EPAS z klasy I Kg wzięli udział w tym konkursie. Składa się on z dwóch etapów. W pierwszym etapie młodsi ambasadorzy musieli sobie poradzić z quizem internetowym z wiedzy o Unii Europejskiej i wykazać się znajomością z zakresu polityki, historii, gospodarki i kultury państw należących do w/w organizacji. 

MIKOŁAJ W SZKOLE

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">MIKOŁAJ W SZKOLE</h3>
 6 grudnia naszą szkołę odwiedził św. Mikołaj. W tym roku w jego rolę wcielili się uczniowie klasy I Kp, a dekoracje przygotowała klasa II ae z wychowawcą. W pięknym stroju, z rózgą i koszem pełnym cukierków odwiedził wszystkich uczniów, pracowników i Dyrekcję Szkoły. Na szczęście dla nas rózgi nie używał. Był to bardzo przyjemny dzień nauki.
Mikołaju dziękujemy!

SZLACHETNA PACZKA

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">SZLACHETNA PACZKA</h3>
Tradycyjnie w okresie przedświątecznym juk po raz kolejny, Zespół Szkół Mechanicznych im. Zesłańców Sybiru włączył się w przygotowanie paczki dla potrzebującej Rodziny z Gorzowa Wlkp., w ramach Szlachetnej Paczki. Wszystkie najpotrzebniejsze dary udało się skompletować dzięki zaangażowaniu i dobrych sercach: uczniów Mechanika, rodziców uczniów, nauczycieli oraz przyjaciołom Szkoły.

I SESJA MŁODZIEŻOWEJ RADY MIASTA

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">I SESJA MŁODZIEŻOWEJ RADY MIASTA</h3>
 4 grudnia 2019r. w sali narad Urzędu Miasta odbyła się inauguracyjna sesja Młodzieżowej Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Uczniowie gorzowskich szkół średnich złożyli ślubowanie, wybrali przewodniczących i sekretarza rady. Młodzieżowa Rada Miasta Gorzowa Wielkopolskiego została powołana w 2003 roku i działała do roku 2013. Gorzowscy radni ponownie powołali Młodzieżową Radę Miasta Gorzowa Wielkopolskiego w marcu 2019 roku „w celu wspierania i upowszechniania idei samorządowej wśród młodzieży”. 

MECHANICY W STANOWICACH

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">MECHANICY W STANOWICACH</h3>
 3 grudnia 2019r. uczniowie klasy I ag, którą patronatem objęła Grupa Kapitałowa INNEKO uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych w Gorzowskim Ośrodku Technologicznym w Stanowicach. Pan Piotr Gramza przedstawił ofertę Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego oraz opowiedział o projektach realizowanych w Ośrodku. Jednym z nich jest urządzenie do treningu inercyjnego. Uczniowie mogli zapoznać się z urządzeniem i spróbować swoich sił. W spotkaniu z uczniami klasy patronackiej wzięli udział przedstawiciele pracodawców. 
 

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI WOT i WKU

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI WOT i WKU</h3>
    02.12.2019r. w ramach cyklu zajęć rekrutacyjno – promocyjnych w placówkach oświatowych na terenie administrowanym przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Gorzowie Wielkopolskim uczniowie klas IV Technikum uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami służb wojskowych. Przedstawicielka Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gorzowie Wielkopolskim omówiła zasady rekrutacji do WKU oraz etapy ścieżki zawodowej służby wojskowej i służby kandydackiej. 

STYPENDYŚCI ZREMB HOLDING Z MECHANIKA

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">STYPENDYŚCI ZREMB HOLDING Z MECHANIKA</font></h3>
 2 grudnia w auli Zespołu Szkół Mechanicznych w Gorzowie Wielkopolskim podpisany został program stypendialny oraz wręczone zostały stypendia uczniom Zespołu Szkół Mechanicznych ufundowane przez Prezesa Holding ZREMB w Gorzowie Wlkp. Uroczystość wręczenia stypendiów i podpisania umowy poprzedził występ uczniów należących do szkolnego koła teatralnego prowadzonego przez panią Kingę Taisner.

ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z AIDS

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z AIDS</font></h3>
 1 grudnia przypada Światowy Dzień Walki z AIDS. Święto to ma na celu umożliwienie organizacjom rządowym, pozarządowym i lokalnym, jak również osobom indywidualnym zwrócenie uwagi na walkę z AIDS, a także uświadomienie konieczności pomocy ludziom zakażonym wirusem HIV i chorym na AIDS oraz ich bliskim. W naszej szkole we wszystkich klasach pierwszych odbyły się lekcje poświęcone temu tematowi. 

VIII TURNIEJ MASZYN WIATROWYCH

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">VIII TURNIEJ MASZYN WIATROWYCH</h3>
       W sobotę 30 listopada 2019r. w Szczecinie odbyły się eliminacje VIII Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych. Zespół Szkół Mechanicznych w Gorzowie po raz pierwszy reprezentowali uczniowie klasy I Ag w składzie Kacper Kamieniczny, Wiktor Capiga oraz Kacper Jacykowski. Opiekunem grupy był nauczyciel Łukasz Kasprzak. Zadaniem naszej reprezentacji było wykonanie turbiny wiatrowej zgodnie z ustalonymi wytycznymi organizatora. W kategorii szkół ponadpodstawowych brało udział 19 drużyn.

DZIEŃ JĘZYKA NIEMIECKIEGO, tym razem inaczej

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">DZIEŃ JĘZYKA NIEMIECKIEGO, tym razem inaczej</font></h3>
       26 listopada 2019r. w gościnnych progach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim, odbył się DZIEŃ JĘZYKA NIEMIECKIEGO. Serdecznie dziękujemy Pracownikom biblioteki za miłą atmosferę, gościnność i nagrody.

SZLACHETNA PACZKA-KIERMASZ CHARTYTATYWNY

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">SZLACHETNA PACZKA-KIERMASZ CHARTYTATYWNY</font></h3>
W dniu 26 listopada w Mechaniku odbył się Kiermasz ciast, tostów i sałatek. Zbieraliśmy środki na zakup produktów do Szlachetnej Paczki. I tym razem społeczność Szkoły nie zawiodła- udało się zebrać prawie 500 zł ! Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie dań do sprzedaży, obsłudze Samorządu oraz Darczyńcom !
Kiermasz był organizowany przez Samorząd Uczniowski
z Opiekunem p. Martą Sarwa i p. Małgorzatą Kaczałko

"MECHANICY" w MŁODZIEŻOWEJ RADZIE MIASTA

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">"MECHANICY" w MŁODZIEŻOWEJ RADZIE MIASTA</font></h3>
 35 radnych będzie tworzyć Młodzieżową Radę Miasta. Kadencja wynosi trzy lata od złożenia ślubowania. Informacje dotyczące działalności Rady oraz podejmowanych uchwał będą publikowane w nowopowstałej zakładce Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta. Koordynatorem Rady, z ramienia Miasta, wspierającym merytorycznie podejmowane inicjatywy, została wiceprezydent Małgorzata Domagała. 

MECHANIK SZKOŁĄ PROMUJĄCĄ ZDROWIE

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">MECHANIK SZKOŁĄ PROMUJĄCĄ ZDROWIE</font></h3>
 W czwartek 21 listopada w Szkole zorganizowano akcję "JABŁKO ZAMIAST PAPIEROSA". Na długiej przerwie częstowano uczniów jabłkami, zapoznawano ze szkodliwością palenia papierosów oraz e-papierosów. Wszystko to w ramach obchodzonego w na całym świecie Dnia Rzucania Palenia.

KONKURS ORTOGRAFICZNY MECHANIK 2019 ROZSTRZYGNIĘTY!

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">KONKURS ORTOGRAFICZNY MECHANIK 2019 ROZSTRZYGNIĘTY!</font></h3>
 W środę 20 listopada uczniowie naszej szkoły walczyli dzielnie o tytuł najlepszego znawcy ortografii. Nie wszyscy wcześniej zgłoszeni stawili się na konkurs, a więc nie podjęli rękawicy. Ci, którzy przybyli, musieli zmierzyć się z dyktandem i rozwiązać test ortograficzny. Bezbłędnie nie napisał nikt z uczniów, ponieważ polska ortografia nie należy do łatwych. Mistrzynię i wicemistrzynię dyktanda dzieliła różnica jednego przecinka!

