Zespół Szkół Mechanicznych
 
jesteś tu: strona główna    

spektakl „wesele”

szukaj:
Powiadom znajomego
Jeżeli znasz kogoś, kogo może zainteresować ta strona, powiadom go o niej.

Twoje imię/nazwisko/pseudonimAdres e-mail znajomego 
 

SPEKTAKL „WESELE”

 Reżyserką gorzowskiego spektaklu jest Agata Biziuk, która zmodyfikowała utwór Wyspiańskiego. Przede wszystkim przeniosła akcję dramatu w czasy współczesne, by pokazać, że ten młodopolski utwór jest nadal aktualny. Reżyserka odeszła nieco od oryginalnego tekstu Wyspiańskiego, zrezygnowała z wielu scen, wprowadziła zmiany w kreacji niektórych postaci, a ponad to jako tło muzyczne wprowadziła balladę Bolesława Leśmiana pt. „Dziewczyna”, którą wykonywała Marzena Wieczorek jednocześnie wcielająca się w postać chochoła.
Główny temat dramatu to wesele chłopki i inteligenta z Krakowa, czyli Jadwigi Mikołajczykówny i Lucjana Rydla. Przyjęcie weselne staje się okazją do skonfrontowania poglądów chłopów i inteligentów, ale również do odkrycia lęków, pragnień czy marzeń wybranych bohaterów, by wreszcie w końcowej części dramatu odkryć gorzką prawdę o Polsce i Polakach. 
Dramat Stanisława Wyspiańskiego nie należy do najłatwiejszych, szczególnie dla uczniów. Czy spektakl ułatwił młodzieży odbiór sztuki? Przekonamy się podczas omawiania lektury na lekcjach języka polskiego, gdyż jest to utwór obowiązkowy.