Zespół Szkół Mechanicznych
 
jesteś tu: strona główna    

wycieczka edukacyjna do firm ae i spartherm w strzelcach krajeńskich

szukaj:
Powiadom znajomego
Jeżeli znasz kogoś, kogo może zainteresować ta strona, powiadom go o niej.

Twoje imię/nazwisko/pseudonimAdres e-mail znajomego 
 

Wycieczka edukacyjna do firm AE i Spartherm w Strzelcach Krajeńskich

AE Group to największy pracodawca w gminie Strzelce i jeden z największych w okolicy. Zajmuje się projektowaniem i produkowaniem elementów aluminiowych, odlewanych pod ciśnieniem dla przemysłu motoryzacyjnego i lotniczego. Przedsiębiorstwo realizuje bogaty wachlarz technologii obróbki skrawaniem oraz innych procesów obróbczych i badawczych. Wszystkie zakłady holdingu - również ten w Strzelcach Krajeńskich - wyposażone są w nowoczesne urządzenia produkcyjne, umożliwiające zastosowanie zoptymalizowanych metod wytwarzania, o czym mogli się przekonać nasi uczniowie. 
Pan Krzysztof Bukała, który oprowadzał po zakładzie pracy, opowiadał niezwykle ciekawie i wyczerpująco na temat wszystkich procesów produkcyjnych, dzięki czemu uczniowie mogli skonfrontować swoje wiadomości teoretyczne z praktyką w tak nowoczesnej firmie produkcyjnej. Przyszli mechanicy zobaczyli więc elastyczne i automatyczne linie produkcyjne dostosowane do danego elementu konstrukcyjnego, polerki przelotowe i wibracyjne, toczenie, sprzęt pomiarowy 3D , badanie szczelności (badanie różnicy ciśnień), czyszczenie wysokociśnieniowe , obróbkę na sucho, obróbkę specjalną (uzębienia, dłutowanie, dogniatanie, różne procesy łączeniowe i montażowe) oraz wiele innych procesów produkcyjnych, o których do tej pory tylko czytali w podręcznikach.
Korzystając z uprzejmości byłego absolwenta Zespołu Szkół Mechanicznych, a obecnie dyrektora w firmie Spartherm – p. Grzegorza Wąsowicza – mogliśmy również zobaczyć proces produkcyjny w innej firmie tj. Spartherm, który jest jednym z największych europejskich producentów palenisk i kominków.  O tym, że zakład produkuje doskonałej jakości urządzenia, świadczy fakt, iż są sprzedawane aż w 38 krajach świata. Spartherm również dysponuje najnowocześniejszymi liniami produkcyjnymi, po których oprowadzał nas pracownik zakładu p. Sterna.
Na zakończenie wycieczki, korzystając z pięknej majowej pogody, wypoczywaliśmy nad malowniczym jeziorem w Zdroisku.
Wycieczka do zakładów pracy okazała się niezwykle owocna – niektórzy uczniowie  z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem  słuchali na temat  procesów produkcyjnych.
Kto wie, może w przyszłości staną się świetnie wyszkolonymi i wartościowymi pracownikami tychże firm, podobnie jak wielu już zatrudnionych tam absolwentów Mechanika.
 
Tekst: Edyta Łuszczewska