XX MIĘDZYWOJEWÓDZKI KONKURS RECYTATORSKI „O LAUR KAZIMIERZA WIERZYŃSKIEGO”

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">XX MIĘDZYWOJEWÓDZKI KONKURS RECYTATORSKI „O LAUR KAZIMIERZA WIERZYŃSKIEGO”</font></h3>
 20 listopada br. reprezentanci Zespołu Szkół Mechanicznych mieli okazję do uczestniczenia w półfinale międzywojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego. Uczniowie, w postaci Jakuba Idziaszka oraz Emilii Nawrockiej, zmierzyli się z tekstami Kazimierza Wierzyńskiego przed jury w postaci animatora kultury Czesława Gandy, poetki Beaty Patrycji Klary oraz dyrektora Miejskiego Centrum Kultury Hanny Błauciak.
 

KONKURS „POZNAJ SWOJE PRAWA W PRACY” 2019

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">KONKURS „POZNAJ SWOJE PRAWA W PRACY” 2019</font></h3>
       Konkurs Państwowej Inspekcji Pracy „Poznaj swoje prawa w pracy” odbywa się w trzech etapach: szkolnym, regionalnym i centralnym. Etap szkolny konkursu odbył się w naszej szkole 18 listopada 2019r. Zadaniem konkursowym dla uczestników etapu szkolnego było udzielenie odpowiedzi na pytania z testu wiedzy z zakresu prawa pracy, w tym przepisów bhp, wybranych spośród 356 pytań opracowanych przez Okręgową Komisję Konkursową. 

KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO WORLD OF LANGUAGES

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO WORLD OF LANGUAGES</font></h3>
 14 listopada o godzinie 9.00 w naszej Szkole odbył się konkurs Języka Angielskiego World of Languages organizowany przez wydawnictwo Synapsa. W konkursie wzięło udział 11 uczniów klas pierwszych technikum. Test sprawdzał znajomość rozumienia ze słuchu, znajomość gramatyki oraz słownictwa. Czekamy na wyniki i trzymamy kciuki za naszych uczniów. Szkolne eliminacje nadzorowała p. wicedyrektor Iwona Żuk.

SZKOŁA DO HYMNU !

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">SZKOŁA DO HYMNU !</font></h3>
     11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo i waleczność naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy.
Ten dzień świętowaliśmy w Zespole Szkół Mechanicznych już 08 listopada 2019r. Nasza szkoła włączyła się w akcję pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej „ SZKOŁA DO HYMNU”.
O symbolicznej godzinie 11:11 uczniowie, nauczyciele, pracownicy Mechanika we wszystkich salach, uroczyście odśpiewali „Mazurek Dąbrowskiego”. Była to wspaniała lekcja patriotyzmu , daliśmy wyraz dumy z bycia Polakami.

OLIMPIADA STATYSTYCZNA 2019

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">OLIMPIADA STATYSTYCZNA 2019</font></h3>
 W czwartek 7 listopada odbył się etap szkolny IV edycji Olimpiady Statystycznej. Punktualnie o 11.00 rozpoczął się test on-line, który trwał 45 minut. W olimpiadzie wzięli udział uczniowie klasy czwartej. Dwóch uczniów naszej szkoły zakwalifikowało się to II etapu Olimpiady. Zawody okręgowe, które odbędą się 4 grudnia w Zielonej Górze. Olimpiada Statystyczna jest olimpiadą tematyczną. 

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2019

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2019</font></h3>
 7 listopada 2019 r z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Zespole Szkół Mechanicznych im. Zesłańców Sybiru w Gorzowie Wielkopolskim odbył się uroczysty apel przygotowany przez uczniów klasy III K – Alicję, Dominikę, Julię, Martynę, Sandrę, Dawida, Kacpra, Michała i Pawła – oraz nauczycielki: panią Ewę Jankowską i panią Anitę Dobkowicz. 

