Zespół Szkół Mechanicznych
 
jesteś tu: strona główna    

wycieczka edukacyjna do świnoujścia

szukaj:
Powiadom znajomego
Jeżeli znasz kogoś, kogo może zainteresować ta strona, powiadom go o niej.

Twoje imię/nazwisko/pseudonimAdres e-mail znajomego 
 

Wycieczka edukacyjna do Świnoujścia

      Wyjazd logistyków i spedytorów do Świnoujścia odbył się w ramach projektu w ramach PO KL 2007-2013: Gorzowska edukacja zawodowa na rzecz rynku pracy (Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego), finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Zespół Szkół Mechanicznych jest jednym z beneficjentów projektu.  Głównym celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z pracą i funkcjonowaniem terminala odpraw promowych w Świnoujściu.      
       Terminal Promowy Świnoujście Spółka z o.o. zarządza największym w Polsce i jednym z najnowocześniejszych na Bałtyku terminalem promowym.   Terminal pełni wiodącą rolę w obsłudze morskich połączeń promowych z Polski do Skandynawii, zarówno co do ilości zawinięć promów, jak i pod względem wielkości obsłużonego ruchu pasażerskiego
i towarowego. Terminal Promowy Świnoujście jako wyodrębniony podmiot działa od 1 sierpnia 2001r. Do tego czasu, przez okres 35-ciu lat, działalnością eksploatacyjną w terminalu promowym zajmowała się Polska Żegluga Bałtycka S.A. Właścicielem Terminalu Promowego Świnoujście Sp. z o.o. jest obecnie spółka akcyjna Polskie Terminale. O sukcesach firmy decyduje wysoko wykwalifikowany zespół pracowników. W Spółce jest zatrudnionych ponad 90 osób, których średni staż pracy przekracza 12 lat. Po terminalu oprowadzał nas główny specjalista  ds. handlowych pan Wiesław Milenko.
Dzięki uprzejmości Pana Milenko dowiedzieliśmy się, że terminal promowy jest zlokalizowany
w Świnoujściu, w portowej części miasta, na obszarze położonym wzdłuż ujścia rzeki Świny do Morza Bałtyckiego. Posiada bardzo dobre połączenia lądowe (drogowe i kolejowe) oraz wodne (poprzez Odrę i kanały śródlądowe) ze Szczecinem i resztą kraju, a także z Berlinem.  Jest istotnym elementem infrastruktury transportowej kraju, a wraz z funkcjonującym tam morskim przejściem granicznym, bardzo ważnym dla transportu środkowoeuropejskiego węzłem komunikacyjnym, łączącym, poprzez połączenia morskie i lądowe, Skandynawię z Europą Środkową i Południową oraz kraje bałtyckie z Europą Zachodnią.
Terminal zapewnia 24-godzinną obsługę portową we wszystkie dni w roku i świadczy następujące usługi:
  • kompleksową obsługę promów morskich, statków ro-ro i statków wycieczkowych,
  • obsługę ruchu pasażerskiego,
  • przeładunki ro-ro samochodów osobowych, samochodów ciężarowych, naczep drogowych, przeładunki ro-ro wagonów kolejowych,
  • składowanie i magazynowanie towarów oraz pojazdów drogowych w imporcie i w eksporcie.
 
Przy przeładunkach wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt techniczny w postaci ciągników siodłowych, wózków widłowych, roll-trailerów, itp. W terminalu dokonuje się również odpraw graniczno - celnych i spedycyjnych oraz świadczone są usługi hotelowe, pocztowe, restauracyjne oraz usługi krajowych przewoźników lądowych.
Po wizycie na terminalu autokarem udaliśmy się do latarni morskiej w Świnoujściu.  
Obecna latarnia morska w Świnoujściu  po  raz pierwszy swoim światłem rozbłysła 1 grudnia 1857 roku. Budowa jej trwała niespełna trzy lata począwszy od 1854 roku. Dziś jest niewątpliwie wizytówką Świnoujścia oraz jedną z największych atrakcji turystycznych tego typu na polskim wybrzeżu.  Wysoka na 68 metrów,  licząca ponad 300 krętych schodów jest najwyższą latarnią nie tylko naszego wybrzeża, ale również najwyższą na Bałtyku oraz jedną z najwyższych na świecie.
Po wyczerpującym wejściu na szczyt latarni przepłynęliśmy miejską przeprawą promową do drugiej części Świnoujścia gdzie zjedliśmy smaczny obiad zakończony deserem.
Popołudnie w Świnoujściu upłynęło na spacerze nadmorską promenadą, zakupach oraz spacerze po plaży. O godzinie 17:00 wsiedliśmy do autobusu i udaliśmy się w drogę powrotną do Gorzowa, gdzie zmęczeni
i pełni wrażeń dotarliśmy o godzinie 20:00.
                Wszyscy zgodnie stwierdzili, że podczas wycieczki dopisywała pogoda i humory uczestników wycieczki. W trakcie wyjazdu uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy z zakresu spedycji i logistyki, a także mieli możliwość międzyklasowej integracji.
 
Tekst: Piotr Kruk

Zobacz zdjęcia w galerii

Wycieczka edukacyjna do Świnoujścia