VI LUBUSKI SEJMIK MŁODZIEŻOWY

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">VI LUBUSKI SEJMIK MŁODZIEŻOWY</font></h3>
    4 listopada 2019r. reprezentacja Szkoły: Julia Drozd (wybrana na Radną VI Lubuskiego Sejmiku Młodzieżowego), Krystian Zieleński (wybrany na stanowisko Dziennikarza VI Lubuskiego Sejmiku Młodzieżowego), Michał Wdowiak oraz Opiekun Samorządu Uczniowskiego- p. Marta Sarwa brała udział w obradach VI Lubuskiego Sejmiku Młodzieżowego w sali Kolumnowej Sejmiku Województwa Lubuskiego Urzędu 

PAMIĘTAMY O ZMARŁYCH

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">PAMIĘTAMY O ZMARŁYCH</font></h3>
 W przeddzień Wszystkich Świętych, uczniowie Mechanika wspólnie z dyrekcją Szkoły udali się na cmentarz komunalny przy ulicy Żwirowej. Tam wspólnie uczcili pamięć zmarłych pracowników i uczniów naszej Szkoły. Symboliczny znicz zapalony został przy obelisku postawionym w hołdzie Nauczycielom Tajnego Nauczania, Pionierom, Pedagogom i Pracownikom Oświaty. 
 

SZKOLNY KIERMASZ CIAST I ANGIELSKIE ŚNIADANIE

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">SZKOLNY KIERMASZ CIAST I ANGIELSKIE ŚNIADANIE</font></h3>
 30 października 2019r. odbył się kiermasz tostów, herbaty i ciast w związku z Halloween w naszej Szkole. Tym razem zebrane podczas kiermaszu środki przekazaliśmy na wsparcie leczenia Julki chorującej na nieuleczalna chorobę- rdzeniowy zanik mięśni. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy Szkoły bardzo chętnie wsparli akcje. Udało nam się zebrać 680,00zł, które trafią na subkonto Julii w fundacji.

DZIEŃ JĘZYKA ANGIELSKIEGO 2019

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">DZIEŃ JĘZYKA ANGIELSKIEGO 2019</font></h3>
 28 października 2019r. w naszej Szkole odbył się Dzień Języka Angielskiego. Tegoroczny konkurs został poświęcony tematyce zdrowia. Jak co roku impreza cieszyła się dużym zaangażowaniem uczniów. Uczniowie brali udział w konkursach, których motywem przewodnim była zdrowa żywność oraz zdrowy styl życia. Najlepsi zostali nagrodzeni dyplomem oraz upominkiem. Zwycięzcom konkursów gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Organizatorami konkursu byli nauczyciele języka angielskiego.

GRA MIEJSKA

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">GRA MIEJSKA</font></h3>
 25.10.2019 pięcioro uczniów z klasy ITp i pięcioro uczniów z klasy IKp wraz z nauczycielką języka niemieckiego Małgorzatą Miśkiewicz wzięło udział w grze miejskiej zorganizowanej przez Wojewódzką i Miejska Bibliotekę Publiczną im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. Gra dotyczyła znajomości faktów z życia i działalności Maxa Bahra, który stworzył wiele miejsc, budynków i kamienic w Gorzowie Wlkp. 

SPOTKANIE Z RADNYM

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">SPOTKANIE Z RADNYM</font></h3>
 24 października 2019r. w auli szkolnej odbyło się spotkanie młodzieży z Mechanika z Radnym Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego p. Patrykiem Broszko. Spotkanie dotyczyło przybliżenia uczniom tematu funkcjonowania Rady Miasta w Gorzowie – jak wybiera się radnych, co może radny Miasta, jakie ma obowiązki i jakie prawa, na co ma wpływ, jakie komisje działają w radzie miasta; 

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS – LEKCJA OBYWATELSKA

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">MIĘDZYSZKOLNY KONKURS – LEKCJA OBYWATELSKA</font></h3>
 24 października 2019 r. w Zespole Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wielkopolskim odbył się konkurs pt. LEKCJA OBYWATELSKA. Mechanik reprezentowała drużyna w składzie: Daria Rojek z klasy III T oraz Adrian Burek i Kacper Szulc z klasy II K.
Uczniowie musieli m.in. przygotować hasło obywatelskie szkoły; rozwiązywali zadania praktycznie oraz zabierali głos w ważnych dla obywatela sprawach (nasza drużyna wylosowała temat: „Moja mała ojczyzna” i moja aktywność obywatelska); uczniowie zmierzyli się również z quizem dotyczącym ustroju politycznego państwa polskiego, problemów współczesnego świata, samorządności w Polsce oraz roli Polski na arenie międzynarodowej, i w tym ostatnim zadaniu Daria, Adrian i Kacper okazali się bezkonkurencyjni.

XII EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY LOGISTYCZNEJ

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">XII EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY LOGISTYCZNEJ</font></h3>
 23 października dokładnie o godzinie 11:00 w auli szkolnej odbył się pierwszy szkolny etap XII Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej. Głównym organizatorem olimpiady jest Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu.
Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna skierowana jest do uczniów szkół średnich i policealnych uczących się zawodów: technik spedytor i technik logistyk. Olimpiada została na stałe umieszczona przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w wykazie turniejów i olimpiad tematycznych związanych z wybraną dziedziną wiedzy zawodowej, których laureaci i finaliści są zwolnieni z etapu pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. 

„ZŁOTÓWECZKA DLA PIESECZKA I PUSZECZKA DLA KOTECZKA”

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">„ZŁOTÓWECZKA DLA PIESECZKA I PUSZECZKA DLA KOTECZKA”</font></h3>
 Październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt. W związku z tym ZSM zorganizował zbiórkę „Złotóweczka dla pieseczka i puszeczka dla koteczka”, która odbyła się 21 i 22 października. Za uzbierane pieniądze zakupiono wysokiej jakości karmę, żeby choć trochę umilić życie zwierzakom z gorzowskiego schroniska „Azorki”.

PUSZECZKA DLA KOTECZKA

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">PUSZECZKA DLA KOTECZKA</font></h3>
 W dniach 21- 25 października 2019r. w naszej Szkole odbyła się zbiórka karmy dla kotów wolnożyjących na terenie miasta Gorzowa Wlkp., którą przekazaliśmy Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami w Gorzowie Wlkp. Nasi uczniowie kolejny raz okazali wielkie serce podczas zbiórki, czego dowodem jest to, że oprócz karmy dla kotów zebraliśmy dodatkowo karmę dla psów również dla tej samej organizacji.

JUBILEUSZ ZWIĄZKU SYBIRAKÓW

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">JUBILEUSZ ZWIĄZKU SYBIRAKÓW</font></h3>
 W siedzibie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki w Gorzowie Wielkopolskim we wtorek 22 października 2019r. odbyła się uroczystość z okazji 30 - lecia Oddziału Związku Sybiraków w Gorzowie Wlkp. Po odśpiewaniu Hymnu Sybiraków, wystąpieniach zaproszonych gości, zaprezentowana została książka „Nasze losy - 30 lat Koła Związku Sybiraków w Gorzowie Wielkopolskim”. Fragment z tej publikacji odczytał nasz uczeń Jakub Paszkowski. Pani Kurator Ewa Rawa podsumowała konkursy zorganizowane dla uczniów lubuskich szkół. 

BAZA TOŻSAMOŚCI REGIONALNEJ

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">BAZA TOŻSAMOŚCI REGIONALNEJ</font></h3>
 W dniach 21.10, 23.10.2019 klasa ITp wraz z wychowawcą Małgorzatą Miśkiewicz wzięła udział w IX Festiwalu Filmowym- Baza Tożsamości Regionalnej organizowanym przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im Z. Herberta w Gorzowie Wlkp. Przedsięwzięcie zorganizowane zostało pod hasłem " Złączyć się z narodem". Dnia 21.10. 2019 uczniowie wzięli udział w spacerze po Gorzowie "śladem gorzowskich pionierów ".Dnia 23.10.2019 uczniowie klasy ITp obejrzeli 2 filmy: " Złączyć się z narodem" oraz " Losy Zesłańców Sybiru", tym samym WPISALI SIĘ W OBCHODY 30-LECIA KOŁA ZWIĄZKU SYBIRAKÓW.

SPACER EDUKACYJNY „ŚLADAMI PIONIERÓW”

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">SPACER EDUKACYJNY „ŚLADAMI PIONIERÓW”</font></h3>
 21 października 2019 r. uczniowie klasy 3K, razem z opiekunkami panią Anitą Dobkowicz i panią Ewą Jankowską, wzięli udział w spacerze edukacyjnym „Śladami Pionierów”. Spacer został przygotowany i poprowadzony przez pana Jarosława Palickiego z Gorzowskiej Delegatury IPN we współpracy z Działem Zbiorów Regionalnych WiMBP w Gorzowie Wielkopolskim. 

OCEAN ZGODY II-EDYCJA

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">OCEAN ZGODY II-EDYCJA</font></h3>
 21.10.2019r uczniowie naszej Szkoły wraz dyrektorem ZSM - p. Piotrem Krukiem, pedagogiem szkolnym - p. Anetą Krzemińską – Przystajko oraz opiekunem Samorządu Uczniowskiego - p. Martą Sarwą , wzięli udział w spotkaniu dla środowisk oświatowych na temat mediacji w szkołach pt. „Ocean zgody” , które zostało zorganizowane przez Wyższą Szkołę Biznesu w Gorzowie Wielkopolskim w sali konferencyjnej Sądu Okręgowego w Gorzowie Wlkp. 

TYDZIEŃ DORADZTWA ZAWODOWEGO

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">TYDZIEŃ DORADZTWA ZAWODOWEGO</font></h3>
 W ramach Tygodnia Doradztwa Zawodowego w poniedziałek 21.10.2019 r. uczniowie klasy I Tg oraz klasy III T wzięli udział w zajęciach na temat „Planowanie własnego rozwoju „ przeprowadzonych przez panią Anetę Sidorowicz oraz panią Monikę Pokropek z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Gorzowie Wlkp.
Uczniowie mogli poznać etapy planowania kariery zawodowej oraz rozpoznawać kompetencje niezbędne w planowaniu własnego rozwoju.

ZŁOTÓWECZKA DLA PIESECZKA I PUSZECZKA DLA KOTECZKA

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">ZŁOTÓWECZKA DLA PIESECZKA I PUSZECZKA DLA KOTECZKA</font></h3>
       Październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt. To dobry czas do zastanowienia się nad tym jaki mamy stosunek do zwierząt i w jaki sposób możemy pomóc bezdomnym zwierzętom przetrwać zimę? Pamiętajmy, że w październiku odbywa się m.in.: Dzień Zwierząt Hodowlanych (2 października), Światowy Dzień Zwierząt (4 października), Dzień Kundelka oraz Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt obchodzony 25 października. 

III EDYCJA GORZOWSKIEGO FESTIWALU NAUKI Z AWF

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">III EDYCJA GORZOWSKIEGO FESTIWALU NAUKI Z AWF</font></h3>
      17 października w godz. od 9.00 na terenie kampusu Akademii Wychowania Fizycznego w Gorzowie, dzieci i młodzież oraz dorośli mogli uczestniczyć w III edycji Gorzowskiego Festiwalu Nauki z AWF, którego celem jest popularyzacja nauki. Podczas festiwalu odbyło się wiele ciekawych spotkań, wykładów i warsztatów. Na Festiwalu swoje miejsce miała również nasza Szkoła. 

STYPENDIA DLA ZAWODOWCÓW

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">STYPENDIA DLA ZAWODOWCÓW</font></h3>
W środę (16 października) w auli Akademii im. Jakuba z Paradyża odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów motywacyjnych dla 78 uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów zawodowych, przyznawanych w ramach projektu „Zawodowcy w Gorzowie 2.0”. 

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO</font></h3>
 W dniu 15.10.2019r został wybrany Zarząd Samorządu Uczniowskiego w Zespole Szkół Mechanicznych im. Zesłańców Sybiru na rok szkolny 2019/2020.
Przewodniczącym SU została: Julia Drozd (klasa III K)
Z-cą przewodniczącego SU została: Oliwia Góral (klasa II T)
Skarbnikiem została: Katarzyna Czarnodolska (klasa II T)
Sekretarzem został: Michał Turek (klasa II ae)
 

DZIEŃ PAPIESKI

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">DZIEŃ PAPIESKI</font></h3>
 Tego roku ZSM obchodziliśmy XIX Dzień Papieski aktywnie. Klasy 2A, 2K, 2T i 1 1 TG wzięły udział w grze terenowej pokonując zespołowo trasę. Wiodła w budynku szkoły według kodów QR, w których ukryto teksty z nauczania Jana Pawła II.
Okazało się, że nie dla wszystkich było to łatwe zadanie. Większość uczestników poradziła sobie z wyznaczonymi zadaniami i rozwiązała hasło "Wstańcie, chodźmy!" zaczerpnięte z książki Jana Pawła II pod tym samym tytułem.

PRAWYBORY PARLAMENTARNE W MECHANIKU 2019

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">PRAWYBORY PARLAMENTARNE W MECHANIKU 2019</font></h3>
       Zgodnie z tradycją uczniowie naszej szkoły 09 i 10 października 2019r. uczestniczyli w PRAWYBORACH PARLAMENTARNYCH. Mieli oni okazję zagłosować na komitety wyborcze, które wezmą udział w wyborach parlamentarnych 13 października 2019r..

WIZYTA GOŚCI Z INNEKO

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">WIZYTA GOŚCI Z INNEKO</font></h3>
     W piątek 4 października, odwiedzili naszą Szkołę Pracownicy Inneko. Podczas spotkania z uczniami klasy objętej patronatem przedstawili naszej młodzieży sposób odbywania zajęć praktycznych, które od wtorku realizowane będą w zakładzie w Chruściku. Na dobry początek uczniowie otrzymali zestaw firmowych gadżetów.

WYBORY RZECZNIKA PRAW UCZNIA

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">WYBORY RZECZNIKA PRAW UCZNIA</font></h3>
      W dniach 23-27.09.2019r w Zespole Szkół Mechanicznych odbyły się wybory na Rzecznika Praw Ucznia na rok szkolny 2019/2020. W tym roku wybory były przeprowadzone za pomocą nowoczesnej metody- głosowania online.
Każdy uczeń mógł oddać jeden głos na wybranego nauczyciela. W sumie oddano 427 głosów.
Decyzją uczniów Rzecznikiem Praw Ucznia został p. Tomasz Podolski (zdobył aż 43% wszystkich głosów), nauczyciel języka angielskiego, pracujący w Mechaniku od 2012r.
Poza nauczaniem prowadzi w naszej Szkole również Koło Filmowe.
 

ŻYCIE PO WYPADKU DROGOWYM

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">ŻYCIE PO WYPADKU DROGOWYM</font></h3>
      20 września uczniowie z klasy 2T i 3T wraz z wychowawcami uczestniczyli w wydarzeniu "Życie po wypadku drogowym”, organizowanym przez Wojewódzką Komendę Policji w Gorzowie Wielkopolskim. Wydarzenie miało miejsce w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Plac manewrowy w tym dniu tętnił życiem, gdyż przybyło tu liczne grono mieszkańców Gorzowa, a przede wszystkim przedstawiciele młodego pokolenia. 

XIII KONFERENCJA LOGISTYCZNA - TRANSPORT ZRÓWNOWAŻONY

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">XIII KONFERENCJA LOGISTYCZNA - TRANSPORT ZRÓWNOWAŻONY</font></h3>
 W piątek 20 września w Zespole Szkół Mechanicznych zorganizowana została Konferencja Branży Logistycznej, której tematem był "Transport Zrównoważony". Uroczystego otwarcia konferencji dokonała p. Agnieszka Surmacz - Wiceprezydent Gorzowa Wielkopolskiego. Stwierdziła, że "Gorzów zmienia się bardzo intensywnie. Jesteśmy w ciągłym remoncie, ale to konieczne działania. Gonimy czas, tak abyśmy mogli w niedługiej przyszłości korzystać z wyremontowanych dróg, ścieżek rowerowych, chodników".

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2019

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">SPRZĄTANIE ŚWIATA 2019</font></h3>
 W piątek 20 września 2019 r. odbyła się kolejna edycja Ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata”, która w tym roku przebiegała pod hasłem „Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy”. Tradycyjnie rekordową ilość odpadów gabarytowych (około 3,5 tony) zebrali uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych, którzy sprzątali okolice ulicy Dobrej. 

WYCIECZKA INTEGRACYJNA DO PRZELEWIC

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">WYCIECZKA INTEGRACYJNA DO PRZELEWIC</font></h3>
 18 września 2019 klasy 1 Kp i 1Tp w ramach integracji odwiedziły ogród dendrologiczny w Przelewicach. Pogoda nam dopisała, było pięknie, ciepło i słonecznie. Po zwiedzaniu ogrodu rozpaliliśmy ognisko, przy którym upiekliśmy kiełbaski. Jedną z największych atrakcji naszego wyjazdu były konkurencje sportowe. Przeciąganie liny wygrała klasa 1Kp. Wiele osób aktywnie spędziło czas grając w piłkę nożną oraz siatkówkę. Najedzeni, uśmiechnięci z nowymi znajomościami wróciliśmy do szkoły.

ZBIÓRKA "OKULARY DLA AFRYKI"

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">ZBIÓRKA "OKULARY DLA AFRYKI"</font></h3>
 W dniach 9-18 września 2019r. w naszej Szkole odbyła się zbiórka okularów w związku z III Ogólnopolską zbiórką „Okulary dla Afryki”. Cała społeczność szkolna chętnie włączyła się do akcji i udało nam się zebrać aż 100 par okularów dla dzieci i dorosłych! W zbiórce wspomogły nas rózne instytucje pośród których byli Pracownicy Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp. wraz z Panią Kurator Ewą Rawą.

DZIEŃ SYBIRAKA

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">DZIEŃ SYBIRAKA</font></h3>
 17 września 2019 r. w osiemdziesiątą rocznicę agresji ZSSR na Polskę przypada także w Światowy Dzień Sybiraka.
W tym dniu na cmentarzu komunalnym w Gorzowie odbyły się z udziałem władz wojewódzkich i miejskich uroczystości upamiętniające te wydarzenia. Z tej okazji Szkoła nasza otrzymała Honorową Odznakę Sybiraka, którą Pani Kurator Ewa Rawa udekorowała nasz sztandar. Delegacja uczniów wraz z dyrektorem Piotrem Krukiem złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem Ofiar Stalinizmu.

GIEŁDA PODRĘCZNIKÓW

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">GIEŁDA PODRĘCZNIKÓW</font></h3>
     Jak co roku w drugim tygodniu września(10-11.09.2019r.) w auli szkolnej odbyła się GIEŁDA PODRĘCZNIKÓW UŻYWANYCH. Uczniowie ze starszych klas przynieśli podręczniki, z których już nie skorzystają. Ci, którzy nie zdążyli zakupić potrzebnych im książek, mogli je nabyć od starszych koleżanek i kolegów. 

NARODOWE CZYTANIE - NOWELE POLSKIE

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">NARODOWE CZYTANIE - NOWELE POLSKIE</font></h3>
 Od ośmiu lat z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy w szkołach organizowane są spotkania, podczas których - poprzez głośny odczyt fragmentów lub całości utworów - promuje się czytelnictwo bogatej polskiej literatury. W tym roku Zespół Szkół Mechanicznych włączył się w akcję poprzez zorganizowanie czytania opowiadania Stefana Żeromskiego pt. „Rozdziobią nas kruki, wrony…”.

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019-2020

 <h3 style="background-color: lightgrey"><font color="blue">UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019-2020</font></h3>
 2 września w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Mechanicznych im. Zesłańców Sybiru odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020.
Dyrektor szkoły Piotr Kruk powitał gości, nauczycieli, pracowników szkoły, przedstawicieli Rady Rodziców i uczniów, kierując szczególnie ciepłe słowa do klas pierwszych.
Podczas inauguracji roku szkolnego uczniowie klas pierwszych wraz ze swoimi wychowawcami uczestniczyli w uroczystym ślubowaniu. 

Zobacz zdjęcia w galerii

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019-2020

 
Losowe zdjęcia z galeriiwięcej ...
Dzień Edukacji Narodowej 2010
XII Targi Absolwent
Drzwi otwarte 2012
 Przekazanie kredek fundacji Asante
2010.10.01 65-lecie Zespołu Szkół Mechanicznych
2010.09.22 Branża metalowa - wczoraj, dziś i jutro
PRAWYBORY EUROPEJSKIE 2014
VI konferencja logistyczna – „Logistyka w sporcie”
Turniej piłki siatkowej o puchar Dyrektora V LO
Odwiedziny w firmie spedycyjnej VIRGJN
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W ZSM
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W ZSM
I spotkanie integracyjne miłośników dwóch kółek
VI konferencja branży metalowej - Droga do kariery zawodowej
Wycieczka do HTMP Poland
2010.10.01 65-lecie Zespołu Szkół Mechanicznych
II etap IV Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej
Koniec Roku Szkolnego 2011-2012
1Dzień Wiosny 2013 w ZSM
Odznaczenie medalem Pro patria
Kolejne spotkanie w ramach eTwinning
Debata ekologiczna